Večer mladých choreografů v Divadle Antonína Dvořáka

Dne 20. června se v představení s názvem Myslím, tedy jsem poprvé jako tvůrci choreografií (nikoli jen jako tanečníci) představí na scéně Divadla Antonína Dvořáka ti členové ostravského baletního souboru, kteří v sobě našli odvahu a ctižádost předvést svůj kreativní potenciál ve vlastní autorské tvorbě.

_MG_0242 vyrez

Příležitost mladým choreografům již v historii poskytlo Národní divadlo moravskoslezské například v  rámci projektu Mladý balet. „Velmi mě potěšila zpráva, že ostravský balet chystá večer mladých choreografů. Pomyslně nese dál štafetu Mladého baletu, který jsme v Ostravě uváděli od 30. 11. 1980 do 27. 6. 1983. Program se na každou z 10 repríz obměňoval podle toho, jací přijeli hostující sólisté a co jsme stihli ve volném čase nastudovat nového. Mladý balet se stal velmi sledovanou akcí a snažil se poprvé v Ostravě ukázat tanec v celé jeho (tehdejší) šíři. Touto dobrovolnou aktivitou celého souboru předběhl všechny choreografické ateliéry, miniatury, workshopy, taneční laboratoře a jiné. Ve všech baletních souborech ale mají dnes stejný hlavní cíl: dát příležitost mladým choreografům předvést svůj talent a kreativitu,“ vzpomíná choreograf Zdeněk Prokeš.

_MG_0258

A v jakém duchu se ponese večer mladých choreografů ve 21. století? „Jako titul inscenace a základní společné téma si mladí tvůrci vybrali ikonický výrok klasika racionalistické filosofie Reného Descartese Myslím, tedy jsem. Autoři se programově hlásí k představě tance chápaného jako »myšlení pohybem«. Jejich tanec je vědomým hledáním výrazových prostředků spíše než intuitivním vyjadřováním emocí,“ říká šéfka souboru Lenka Dřímalová.

_MG_0445

Inspirace základními fyzikálními zákony, jako je gravitace, vede ke studiu podstaty tělesnosti a choreografové za ní objevují symbolické roviny vnímání světa. Jiní tvůrci zkoumají vybrané mytologické příběhy, kosmologické vize, ale vytvářejí také vědecky detailní studie nejrozmanitějších emocí a neváhají sáhnout až k matematicky přesnému zápisu tanečního pohybu. „Mou hlavní inspirací byla píseň Gravity od Johna Mayera. Jednoho dne jsem poslouchala text písně a tak nějak mě napadlo na tuto píseň něco vytvořit, něco na základě síly přitažlivosti a jejích fyzikálních formulí a to, jak je spojená s lidskými vztahy,“ říká polská tanečnice a jedna z autorek večera Natalia Adamska.

_MG_0639

Paleta zajímavých hudebních žánrů od renesanční a barokní hudby, hudby Fryderyka Chopina z období romantismu přes mnoho hudebních stylů 21. století, jako jsou například hudební minimalismus Arvoa Pärta, filmová a scénická hudba Maxe Richtera, elektronická hudba dánského skladatele Anderse Trentemøllera, dotváří atraktivní podobu inscenace.

_MG_0645

Rolí choreografů se zhostí: Natalia Adamska, Stéphane Aubry, Olga Borisová-Pračiková, Yago Catalinas Heredia, Sergio Méndez Romero, Réka Kiss, Stefano Pietragalla, Aglaja Sawatzki.

Večer mladých choreografů se uskuteční 20. června v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Program:

P.A.N.D.A.S.

Choreografie: Stefano Pietragalla

Tančí: Emanuele Del Celo, Barnaby James Packham

Hudba: Emanuele Del Celo, Stefano Pietragalla

JEDEN OKAMŽIK

Choreografie: Olga Borisová-Pračiková

Tančí: Laura Moreno Gasulla, Mariona Garcia Fornell, Anna-Lena Uth, Stefano Pietragalla

Hudba: Tomaso Albinoni

LÁSKA BOLÍ / EL AMOR DUELE

Choreografie: Yago Catalinas Heredia

Tančí: Giacomo Quatraccioni, Rita Pires

Hudba: Yago Catalinas Heredia

BEZTVARÝ TVARE MARNIVÉHO ZMARU

Choreografie: Aglaja Sawatzki

Tančí: Emanuele Del Celo, Anna Knollová, Takafumi Tamagawa

Hudba: Arvo Pärt

TRAGÉDIE MUŽE

Choreografie: Réka Kiss

Tančí: Natalia Adamska, Gerardo González Villaverde

Hudba: Josquin Desprez

SÍLA GRAVITACE

Choreografie: Natalia Adamska

Tančí: Emanuele Del Celo, Réka Kiss

Hudba: Fryderyk Chopin

NFRA

Choreografie: Sergio Méndez Romero

Tančí: Rei Masatomi, Shino Sakurado

Hudba: Max Richter

CORPS2

Choreografie: Stéphane Aubry

Tančí: Réka Kiss, Anna Knollová, Karolína Křížová, Gerardo González Villaverde,

Giacomo Quatraccioni, Koki Nishioka

Hudba: Trentemøller

Foto: Barnaby James Packham