Vladimír Michálek natočí Pohádkáře s hvězdným obsazením

V druhé polovině srpna začne natáčet režisér Vladimír Michálek film Pohádkář. Scénář napsal na motivy čtenářsky úspěšné knihy Barbary Nesvadbové Marek Epstein, v hlavních rolích se potkají Jiří Macháček, Anna Geislerová a poprvé v českém filmu hvězda světového modelingu Eva Herzigová.


Pohádkář tak nabídne svému divákovi skutečně mimořádnou autorskou kombinaci. Autorka knižní předlohy Barbara Nesvadbová patří dlouhodobě mezi nejprodávanější české spisovatelky s širokou čtenářskou základnou. Marek Epstein je jedním z nejvyhledávanějších domácích autorů pro film a televizi, držitel Českého lva za scénář k filmu Ve stínu. Vladimír Michálek je režisér s vysokým kreditem, rekordman domácích výročních cen, jeho snímek Je třeba zabít Sekala získal celkem 10 Českých lvů včetně ocenění za režii a pro nejlepší film. Výjimečnou příležitostí pak bude spojení s autorem hudby – největší hvězdou česko-slovenské hudební scény, Richardem Müllerem.


To vše originálně doplňuje herecká sestava v čele s tvůrčím Jiřím Macháčkem, pětinásobnou držitelkou Českého lva Annou Geislerovou a topmodelkou Evou Herzigovou, která má šanci uplatnit v českém filmu své zahraniční zkušenosti.
Pohádkář vypráví jedinečný, ale svým způsobem mnohými z nás zažívaný „banální“ příběh. Příběh muže mezi dvěma ženami, příběh o vášni, touze, podvodu a lži a věčném odpouštění. Vzhledem k tomu, že původní kniha Barbary Nesvadbové pracovala s především s emotivní rovinou, pro film bylo nutné najít nosný příběh.


„Zatímco Bára Nesvadbová sleduje emoce a pocity svých hrdinek, zrazovaných a novými nepravdami konejšených, my se vydáváme po stopách Máry, muže nemocného láskou a lhaním,“ říká scenárista Marek Epstein.
Scénář tak dostal podobu takřka detektivního příběhu. Kapitán Rott pátrá po totožnosti těla nalezeného v řece. Díky tomu se dostává doprostřed příběhu muže, který si prostřednictvím lži budoval vlastní svět a díky tomu dokázal žít dva odlišné životy. Mára/Kamil se tak ocitá mezi dvěma ženami, z nichž ani jednu nedokáže opustit. Ať už ho k nim poutá vášeň, potřeba zázemí, nutnost mít vedle sebe silného partnera nebo jen něžnou milující bytost. Každá měla důvod ho milovat a obě měly důvod ho zabít. Čím blíže se kapitán Rott dostává k podstatě toho, jaký Mára byl, tím víc začíná chápat nejen to, že prostě nemohl žít jinak, než žil, ale chápe i důvody přetrvávající lásky obou jeho partnerek. A co víc, díky Márovi možná dokáže najít klíč k vyřešení vlastního života, který se mu hroutí pod rukama.
Režisér Vladimír Michálek nevidí ani jeden motiv nadřazený druhému: „Nemohu jednotlivé příběhy rozlišovat. Všechny dohromady tvoří kompaktní celek. Je to jakási skládanka, která, jak doufám, bude neustále držet diváka v napětí. Nejedná se zde totiž o klasickou lineární linku vyprávění. Příběh se odehrává v mnoha časových rovinách a je zde zapotřebí notné dávky pozornosti. Každá situace je pro diváka velmi zajímavá. Nic zde není jen tak a vše má svůj smysl. Každý detail, každé aranžmá. Prostě se musí jednat o kompaktní celek ve všech složkách. A to je pro mne asi ten nejvíc vzrušující prvek celého filmu. Udržet vše pohromadě, aby to dokonale fungovalo,“ říká režisér.

Pro každého spisovatele je přerod knihy do filmové podoby spojen s jistou dávkou nejistoty a očekávání. „Především bych chtěla říct, jak skvěle se s touhle partou dělá,“ chválí si spolupráci autorka literární předlohy Barbara Nesvadbová. „Každou verzi scénáře dostanu k nahlédnutí a Vladimír naprosto ctí příběh. Je velmi otevřený poznámkám a já jsem hrozně moc ráda za spolupráci právě s ním, je to dospělý chlap, bez přetvářky. Strašně moc se těším, že film začne vznikat, že ty mé noční zápisky jsou najednou tak reálný.“
V roli muže vězněného a osvobozovaného vlastními sny a smyšlenkami se po dvou letech představuje v hlavní úloze českého filmu Jiří Macháček. Jeho první osudovou ženu, právničku Danu vytvoří Aňa Geislerová, v roli překladatelky Karly se pak poprvé v českém filmu objeví Eva Herzigová, která však již má herecké zkušenosti ze zahraničních natáčení.
„Více méně všechny postavy se rekrutují ze střední třídy a je jim od 38 do 44 let. Žijí své »normální životy«, a jsou dobří ve svých profesích. Nic extrémního. Charaktery postav jsou natolik zajímavé, včetně situací v nichž se ocitají, že by film mohl být nadprůměrným hereckým koncertem. Nicméně to si žádá naprosto přesné herectví,“ říká k hereckému obsazení režisér Vladimír Michálek, který je znám tím, že herci v jeho filmech si pravidelně odnášejí za své výkony České lvy – Bolek Polívka či Veronika Žilková v Zapomenutém světle, Olaf Lubaszenko či Agnieszka Sitek v Je třeba zabít Sekala nebo trio Stella Zázvorková, Vlastimil Brodský a Stanislav Zindulka v Babím létě.
„Do několika rolí jsem obsadil neherce, kteří však mají zkušenosti s filmovou kamerou. Charakter postavy je jim natolik blízký, že si troufnu říct, že budou přesní. Na druhou stranu jsem i do »malých rolí« obsadil vynikající herce a mám velkou radost, že nabídku přijali,“ dodává režisér. Postavu kapitána Rotta vytvoří Matěj Hádek, ve filmu dále uvidíme Annu Linhartovou, Marianu Kroftovou, Jiřího Dvořáka a další. Také hudba k filmu bude spojena s jedním prvenstvím – složí ji slovenský hitmaker – Richard Müller. Film vzniká v produkci společnosti Marlene Film, hlavním televizním mediálním partnerem je TV Nova a do kin uvede distribuční společnost Falcom, s premiérou se počítá na podzim roku 2014.

Foto: www.marlenefilm.cz