Ana Galan – Dračí srdce: Velká zkouška

Za poslední dobu mě tato kniha z dětských novinek zaujala nejvíce. Je krásná po všech stránkách. Nádherné ilustrace doprovází dobře napsaný příběh, který mohou číst i začínající čtenáři. Je správně poskládána z kladného hrdiny Kala a jeho přítele draka, sympatických Kalových kamarádu, zlého kluka Murda a tajemství jež naznačuje dobrodružství. Prostě jsem nadšená.

draci srdce
Kale je jedenáctiletý kluk, žijící na hradě v Samaradu se svými rodiči a sestrou. V den svých jedenáctých narozenin dostane svého draka, který mu bude vybrán, jako každému z jeho města. Kale se těší, že bude s kamarády létat na výlety a podnikat dobrodružné výpravy. S rodiči jde do hradu pana Antona, který má draky na starosti. On vybere pro Kala draka. Kal je ze začátku zklamán zjevem svého draka, kterého pojmenoval Mondrag. Mondrag vypadá mohutně, ale neumí létat a tak trochu má přihlouplý výraz. Aby Mondrag byl jeho drak napořád, musí Kale zdolat velkou zkoušku, která vypadá těžce. Kale se do ní dává s nadšením a při jeho cestě poznává skutečné vlastnosti svého draka. Také potkají zlého spolužáka Murda, který jim slibuje pomstu za příkoří, jež se na něm nešťastnou náhodou dopustili. Cestou Kale nalezne tajemnou mluvící knihu, jež dává tušit v příštím díle cestu za dobrodružstvím do Mlžného lesa. Na konci knihy je oznámení, že další díl vyjde 22. června, což je super nápad, protože nemusím pátrat, kdy vyjde další díl, ale prostě si to napíši do kalendáře a budu pouze vyhlížet.
Kniha se mi líbí i svým jednoduchým, ale poutavým vyprávěním. Mezi řádky je tu naznačeno poučení, které dětem ukazuje, že nemáme soudit druhé podle vzhledu. Přestože Mondrag vypadá svou mohutností neohrabaně, je mrštný jako rybička. I jeho přihlouplý výraz klame, dokázal svou chytrostí zachránit Kala před pořádným zraněním.
Ilustrace jsou nádherné a myslím, že i děti budou nadšené. Já jsem se kochala, i když nepatřím mezi nadšence draků. Takže ti co mezi ně patří, se budou kochat dvojnásobně. Napadlo mě, že tato kniha může být krásným dárkem nejen pro prvňáčky za vysvědčení.

Foto: Nakladatelství CPRESS