Světová premiéra opery Ivana Achera Sternenhoch na Nové scéně Národního divadla zazní v esperantu

Nejnovější operu současného českého hudebního skladatele Ivana Achera mohou diváci poprvé zhlédnout v režii Michala Dočekala v sobotu 7. dubna 2018 od 20 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze.

_MG_3452

Operní prvotina Ivana Achera byla vytvořena na motivy Klímova groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha. Zajímavostí je, že je nastudována v esperantu, v představení jsou použity české a anglické titulky. Dirigentem – Vypravěčem je umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň, v titulní roli se představí tenorista Sergej Kostkov, Helgou je Vanda Šípová, Otcem Helgy Luděk Vele, Kuhmist ztvární Tereza Marečková, která kromě zpěvu hraje i na housle a violu, roli milence Helgy – Trhana zpívá Jiří Hájek.

_MG_4092

Ivan Acher je autorem hudby k více než stovce divadelních inscenací. Jeho hudba zahrnuje i hudbu k tanečním představením, filmům či dokumentům. Poprvé ve své kariéře se ujímá komponování celé opery, a to na vlastní libreto, které nechával průběžně překládat do esperanta: „Nenutí diváka odezírat ze rtů zpěvákovi a dešifrovat děj a situaci dle informace ve zpěvu,“ zdůvodňuje autor volbu tohoto speciálního jazyka. „Můžeme ušetřenou hemisféru použít na čtení titulků a v obraze se oddávat čisté hudebnosti bez zatížení lovit informaci. Jazyk Ladislava Klímy si to zaslouží.“

_MG_4347

Pro ztvárnění postavy opery Sternenhoch si Ivan Acher vybral obsazení, které splňuje jak jeho představy o fyziognomii či hereckém ztvárnění postav, tak i pěvecké nároky. V některých partech je potřeba užívat nestandardní pěvecké techniky nebo několik témbrů.  Např. představitel Sternenhocha – Sergej Kostkov musí zvládnout přechody mezi klasickým tenorem až po kontratenor.

_MG_3994

„Jsem moc rád, že mě Ivan ke spolupráci přizval. Složili jsme špičkový tým,“ říká Michal Dočekal, režisér inscenace a bývalý ředitel Činohry Národního divadla. S Ivanem Acherem spolupracoval již na několika projektech. Choreografickou stránku vytvořila Lenka Vagnerová, scénu Marek Cpin, kostýmy Eva Jiříkovská.

_MG_4361

Další operní premiérou Národního divadla bude 10. a 11. května 2018 koncertní provedení opery W. A. Mozarta La clemenza di Tito ve Stavovském divadle pod taktovkou Marka Minkowského.

_MG_4973 _MG_5004

Foto: Národní divadlo / Patrik Borecký