Sto roků samoty v Divadle ABC

Nejvýznamnější premiérou nové divadelní sezony 2011/2012 bude v Divadle ABC Sto roků samoty. Největší představení co do obsazení, ale i šíří tématu a výpravou. Hru studuje Peter Gábor a vychází při tom z dramatizace Györga Schwajdy. V hlavních rolích se představí Jitka Smutná, Vladimír Čech a Jan Vlasák. Premiéra se bude konat 17. září 2011 v Divadle ABC.


Začalo to nedovolenou láskou a prokletím, které na sto let poznamenalo osudy jedné rodiny a jedné civilizace. Adaptace slavného románu o posedlosti, vášni a poznání.
García Márquez patří k zakladatelům tzv. magického realismu, uměleckého směru, který znamenal průlom ve světové literatuře. Tehdy světová beletrie udělala významný krok směrem k vytvoření nového literárního obrazu inspirovaného nejen dosavadní zkušeností evropské a severoamerické literatury, ale především impulzy etnickými. V díle tohoto autora se potkávají tradiční evropští hrdinové se samotnými kořeny lidského bytí a lidské kultury. Na příběhu jedné rodiny postihuje vzestup a pád celé lidské civilizace. García Márquez není však jen velkým filozofem, ale především strhujícím básníkem a vypravěčem.


Rodinné příběhy oscilující mezi tragikou a komikou jsou skoro vždycky poněkud bizarní, zábavné a strhující. Příběh začíná nedovolenou láskou dvou milenců, kteří jsou v příbuzenském vztahu. Protože svět jejich lásce nepřeje, utečou do pralesa a začnou budovat nový a lepší svět. Hra sleduje celý průběh jejich pohnutého manželství, poznamenaného manželovou neblahou vášní pro neobvyklé a nerentabilní vědecké vynálezy, ale i příběhy jejich dětí a vnuků, které se začínají povážlivě komplikovat, když do jejich světa vstoupí politika a moderní, nezávazné pojetí lásky.
Středobodem příběhu je Úrsula, milenka, manželka, posléze matka a babička. V jejích rukou se ocitá rozhodování o osudech dětí, vnoučat a nakonec i manžela, který začíná dětinštět a být nebezpečný sám sobě. Neobvyklost tohoto vyprávění, které má v sobě silný dramatický náboj, přímo vybízí k divadelnímu ztvárnění. Adaptace pro divadlo se se souhlasem samotného autora, jenž obvykle uvádění svých děl nepovoluje, ujal vynikající maďarský dramatik György Schwajda. V této podobě pak dílo obletělo celý svět. Pro Divadlo ABC ho nastuduje režisér Peter Gábor.

Gabriel García Márquéz / György Schwajda
Sto roků samoty
Premiéra: 17. 9. 2011
Divadlo ABC

Režie: Peter Gábor
Překlad: Kateřina Pošová
Dramaturg: Věra Mašková
Scéna : Jozef Ciller
Kostýmy: Katarína Holková
Hudba: Vladimír Franz
Pohybová spolupráce: Lenka Vágnerová
Dramatizace : György Schwajda

Hrají
Úrsula: Jitka Smutná
José Arcádio Buendía: Vladimír Čech
Melquíades: Jan Vlasák
Don Moscote: Hanuš Bor
Amaranta: Evellyn Pacoláková
Rebecca: Máša Málková
José Arcádio: Aleš Procházka
Aureliano: Lukáš Jurek
Arcádio, autor: Viktor Dvořák
Pilar Ternera: Radka Fidlerová
Visitación, matka autora: Dana Batulková
Pietro Crespi: Jaromír Nosek
Prudencio Aquilar: Petr Klimeš
Apicius: Zdeněk Vencl
Francisco Člověk: Radim Schwab
Cikánka, Sofia del Pinedad: Kateřina Janečková

Foto: Divadlo ABC / Alena Hrbková