Alyson Richmanová – Kabinet milostných dopisů

Jak nejlépe popsat tuto knihu? Nedostává se mi slov, aby vystihly jak je kniha nádherná. Jak moc se mi líbila. Jak jsem z ní nadšená… Dobře, dobře, zkusím to.

kabinet mil dopisu
Možná jako hudbu ze slov, symfonii z písmen a příběh z not.
Protože je to román, u kterého, když čtete, cítíte hudbu, a když zavřete oči, tak ji slyšíte.
Možná jako výšlap na kopec. Jelikož je to román s neuvěřitelně krásným lyrickým slohem, u kterého jsem měla pocity jako při túře. Na začátku jsem šla mírným tempem vzhůru a vychutnávala si každý kamínek z písmenek. Uprostřed knihy jsem byla nahoře, který jsem parádně s dojetím obrečela. Z kopce dolů jsem šla s velkým vzrušením a očekáváním. U cíle na konci knihy jsem našla klid a radost. Po celou dobu mě provázely mraky, bouřky a hromobití války. Přesto na mě sem tam vykukovalo sluníčko naděje.
Takže, když nad tím přemýšlím, měla jsem hudební výlet do světa lásky, která je tak čistá, až máte pocit, že není skutečná. Nejlepší na tom je, že je.
V doslovu autorka popisuje, že kniha je poskládaná z hrdinů a činů, jež se nezávisle na sobě opravdu staly. Jmenuje konkrétní situace, jména lidí a proč je použila v příběhu.
Děj se odehrává v Itálii v roce 1943. Začíná říjnem, kde se mladá dvacetiletá dívka Elodie, ocitá v cizím prostředí domu, místního doktora ve vesnici Portofino. Elodie se ve vyprávění vrací o půl roku zpět do Verony a vzpomíná na události, jež ji přivedly daleko od domova. Elodie má dar. Výborně hraje na violoncello. Studuje na konzervatoři a okolní dění vnímá okrajově. Až události, které ublížily jejímu otci, ji otevřou oči a ona se snaží bojovat proti fašistickému režimu, v němž umírají nevinní lidé. Zapojí se do italského hnutí odporu. Zde pozná svou lásku, s níž se ocitá v ohrožení života. Elodie bojuje nejen za sebe, ale i za lidi, které miluje.
Láska, válka, život, smrt, strach, radost – to vše nás provází tímto čtivým, smutně krásným příběhem. Velmi dobře jsou zde vykresleny pocity a charaktery postav.
A víte, co znamená kabinet milostných dopisů? To se právě dočtete uprostřed knihy, při kterém jsem se tak parádně rozbrečela, jak dlouho ne. To si musíte přečíst. Šup, šup do obchodu nebo do knihovny pro knihu. Slibuji veliký čtecí zážitek. Pro mě to byl na sto procent.

Foto: Euromedia Group k.s. – Knižní klub

recepty