Viktor K. aneb Český národ neskoná

Komedie o kuponové privatizaci, Harvardských fondech a Bahamských ostrovech Viktor K. aneb Český národ neskoná bude mít světová premiéra 26. března 2011 od 19 hodin v Divadle Rokoko. Pravdivý příběh Viktora K., piráta z Prahy napsali Jiří Janků, Martin Pacek a Petr Svojtka. Co se naučil na Harvardu? Kdy se stal Viktor DIKem? Kolik se dá utratit na Kypru? Jak chutná ázerbajdžánské tekuté zlato? Kdo byl otcem Viktorova úspěchu? Proč dnes Viktor večeří na Bahamách? A co na to mistři? Všechny postavy v této hře jsou skutečné a nic z toho, co uvidíte, se nestalo… nebo možná stalo… těžko říct.


Jiří Janků a Petr Svojtka se věnují autorskému divadlu již patnáct let. Začínali v Divadelním sdružení CD 94, svou poetiku rozvíjeli několik sezon v kladenském divadle a navázali na ni i v Městských divadlech pražských. Zde uvedli například netradiční adventní hru České Vánoce, parodii reality show Superčlověk a připravují muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Dá se říci, že jejich hry mají jednoho společného jmenovatele a tím je zkoumání něčeho tak neuchopitelného, jako je »česká národní povaha«.


Hra Viktor K. aneb Český národ neskoná se k této lince otevřeně hlásí. Autorský tandem se tentokrát rozšířil na trio – ke spolupráci na scénáři byl přizván renomovaný choreograf Doc. Martin Pacek, který je podepsán například pod projekty pohybového divadla Veselé skoky či taneční skupiny BUFO. O hudební aranžmá se postará Dominik Renč.

Jiří Janků, Martin Pacek, Petr Svojtka
Viktor K. aneb Český národ neskoná

Světová premiéra: 26. 3. 2011 od 19 h. v Divadle Rokoko
2. premiéra 29. 3. 2011 od 19 h. v Divadle Rokoko

Hrají
Viktor K. – Vasil Fridrich
Mistr V. a další role – Hanuš Bor
Mistr J.A. a další role – Viktor Dvořák
Mistr J. a další role – Jiří Hána
Petr a další role – Radim Kalvoda
Psychiatr a další role – Aleš Procházka
Matka a další role – Veronika Janků
Odbornice a další role – Veronika Kubařová

Dramaturgie – Jiří Janků
Výprava – Kateřina Hájková
Pohybová spolupráce – Martin Pacek
Hudební spolupráce – Dominik Renč
Režie – Petr Svojtka

Plakát k divadelní hře Viktor K. aneb Český národ neskoná pro Městská divadla pražská navrhla a nafotila přední česká fotografka Jarmila Kovaříková. Ta v lednu 2011 získala ve fotografické soutěži Czech Press Photo cenu diváků za svou reportáž z Haiti postiženého zemětřesením. Fotografka, která své snímky zasílá mimo jiné do Lidových novin a agentur Isifa a Getty Images, si cenu převzala v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice. V soutěži fotografie hodnotilo téměř deset tisíc lidí a skoro dva tisíce z nich zvolilo jako nejpůsobivější snímek záchranářů z haitské reportáže Jarmily Kovaříkové.

Fotografka Jarmila Kovaříková (1979) patří mezi přední české fotoreportérky. Po studiu divadelní fakulty Akademie múzických umění spolupracovala s významnými českými reportéry Markem Vítkem a Radanem Špronglem na dokumentech pro Českou televizi. Rok poté začala pracovat jako reportérka a externí fotografka pro Lidové noviny. S fotografem Michalem Novotným, vítězem prestižních cen World Press Photo, Best of Photojournalism a Picture of the Year, podnikala mnoho reportážních výjezdů především do rozvojových zemí, kde se soustředila na dokumentování sociální problematiky (např. reportáž o problematice AIDS v jižní Indii, o sirotcích žijících v kanálech ukrajinské Oděsy umírajících na AIDS či reportáž o životě chudých zápasníků v Senegalu a Gambii). Její reportáže otiskly kromě Lidových novin i významné magazíny ve Spojených státech, Evropě či Japonsku.
Dnes pracuje pro mediální agenturu Isifa a věhlasnou německou fotoagenturu Getty Images jako fotoreportérka. Její fotografie se objevují ve všech českých médiích (především Reflex, Lidové noviny, Hospodářské noviny či Týden), ale i v zahraničí.

Foto: Městská divadla pražská / Alena Hrbková