Andrew Davidson – Srdce Netvora

Ze všeho nejvíc tuhle knihu vystihuje slovo zvláštní. Postupně jak se do ní začtete, tak si vás získává víc a víc a přelouskáte ji jedním dechem. Silný příběh, o kterém i po přečtení knihy dlouho přemýšlíte. Je to kniha o lásce, ale není to žádný zamilovaný román.


Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je muž, který je po ošklivé autonehodě popálen skoro po celém těle. Je převezen do nemocnice, kde se ho lékaři snaží zachránit. Což se jim sice povede, ale muž, který se dříve živil jako pornoherec, ztrácí smysl života a chce se uzdravit, aby mohl sám v klidu spáchat sebevraždu.
Ohledně popálenin si spisovatel vše nastudoval a to jak je poctivě dopodrobna popsán proces hojení vám dává pocit, že nikdy, ale opravdu nikdy nechcete být popálen….
Muž nemá žádnou rodinu a jak krátce po pobytu v nemocnici zjistí ani přátele. Přesto k němu příjde na pokoj žena Marianne a řeknu mu že jsou si souzeni a v minulém životě ho zachránila a teď mu opět pomůže.
Marianne se léčí na psychiatrii a muže natolik zaujme, že se těší na její návštěvy. Pravidelně mu vypráví minipříběhy z minulosti a pomáhá mu zapomínat na jeho bolest a motivuje ho k uzdravení. Když ho z nemocnice propustí, Marianne si ho vezme k sobě domů, protože potřebuje pořád péči. Proces hojení popálenin trvá dlouho. Marianne mu ukáže své výtvory, je kamenosochařka. Její poslání je vytesat 27 soch a pak se jejich cesty rozejdou. Pomůže mu zbavit se závisloti na morfinu. Ukáže mu proč dál žít. Nakonci odejde do moře a přenechá mu vše co měla včetně lásky ke kameni.
Kniha Andrewa Davidsona Srdce Netvora je příběhem o muži, který prožil peklo na zemi a vyhrál sám nad sebou s vůli dál žít.

Foto: Knižní klub