Studie Titus (Co nás žere)

Titus Andronicus je první Shakespearovou tragédií a říká se o ní, že také nejkrutější a nejkrvavější. Děj je zasazen do antického Říma, jehož politické zřízení osciluje na hraně mezi demokracií a císařstvím. Objevuje se zde také motiv války, kterou Římané vedou proti barbarským Gótům. Zdá se, že situace, v níž se střetávají Římané a barbaři, je dnes více než aktuální – včetně strachů, předsudků a obav, které s sebou přináší střet kultur. Ovšem není právě to, co se zdá natolik znesvářeno a natolik odlišné, ve skutečnosti jedním?

Titus2
A mezi tím vším jídlo. V Titovi Andronicovi se objevují dvě výrazné scény, kterým dominuje právě jídlo. Jídlo se stalo kultem, který strhává neuvěřitelnou vlnu pozornosti nejen v médiích, na sociálních sítích, ale i v běžné komunikaci. Jídlo, jídlo a zase jídlo. Hlavně dobré jídlo a dobře připravené jídlo. Rozhodně jste to, co jíte, a také rozhodně jste to, kde jíte. Péče o stravu a stravování celkově se přidaly k dalším položkám, které každý musí v seznamu svých profilových činností a produktů obhospodařit. Jídlo je vášeň, jeho příprava je vášeň, jeho zobrazování je vášeň, jeho sledování je vášeň. Jídlo a jeho konzumace se stává předmětem touhy. Ba co víc, předmětem touhy se stává obraz konzumace.Titus
„Čeká vás nová stolní hra servírovaná live, v přímém přenosu, a zaznamenávaná a komentovaná on-line. Hra, která ale nutně vyžaduje strategii a úskoky, osobní nasazení a neustálou sebeprezentaci. Kdo komu »zhanobí« suroviny? Co je kdo schopen kvůli vítězství obětovat? A je ještě stále naše stolování a příprava jídla rituálem? Kdo je větším konzumentem – divák nebo herec? A pro koho to všechno děláme? Pro sebe nebo pro toho, kdo se dívá?“ dodává Dagmar Radová.
Projekt vzniká za podpory statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje ve spolupráci s Kulturním centrem Cooltour

Titus3

Studie Titus (Co nás žere)
Na motivy tragédie Williama Shakespeara
Autor: Dagmar Radová & kol.
Režie: Barbara Herz
Dramaturgie: Dagmar Radová
Výprava: Radka Josková
Hudba: Mario Buzzi
Video: Otakar Mlčoch
Hrají: Lucie Končoková, Petra Lorencová, Ivan Dejmal, Jan Fišar
Premiéra 11. června 2016 v 19 hodin v kavárně Kulturního centra Cooltour
Reprízy 12. 6. (19.00) a 22. 6. (19.00) v kavárně Kulturního centra Cooltour

Titus1

Konkurz do Operního studia NDM
V úterý 14. června 2016 od 16 hodin se koná konkurz do Operního studia NDM pro děti ve věku 5–15 let.
Více informací na www.ndm.cz nebo na zivocka.os@seznam.cz (Lenka Živocká).

RH2

Operní studio NDM vzniklo v polovině devadesátých let jako naprostá česká rarita. Tento soubor navštěvují děti a mladí lidé ve věku od 6 do 18 let, kteří pod vedením své sbormistryně studují sborové výstupy i sólové role v hudebně dramatických inscenacích mateřského divadla. Tímto způsobem získávají základní pěvecké, herecké a pohybové dovednosti, které pak uplatňují přímo na divadelním jevišti. Sbormistryní souboru přes dvacet let Lenka Živocká. Od svého založení se studio podílelo na nastudování téměř osmdesát inscenací (a počet stále roste). U příležitosti dvacetiletého výročí nastudovalo pod hlavičkou souboru opereta/muzikál inscenaci Kytice, která vznikla podle sbírky K. J. Erbena v autorském pojetí ostravského skladatele Pavla Helebranda.

Foto: www.ndm.cz / Radovan Šťastný