C. D. Payne – Nestydaté plavky

Kniha mi padla do oka svou obálkou. Moc se mi líbila a netušila jsem, co od knihy mohu očekávat. Příjemně překvapila. Po dlouhé době jsem četla knihu, která mi sedla svým vtipem. Úžasný jemný ironický humor mě opravdu dostal. Chvilkami jsem se smála nahlas a celkově mě kniha mile bavila. Myslím, že každému se tento specifický humor líbit nebude. Určitě budou různé komentáře. Ale za mě super.

nes plavky
Příběh vypráví Colm, který právě dostudoval vysokou školu a chce po otci peníze na rozjetí své filmařské kariéry. Otec ho místo peněz, pošle do malého, zapadlého městečka do Ukiahu, kde vlastní továrnu na plavky. Zdědil ji po svém bratrovi. Podle toho jak se osvědčí, se uvidí, zda-li mu později přispěje na film.
Colm nalezne malou šicí dílnu s několika kancelářemi, kde pracují lidé staršího věku. Podle toho také vypadá jejich práce. Šijí absolutně nemoderní plavky na ženy silnější postavy. Colm se seznamuje s chodem podniku. Vše popisuje se specifickým humorem. Může bydlet v domě po strýci a používat jeho auto. Stará se o něj mladá hospodyně Jean, která se mu zalíbila na první pohled. Má to však háček. Doma mu zůstala přítelkyně. Tím, že neumí říct ne, se dostane do milostných problémů v místě nového bydliště. Aniž by to předpokládal, práce ho zajímá a chce firmu vylepšovat, aby začala vydělávat. Najme si mladou návrhářku a spolu vymyslí nové bikiny – malé trojúhelníčky svázané šňůrkou. Přeci jen se píše rok 1957 a nápad je to hodně odvážný. Jak a zda-li uspějí si musíte přečíst. Prozradím vám, že konec byl v něčem překvapující a v něčem očekávající.
Je to velmi pohodová, dobře napsána oddychovka s kapkou romance, která pobaví. Velký podíl má na tom Colm, jenž nešetřil svými ironickými poznámkami ani sebe. Viděl své chyby, dělal si z nich srandu a dospíval. Byl mi velmi sympatický a přesto, že mu některá osoba nebyla zcela příjemná, pomohl ji. Většinou z toho vyšla vtipná scéna, u které jsem se smála. Je to také velký filmový fanoušek. Jeho postřehy jsou trefné a opět zábavné.
Má kniha nějaký mínus? Přemýšlím, hodně přemýšlím a na nic zásadního jsem nepřišla.
Charismatický, pohledný Colm měl kolem sebe více žen než mužů. Lidé zde byli vykresleni přirozeně i s negativními vlastnostmi, které jsou běžné ze života a tak se mi ničím nezprotivili. Za chvíli nastane čas dovolených. Až budete vybírat letní čtení, nezapomeňte si přibalit i tyto papírové plavky.

Foto: Nakladatelství Jota