Bez dechu: Špionážní thriller o hledání ztracené identity

Hvězda série Stmívání Taylor Launtner hledá ve filmu Bez dechu (Abduction) svojí opravdovou totožnost a dostává se na stopu mnohem závažnějšího spiknutí. Špionážní thriller, ve kterém můžete spatřit herecké legendy Alfreda Molinu a Sigourney Weaver, má na svědomí režisér John Singleton. Česká premiéra šťavnatého snímku je naplánována na 29. září 2011.


Již od raného dětství má Nathan Harper (Taylor Lautner) neodbytný pocit, že je ve skutečnosti někým jiným, než za koho ho vydává jeho rodina. Když náhodou na internetu objeví svojí fotografii na stránce s pohřešovanými dětmi, naplní se jeho nejhorší obavy – Nathan zjistí, že jeho domnělý otec a matka nejsou jeho skutečnými rodiči a že celý jeho dosavadní život je jedna velká lež. Lež, která má zakrýt pravdu mnohem strašlivější, než si kdy dokázal představit. Když se však Nathan pokusí proniknout za plentu tajemství vlastní totožnosti, začnou ho stíhat vládní agenti a nájemní zabijáci a je tak nucen uprchnout spolu s jediným člověkem, kterému může věřit – se svou sousedkou Karen (Lily Collins). Jak se kolem nich utahuje smyčka jejich pronásledovatelů, Nathan si uvědomí, že pokud chce zjistit kým doopravdy je, musí přestat utíkat – a postavit se pravdě o svém původu čelem.


Napínavý příběh s konspiračními prvky odkazujícími na klasiky špionážního žánru i novodobou sérii o agentu Bourneovi natočil John Singleton, který je ve filmovém světě známý jako režisér snímků Drsnej Shaft, Rychle a zběsile 2 a Čtyři bratři. Kromě jednoho z nejpopulárnějších (a nejvíce vydělávajících) herců-teenagerů planety Taylora Lautnera a švédského herce Michaela Nyqvista známého z filmových adaptací knih Stiega Larssona (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která kopla do vosího hnízda, Dívka, která si hrála s ohněm), se ve filmu objeví také dvě žijící legendy stříbrného plátna – oblíbenec režiséra Jima Jarmusche Alfred Molina (Magnolie, Kafe a cigára, Frida, Princ z Persie) a postrach všech mimozemských vetřelců Sigourney Weaver (Vetřelec, Vetřelci, Gorily v mlze, 1492: Dobytí ráje, Avatar).

Zajímavosti o filmu
Snímek Bez dechu vychází ze stejné příběhové premisy jako televizní film The Face on the Milk Carton z roku 1995. Ten vypráví o patnáctileté dívce, která uvidí svojí tvář na krabici mléka (jedno z míst, kam se v USA tisknou fotky pohřešovaných dětí) a začne si skládat dohromady svojí skutečnou minulost.
„Bez dechu je pro mě v první řadě příběhem o klukovi, který neví, kdo je jeho skutečný táta. Je to příběh o hledání sebe sama a to ho činí univerzálně přenositelným, protože všichni se tak nějak hledáme,“ popisuje svůj film režisér John Singleton. A dodává: „Ve filmu je hodně akce, ale moje prvotní inspirace při natáčení byly klasické dobrodružné příběhy, ve kterých se hlavní postava nějakým zásadním způsobem změní.“
Pro představitele hlavní role Taylora Lautnera byl snímek Bez dechu velkou výzvou: „Vždycky jsem měl rád akční filmy. Tahle role byla pro mě fyzicky zatím ze všech nejnáročnější. Ale není to jen o svalech, protože ten film je složitější. Svojí postavu jsem si zamiloval a doopravdy prožíval vše, čím ve filmu prochází,“ prozradil mladý herec, adept bojových umění a podle magazínu Glamour druhý nejvíce sexy muž planety. Režisér Singleton ho doplňuje: „Tak jako v tomto filmu lidi Taylora ještě neviděli. Opravdu zde jako herec roste.“
O výběru Nathanovy sousedky (a také trochu lásky) Karen neměli producenti a režisér jasno až do chvíle, kdy uviděli Lily Collins: „Na tuto roli jsme měli dlouhý casting, ale Lily nás napoprvé přesvědčila. Má něco do sebe, něco bytostně amerického. Něco, ať už na živo či na plátně, co vzbouzí pocit, že se s ní dá dobře seznámit a že jde o člověka, kterému můžete věřit,“ myslí si producent Pat Crowley.


Pro Alfreda Molinu, představitele agenta CIA Burtona, který Nathana pronásleduje, byla podobná role a zkušenost vůbec první v jeho dlouhé kariéře: „Agenta CIA jsem nikdy předtím nehrál, a i když jsem fanda filmů Johna Singletona, až do Bez dechu jsem s ním nikdy nepracoval. Měl jsem tak šanci setkat se s celou novou generací mladých herců jako je Taylor a Lily, pracovat s oblíbeným režisérem a vyzkoušet si nové věci – celé natáčení tak pro mě bylo obzvláště zajímavé a v mnohém poučné.“
Postava doktorky Bennetové, kterou ztvárnila fenomenální Sigourney Weaver, měla být původně postavou mužskou. Tvůrci filmu si to však nakonec rozmysleli, právě s vidinou Sigourney Weaver v roli dlouholeté spolupracovnice CIA: „Bez dechu je velmi poutavý příběh o dvou mladých lidech plných kuráže a touhy po pravdě. Ti dva teenageři jsou najednou chyceni uprostřed špionážní hry – a ačkoliv se snaží, jak mohou, proti všem těm vyšším mocnostem – včetně CIA – zůstávají bezmocní,“ popisuje své dojmy z filmu Sigourney Weaver.
Švédský herec Michael Nyqvist autory Bez dechu zase zaujal jakožto hlavní postava Mikaela Blomkvista ve filmech natočených podle knih Stiega Larssona. „Viděli jsme film Muži, kteří nenávidí ženy a Michaela jsme si v něm zamilovali. V USA je navíc skoro neznámý a nám se zdálo, že bude perfektní čerstvou tváří. Umí zahrát padoucha, ale zároveň je to pohledný a charismatický muž, který má skvělé vůdčí schopnosti,“ rozplývá se producent Lee Stollman.
Hollywood Classic Entertainment uvede film Bez dechu do kin 29. září 2011.

Bez dechu
Původní název: Abduction
Země původu: USA
Žánr: Akční, thriller
Režie: John Singleton
Hrají: Taylor Lautner, Lily Collins Alfred Molina a Sigourney Weaver
Scénář: Shawn Christensen
Kamera: Peter Menzies Jr.
Střih: Bruce Cannon
Hudba: Ed Shearmur
Producent: Doug Davison, Ellen Goldsmith-Vein
Světová premiéra: 23. 9. 2011
Domácí premiéra: 29. 9. 2011
Délka: 100 min

Podívejte se na trailer filmu Bez dechu:

Foto: www.hce.cz