Babička od Boženy Němcové se vrátila

Existuje jenom několik českých knih, které zná opravdu každý. Legendární Babička od Boženy Němcové se v anketě Kniha mého srdce umístila na druhém místě a do dnešního dne se dočkala téměř čtyř set vydání. Nedávno toto slavné literární dílo znovu vydalo pražské nakladatelství Omega. A navíc se zbrusu novým obalem.


Poutavě napsaná vesnická povídka z roku 1855 vypráví o idylickém životě na vesnici, jehož středobodem je postava babičky, moudré, zbožné i pověrčivé staré ženy. Kniha – ačkoliv vznikla uprostřed průmyslové revoluce – idealizuje prostý venkovský život s jeho poklidným tempem a rituály.
Není tajemstvím, že Božena Němcová (4. 2. 1820 – 21. 1. 1862) Babičku psala po smrti syna Hynka. Spisovatelka, jež je považována za zakladatelku novodobé české prózy, v tvorbě této knihy patrně hledala útěchu. Autorka, která prožila celý život v ponižující chudobě a často i v hladu a která byla nucena opakovaně žádat o materiální pomoc v českých vlasteneckých kruzích, dala tomuto svému nejslavnějšímu dílu, přeloženému do mnoha jazyků, podtitul Obrazy venkovského života.

počet stran: 224, cena: 149,- Kč

Více informací na: www.knihydobrovsky.cz

Foto: Nakladatelství Omega