Adolf Wenig – Moravsko-slezské pověsti

Český pedagog, překladatel a autor dětské literatury a operních libret Adolf Wenig (1874 – 1940) byl také plodným sběratelem pověstí. Nedávno se v knihkupectvích po mnoha letech objevily jeho tituly České pověsti – O dívčí válce a jiné pověsti, Staré pověsti pražské, Čeští bohatýři, České pověsti – O Žižkově stole u Luže a jiné pověsti, Blaník a Bohatýrské zvěsti. Nyní k nim přibyla další sbírka pověstí, která je zaměřená na moravskoslezský region.


Čtenář se v knize Moravsko-slezské pověsti dozví o historii kraje a místních jmen a také o nadpřirozených bytostech, které se zde podle pověstí vyskytují. Nechybějí prastaré příběhy O skřítkovi ze Zhoři, O lipách u Opatova, O zkamenělé bábě u Třebíče, O propasti Macoše, O ohnivém psu na Novoměstsku, O Švédech u Svitav, O Ječmínkovi na Hané, O sirotkovi v Radhošti, O pokladě u Jablunkova, O černé kněžně od Těšína, O hoře Pradědu, O hastrmanovi u Horky, O věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi, O králi Svatoplukovi a řada dalších.
Publikace, kterou – stejně jako ostatní zmíněné tituly – vydalo pražské Nakladatelství Omega, je doplněna o velmi zdařilé ilustrace Adolfova bratra, českého malíře, ilustrátora, jevištního a kostýmního výtvarníka Josefa Weniga (1885 – 1939). Ten se proslavil především jako jevištní výtvarník – za třicet let své činnosti vypravil přes 620 inscenací. A to například v Divadle na Královských Vinohradech a v Národním divadle.

Počet stran: 208, cena: 249,- Kč

Více informací na: www.knihyomega.cz

Foto: www.knihyomega.cz