Pupek Paříže to je tradiční Feydeau v netradičním pojetí Davida Drábka

Městská divadla pražská uvedou další inscenaci osobitého dramatika a režiséra Davida Drábka. Tentokrát se nechal inspirovat francouzskou situační komedií, ve které se nestane nic, jak by mělo a všechny plány a přísliby zážitků se promění ve zlý sen. Co všechno se tedy může stát za jednu noc? Premiéru se koná 25. listopadu v Divadle ABC.

V hotelu Eden se schází různorodá společnost. Vždyť v něm najde azyl každý, kdo zaplatí. Vyhledávají ho tedy nejpodivnější existence včetně těch z vyšší společnosti. A všichni věří, že v tomto pochybném podniku nikoho ze známých nepotkají. Opak se však stává pravdou. A tak se z hotelu nízké kvality stává skutečně Pupek Paříže. Ovšem do edenu se zde nikdo nedostane a romantická milostná noc se stává přízrakem hrůzy, náhod, záměn a nečekaných okolností. Ale jedno je jasné. Z téhle noci nikdo nevyjde stejný.

Režisér a dramatik David Drábek je autorem čtyř desítek divadelních textů, za něž získal pětkrát Cenu Nadace Alfréda Radoka za nejlepší hru roku. Je stálým režisérem MDP, ve kterých inscenoval několik svých původních her či adaptací. V současnosti jsou na repertoáru Elefantazie, Revizor, Herečka sobotní noci, Kanibalky či Petr Pan. K nové inscenaci, v jejímž počátku stálo jméno Georges Feydau, autor a režisér v jedné osobě říká:

„V tom hotelu potká každý sám sebe. Pozor: ovce nejsou tím, čím se zdají být. A šviháci posilnění absintem šermují bagetami na střeše Moulin Rouge! Chtěli jsme coby poctu Georgesi Feydeauovi vytvořit opravdu divokou, až šílenou komedii. Aby se v dnešní těžké době diváci pobavili a tančili na svých sedadlech. Sudičkami inscenaci jsou kromě francouzského komediografa i Charlie Chaplin, Howard Phillips Lovecraft, Miloš Macourek či Woody Allen. Naše třeštění jako by ráznými tahy maloval Henri de Toulouse-Lautrec.”

Nová dramaturgická posila MDP Barbora Hančilová dodává: „Komedie je to ghotická. Během jedné přízračné noci se tu setkává horror s humorem. Ze spoutané psýché se vynořují potlačované archetypy pohádek a mýtů.“

Inscenace dává příležitost hereckému obsazení v čele s Evou Leinweberovou, Vojtěchem Dvořákem, Ninou Horákovou, Denisem Šafaříkem a dalšími užít si spolu s diváky hravost, radost, bláznovství a především využít své komediální schopnosti.

Vstupenky na Pupek Paříže je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu.

 

PUPEK PAŘÍŽE – DAVID DRÁBEK PODLE GEORGA FEYDEAUA

Režie: David Drábek

Hrají:

Adalbert, »Jules Verne architektury« – Vojtěch Dvořák

Mignon, jeho xantypická žena – Nina Horáková

Parot, stavitel smutné postavy – Radim Kalvoda

Stela, jeho žena makronkovitého typu – Eva Leinweberová

Maxim, chlapec – polínko – intelektuál – Denis Šafařík

Luisa, služebná a dealerka estrogenu – Renáta Matějíčková

Deville, nebohý přeborník v zadrhávání – Milan Kačmarčík

Elena, Tamara, Roxana, Anne-Marie, jeho vnučky s vyvinutými kusadly – Lucie Ducháčková, Kristýna Jedličková, Lucia Schubert, Ivana Stejskalová

Aarkhanagh, korýšovitý majitel hotelu – Tomáš Milostný

Alois, něžný vyhazovač z Rakouska-Uherska – Zdeněk Vencl

Rourou bwana, africký šaman – Maxime Mededa

Sempé brochet, detektiv – Orest Pastukh

 

Premiéra: 25. listopadu 2022 v ABC

 

Foto: Městská divadla pražská / Patrik Borecký