„V mnoha tradičních společnostech a domorodých kulturách najdeme »horní svět«, místo, odkud člověk získává vedení, požehnání a extatické zkušenosti, a »spodní svět«, místo, kam se člověk uchyluje, pokud potřebuje najít svou ztracenou duši a vrátit ji zpět do středního, tj. tohoto světa. Proces klesání a stoupání je univerzální lidskou zkušeností, při níž zcela odhalujeme nebe i peklo naší přirozenosti. V pozdějších letech je třeba jak nebe, tak peklo v sobě integrovat, abychom mohli dál rozvíjet svůj charakter a podpořit duchovní zralost.
Každá z osmi bran nás vyzývá k tomu, abychom čelili jak svým slabostem, tak svým silným stránkám. Při procházení jednotlivými branami budeme chvílemi klesat a nořit se do svých nižších světů, abychom se kontrontovali se svým neautentickým já, nevyřešenými pocity a připoutanostmi. Každý sestup nás připravuje na vzestup, velkolepé stoupání, které nás zas o něco víc propojí s podstatou našeho bytí.“
Cítíte tu sílu?
V každé kapitole, při každé z těch bran jsem cítila, jak se nadechuju, rozpínám a jsem víc a víc klidnější. Podobné pocity jsem zažívala snad při úplně prvním čtení Čtyř dohod a důvod je jednoduchý – jsou to moudra založená na tak přirozených principech, že okamžitě souzní s lidskou duší. Jen jsme v dnešním světě ztratili kontakt sami se sebou a hlavně nám chybí to, co je popisováno v této knize. Ony přechodové rituály.
Třeba i nyní… takový rituál příchodu Vánoc. Adventní věnec, svíčky, krátké spočinutí v přítomném okamžiku, kdy si uvědomujeme čas. Kde se nacházíme fakticky i časově. A každá z těch bran je doplněna mysteriozními postavami, metaforami a příběhy, díky kterým proniknete do hloubi své duše snadněji, než kdyby to samé vysvětlovalo milion odborných psychologů. Autorce se podařilo krásné a hluboké dílo.
Jsem si jista, že po této knize sáhnu i v budoucnosti. Že je to jedna z těch, které když otevřete ve dvaceti, ve třiceti, v padesáti nebo sedmdesáti letech, tak vás osloví vždy na jiné úrovni. Podle toho, jaké zkušenosti a jaké „brány“ už máte za sebou.
O autorce:
Angeles Arrien, Ph.D., (1940–2014) vystudovala kulturní antropologii na Kalifornské univerzitě v Berkley. Specializovala se na studium mýtů, rituálů a symbolů všech kultur. Ve své odborné práci spojovala poznání z antropologie, psychologie a srovnávací religionistiky a hlavní důraz kladla na všeobecně platná přesvědčení, která jako lidé společně sdílíme. Přednášela o kulturní antropologii a transpersonální psychologii na univerzitách i ve firmách. Mezi její nejznámější knihy patří Archetypy šamanské tradice a Living in Gratitude. Nakladatelství Synergie vydalo její Velkou knihu Crowleyho tarotu.
Foto: www.synergiepublishing.com