Kobry a Užovky míří do kin

Nový celovečerní film režiséra Jana Prušinovského Kobry a Užovky vstoupí už ve čtvrtek 19. února do českých kin. „Kobry a Užovky jsou podle scénáře, který jsem vždy toužil napsat, ale nikdy jsem k tomu neměl dostatek odvahy. Je to silný příběh dvou bratrů. Ti jsou si blízcí a vzdálení zároveň,“ říká režisér filmu Jan Prušinovský.


Užovka (Matěj Hádek) je ztracený ve svém vlastním životě. Přesto, že je mu už skoro čtyřicet, nemá holku ani práci, přičemž cítí, že má poslední šanci sám se sebou něco udělat. Naskytne se mu šance, kterou nehodlá promarnit. Jeho bratr Kobra (Kryštof Hádek) je magor, nezodpovědné dítě a feťák, bydlící s věčně opilou matkou (Jana Šulcová). Staví vzdušné zámky a vykrádá chatky. Ve chvíli, kdy se ukáže, že Užovka by už mohl být konečně šťastný, objeví se Kobra. Užovka se mu rozhodne dát pořádnou lekci, situace se ale vymkne kontrole…

O vzniku filmu
„Obsazení bratrů Hádkových, Matěje a Kryštofa, jsem vnímal jako obrovskou příležitost, protože určité nuance vztahu hlavních hrdinů jsou schopni vytvořit pouze skuteční biologičtí bratři,“ říká režisér Jan Prušinovský. Kromě bratrů Hádkových, kteří se spolu v celovečerním filmu určeném pro kina sešli vůbec poprvé, se diváci mohou těšit na Janu Šulcovou a nastupující hereckou generaci. Ta je ve filmu zastoupena Lucií Polišenskou, Davidem Májem, Lucií Žáčkovou a Janem Hájkem, přičemž poslední dva zmiňovaní v minulosti shodně získali Cenu Thálie pro mladé činoherce do třiatřiceti let.
Tvůrčí tým Kober a Užovek označuje svůj film za divácky atraktivní snímek, kterému nechybí humor a silný příběh. „Ten film není komedie, ale drama. U tohoto filmu pro mě bylo podstatné, aby vše bylo nadmíru autentické. Nebaví mě dramata, která dusí vší osudovostí a vážností. I v dramatické tvorbě si lze pohrávat s humorem. Zpravidla je trochu černý, absurdní, nebo dokonce nepatřičný. Nejde o klauniády, nebo hlášky, spíš se jedná o výběr úhlu pohledu. Nicméně aby nedošlo k mýlce a tento film nebyl nálepkován jako tragikomedie. Ne, není to tragikomedie, je to opravdu drama.“ dodává režisér Prušinovský.
Kobry a Užovky vypráví současný příběh dvou bratrů. Tím prvním je Užovka (Matěj Hádek), který je ztracený ve svém vlastním životě. Po sérii prohřešků dostává výpověď ze zaměstnání, v hospodě musí pít »na futro«, chybí mu vztah a nerozumí si se svou matkou (Jana Šulcová), která dává přednost jeho bratrovi. Kobra (Kryštof Hádek) podobné věci neřeší, jeho hlavní starostí je, kde by mohl nejrychleji a co možná nejsnáze získat peníze, aby je následně utopil v pervitinu, hracích automatech a levném alkoholu. Užovkovi se náhle objeví dostupná a hlavně reálná šance na zbohatnutí. Jeho kamarád ze základní školy Ládík (David Máj) totiž přichází s nabídkou, která nemá žádné ale. Skupina německých investorů hledá v České republice zájemce o franšízu značky distribuující oblečení pro teenagery. Užovka se rozhodne, že se této nabídky chopí, přičemž se zdá, že by už mohl být, jako samostatně fungující podnikatel, konečně šťastný. Do jeho života však stále zasahuje nevyzpytatelný Kobra. Nepříjemná situace si žádá řešení…


Film se natáčel v autentických lokacích Středočeského kraje, mimo jiné v Kralupech nad Vltavou, Velvarech a Kladně. „Děj jsem zasadil do lokality středních Čech. Ty považuji za nejzdevastovanější část naší republiky. Je to místo plné skladišť, překladišť, autobazarů, vylidněných vesnic a chudých měst bojujících s hernami, zastavárnami a pervitinem,“ říká k výběru lokality režisér Jan Prušinovský. „Ve filmu není významně zdůrazňováno, že se jedná o střední Čechy. Okresní města střední velikosti toho mají mnoho společného. Třeba diskotéky v suterénu předimenzovaných kulturních domů,“ dodává k tomu scenárista Jaroslav Žváček. Ten za scénář ke Kobrám a Užovkám v roce 2011 získal cenu Filmové nadace, přičemž za svou literární prvotinu Lístek na cestu z pekla ven je také nositelem ceny Magnesia Litera v kategorii Objev roku.
Kobry a Užovky vznikly v produkční společnosti Offside men u producentů Ondřeje Zimy a Jana Prušinovského. Koproducentem filmu je Česká televize a RWE. „Ke scénáři jsme měli vlastně jen dvě připomínky, nebo spíš přání. Nechtěli jsme intelektuální hru na sociální drama, ani žádné drsňácké lakování na černo, chtěli jsme realitu všedního dne. Konečně už! A také jsme po Díře u Hanušovic a Krásnu nechtěli třetí film ze severní Moravy, v tak krátkém časovém odstupu by to bylo kontraproduktivní. V obojím nám Honza Prušinovský vyšel vstříc, navíc způsobem, který nám vyrazil dech,“ říká hlavní dramaturg Filmového centra České televize Jaroslav Sedláček. Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie a dále za podpory Filmové nadace. Do českých kin jej 19. února uvede distribuční společnost Falcon.

Zde se můžete podívat na trailer k filmu:

Kobry a Užovky
Hrají
Matěj Hádek (Užovka)
Kryštof Hádek (Kobra)
Jan Hájek (Tomáš)
Lucie Polišenská (Kača)
Lucie Žáčková (Zůza)
Jana Šulcová (Matka)
David Máj (Ládík)
Věra Kubánková (Babička)

Tvůrci
Režie: Jan Prušinovský
Producent: Ondřej Zima, Jan Prušinovský
Scénář: Jaroslav Žváček
Kamera: Petr Koblovský
Střih: Lukáš Opatrný
Koproducent Česká televize: Filmové centrum – Helena Uldrichová, Jaroslav Sedláček
Koproducent RWE Česká republika: Martin Chalupský
Výkonný producent: Silvie Michajlova
Výkonný producent ČT: Jaroslav Kučera
Dramaturg ČT: Petr Jarchovský
Zvuk: Matěj Matuška, Michal Čech
Architekt: Jan Novotný
Výtvarník kostýmů: Ivan Stekla
Umělecký maskér: Lukáš Král
Distributor: Falcon

Více infa: www.kobryauzovky.cz

Foto: Falcon