Anthony De Mello – Nepotřebuješ se změnit

Moji romantiku si ráda zpestřím jinými žánry. Tentokrát jsem sáhla po duchovní literatuře. Na jednu stranu mi z toho něco vykouklo k aktuálnímu dění a na druhou stranu jsem něco nepochopila. Ale myslím, že je to normální a vím, že se ke knize ráda vrátím. Jsou zde zajímavé podněty k přemýšlení.

Takže tím vlastně říkám, že se budu snažit vám vysvětlit, o čem kniha je. Ale jestli je to správně, neboli jestli jsem to dobře pochopila, je ve hvězdách. Možná to bude výzva k přečtení knihy. Cítím, jak dnešní společnost mi chce vnutit jeden názor a že mám poslouchat jen to a nepřemýšlet. Což je špatně. A o tom je i tato kniha. Je dobře bourat vzorce, které jsme převzali a máme je v sobě. Je fajn vnímat ticho, do kterého vám naskočí vaše myšlenky.

Kniha má sedm kapitol. Vede od probuzení po pochopení v tom smyslu, že jsme jedineční. Jen jsme díky společnosti dostali určité návyky, kterých bychom se měli zbavit a uvědomit si, co je důležité. Společnost nám záměrně určuje a diktuje jak to máme cítit, co máme dělat. My se stáváme na tom závislí. Ať v práci nebo doma, toužíme po uznání a pochvale. Děláme vše pro to a přitom to nepotřebujeme. Jen se otočme na nedávnou dobu covidovou. Co nám dirigovali, že máme dělat a přitom to byla někdy dobrá blbost. Jakože zrušme venkovní vánoční trhy a necháme otevřena shopink centra. Tam se bacil nešíří. Kdyby byli odborníci jednotní, tak neřeknu ani ň. Ale tím, že byly dvě strany, tak měl člověk přemýšlet. Spoustu věcí člověk nezapomene. Rozdělení společnosti na dobrou a špatnou. Záměrně. Léčení po telefonu, což dle mého byla největší chyba. Těch věcí je spousta a výsledek je, že i dnes venku na čerstvém vzduchu, potkám osobu s nasazeným respirátorem. Já to nepochopím. Je dobré si uvědomit, že i noviny a televize nám někdy lžou. Je podáván pouze jeden názor. Nepříjmat vše jako pravdu. A to je přesně to, o čem kniha píše. Poslouchat svým srdcem a uvědomit si, co je opravdu důležité. Ano, je to otřepané klišé, ale velmi pravdivé a málokdo si to uvědomuje.

Kniha vede k zamyšlení. Takže jsem ji četla několik dní a ráda. Je jiná v tom, že burcuje člověka, aby určité věci dělal pro sebe. Aby cítil lásku k práci, ne pro ni samotnou. Lásku k smíchu a k intimitě s lidmi, které máme rádi, aniž bychom na nich byli emočně závislí. Vyhledat aktivity, že pro vás nehrají roli úspěch, uznání ani souhlas okolí. Důležitý je také návrat k přírodě. Opustit davy a vyrazit do hor. Pro duchovní rozvoj je fajn pozorovat svět beze slov. Nabádá k trpělivosti. Ale jakmile toto začnete vnímat, bude se to ve vás měnit. Objevíte to, co hledají lidé po celém světě. Přečtením knihy si spoustu věci uvědomíte a to je vždy dobře.

 

Hodnocení: 100%

 

Více infa: https://www.jota.cz/nepotrebujes-se-zmenit

 

Foto: Nakladatelství JOTA