Albatros udělil výroční ceny a do síně slávy vstoupil Jiří Šalamoun

Výroční ceny nakladatelství Albatros za rok 2014 znají od včerejška své vítěze. Do pomyslné síně slávy vstoupil ilustrátor Maxipsa Fíka Jiří Šalamoun, který z rukou generálního ředitele skupiny Albatros Media Václava Kadlece převzal hlavní cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež. Nakladatelství Albatros ocenilo své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele; vyhlásilo rovněž vítěze šestého ročníku literární soutěže o nejlepší českou prózu.

5d333153fc316b141539095df55f6abd
Výroční ceny nakladatelství Albatros byly uděleny v šesti kategoriích. Jejich prestiž je dána zejména pětašedesátiletou tradicí nejstaršího a nejúspěšnějšího nakladatelství dětské knihy u nás, které klade trvale důraz zejména na literárně-umělecké a výtvarné kvality svých knih.
Cenu za Literární text pro menší děti si odnesl spisovatel Jiří Havel za knihu Překlepy a nedoklepy, kterou vydal Albatros k autorovým 90. narozeninám. Knihu plnou hrátek se slovy a slovíčky, aforismů, kvizů, hádanek, doplňovaček i všemožně zapeklitých otázek, doprovází humorné i poetické verše.
Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stala Daniela Krolupperová za dobrodružný detektivní román odehrávající se za života významného českého malíře Jakuba Schikanedera Zločin na Starém Městě pražském.
Ocenění za Ilustrace pro menší děti patří Václavu Kabátovi za knihu Pohádky Boženy Němcové. Nové vydání pohádek oblíbené české autorky vyšlo ve sběratelské edici Zlatý tucet a vypravěčské umění největší české pohádkářky se díky uhrančivým ilustracím Václava Kabáta rozprostřelo v plné šíři.

3cc93903c18d52a839e873872ddf9a05
Michal Cihlář se stal vítězem kategorie Ilustrace pro starší děti. Svými ilustracemi podtrhl jedinečnost nadčasově převyprávěného starověkého eposu Příběhy Odysseovy Rudolfa Mertlíka.
Za nejlepší Překlad ocenil Albatros Lukáše Nováka, Stanislava Rubáše a Zuzanu Šťastnou za básnickou sbírku Jen jestli si nevymejšlíš, od amerického básníka a kreslíře Shela Silversteina. Kniha, která již dnes patří k moderní klasice, vyšla poprvé v roce 1981. Od té doby se jí v originále prodalo přes pět milionů výtisků a dočkala se překladu do více než třiceti jazyků. Minulý týden si autorské trio odneslo za překlad této knihy také prestižní cenu Magnesia Litera.

dd13acfbad9f637dffbf3e6d3f23ccde
Výroční cena za Významný literární počin patří Renátě Fučíkové za bohatě ilustrovanou autorskou knihu Obrazy ze Starého zákona. Autorka v ní přibližuje dětským čtenářům starodávné příběhy, mýtus o stvoření světa, o potopě, stejně jako vyprávění o putování pastevců, o založení nové říše, o jejím pádu i obnově, příběhy, které se staly součástí tří světových náboženství a základem kulturní historie lidstva.

37b902580126579f599404fc56dba6f0
Nakladatelství Albatros vyhlásilo také vítěze 6. ročníku literární soutěže za rok 2014 na téma „Smích – základ života aneb Příběh, který nás pobaví“. Šek na dvacet pět tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Bohumil Matějovský z kterého města??? za rukopis Čuňa, Zula a Ferda. „Humorná pohádka Čuňa, Zula a Ferda má jednoduchou, přitom však velmi vhodnou kompozici, která zvyšuje spád příběhu. Lze ocenit způsob, jakým autor zpracoval téma kamarádství a závěrečný důraz na to, že kamarád chce pro kamaráda to nejlepší, i kdyby to znamenalo, že se s ním musí rozloučit,“ shodla se kolikatičlenná porota. Šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková poté vyhlásila 7. ročník literární soutěže na téma »Na světě je přece krásně«. Do soutěže může být přihlášen každý rukopis, který nebyl dosud nikde publikován a bude doručen do nakladatelství Albatros do 1. prosince 2015.

483a8367e6fb6c85be202f9e9ae9f427

Foto: Nakladatelství Albatros