Prague Philharmonia má nového šéfdirigenta Emmanuela Villauma

Pod jeho taktovou vznikla již celá řádka nezapomenutelných operních představení a koncertů s nejvýznamnějšími orchestry světa a svým mistrovstvím již okouzlil statisíce milovníků vážné hudby napříč kontinenty. Rozkročen převážně mezi americkou a evropskou mezinárodní scénou se nyní vydává zapustit své kořeny také do České republiky, aby se chopil šéfdirigentské taktovky předního domácího orchestru PKF – Prague Philharmonia a dobyl tak nová srdce tamní hudební veřejnosti. Po několikaletém náročném hledání vhodného kandidáta na post šéfdirigenta a hudebního ředitele, jenž by se funkce ujal od začátku sezony 2015–2016, oznámila konečně PKF v polovině října s hrdostí jeho jméno: Emmanuel Villaume.


Všestranný francouzský maestro, který si za léta svého dirigování vydobyl punc oblíbené i vysoce respektované osobnosti ve svém oboru, se tak po současníkovi Jakubovi Hrůšovi zapíše do historie orchestru jako jeho čtvrtý šéfdirigent. Smlouva o spolupráci byla podepsána v neděli 12. října v legendární Avery Fisher Hall newyorského Lincolnova centra, jen několik málo minut po skončení prestižního operního Richard Tucker Gala, které Villaume dirigoval. S neskrývaným nadšením a velkým očekáváním hodnotí obě strany tento krok jako zásadní a obohacující moment v jejich kariérách.
„PKF je velmi flexibilní a originální ansámbl, nemyslím jen hudebními kvalitami a kvalitami hudebníků, ale zejména ve smyslu frázování, zvuku, schopnosti interpretace mnoha rozličných stylů se skutečným důrazem na detail, stejně jako smyslem pro svobodu, což je velmi osvěžující, a to na PKF miluji. Rozpoznání mezi technickou dokonalostí, uměleckou inovací a originalitou je něco, co je velice výjimečné a pro mě osobně velká výzva,“ vyzdvihuje Emmanuel Villaume přednosti orchestru, jež vnímá jako stěžejní.


Villaumovo zvažování a následné rozhodnutí o přijetí tohoto významného angažmá v PKF přirozeně vyústilo z dlouhodobé a oboustranně uspokojivé spolupráce: „Velice mě zaujaly kvality orchestru, jeho velká flexibilita a originalita. Spolupráce s PKF je dokonalým splněním toho, co jsem ve své kariéře hledal. Rozhodující také bylo, že vyhledávám orchestry na velmi vysoké úrovni. A miluji Prahu, kde mám také přátele a těším se na setkání se zdejšími lidmi a publikem,“ vyjadřuje své nadšení z čerstvé spolupráce letos padesátiletý Villaume. „Aktuálně dělím svůj profesní čas rovným dílem mezi operní a symfonickou hudbu, což je myslím velmi důležité, podobně jako působit částečně ve Spojených státech a částečně v Evropě. Tedy být hudebním ředitelem v Dallasu a hudebním ředitelem PKF v Praze je skvělá kombinace,“ dodává Villaume, který působí v Dallaské opeře na tomto postu nyní již druhou sezonu.
Další skutečností, již nastávající maestro považuje u PKF za přínosnou, je přesah její abonentní sezony v Praze směrem k nahrávací činnost a zahraničním turné: „Doplnění hudebního působení v tuzemsku o působení na mezinárodní scéně zajišťuje orchestru specifickou pozici u pražské společnosti a v České republice. Opravdu si myslím, že tyto dva aspekty jsou zcela komplementární a společně fungují. Skutečnost, že PKF má velmi silné kořeny ve společnosti v Praze, je něco, co zamýšlím rozvíjet specifickým programem, což je klasická hudba s francouzským novým úhlem pohledu, vždy zachovávající energii a vitalitu klasiky, a zároveň objevovat drahokamy v repertoáru – klasickém, romantickém a repertoáru 20. století a také chci pracovat na soudobé hudbě,“ naznačuje dirigent směr budoucích aktivit orchestru, jemuž se mimo jiné chystá do vínku nadělit nové příležitosti na zahraniční scéně. „S PKF spolupracuji zhruba osm let. Byl jsem vždy ohromen nejen muzikálností jejích hudebníků, ale také její snahou vymýšlet a objevovat nové věci, stejně jako aspektem kolegiality, který je nezbytný při tvorbě komorní hudby, což je cesta ke skvělé práci orchestru. Opravdu se velmi těším na objevování tohoto s mými novými kolegy v orchestru,“ uzavírá Villaume.


Momentu podpisu smlouvy s novým šéfdirigentem předcházela dlouhá a obtížná cesta, doprovázena často dramatickými okolnostmi a vášnivými diskuzemi. Až po několikaletém hledání došel management a členové orchestru ke vzájemné shodě, která se později setkala s pozitivním přijetím také u Villaumova managementu i u něj samotného. „Ačkoliv pan Villaume již dříve naznačoval, že si PKF velmi považuje, na téma naší spolupráce poznamenal, že se teprve uvidí, zdali půjde o „marriage“ (manželství), nebo „love affair“ (milostný románek). Šéfdirigent má zásadní umělecký i marketingový vliv na formování a profilaci orchestru a je klíčovou osobností portfólia tvořícího jeho image. A my jsme velmi potěšeni, že se dosavadní spolupráce překlenula z milostného románku do fáze manželství a po panu Hrůšovi převezme orchestr do svých rukou právě on, světové uznávaný dirigent s rozmanitými zkušenostmi, s konkrétními vizemi o jeho směřování. Věříme, že Emmanuel Villaume posune uměleckou úroveň orchestru do nové roviny a obohatí jej o řadu vzrušujících příležitostí. Těšíme se na nové zážitky, které nám i našemu publiku přinese – hudební zanícenost, smysl pro eleganci a nejjemnější hudební proporce, jimž vyniká zejména a za které je oceňován,“ podotýká k nové spolupráci ředitel orchestru Radim Otépka.
Smlouva s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, k jehož jmenování dojde na počátku sezony 2015–2016, je uzavřena na 3 roky s možností prodloužení o další dvouleté období. Emmanuel Villaume tak s PKF každou sezonu stráví 4 – 6 koncertních týdnů v Praze a dále 6 – 8 týdnů na zahraničních zájezdech. Nahrávací a různé speciální projekty, které se v tuto chvíli plánují, budou nad rámec těchto časových dispozic. Villauma s orchestrem spojuje dlouhodobá a progresivní spolupráce, jako je CD Souvenirs s ruskou operní divou Annou Netrebko natočené pro Deutsche Grammophon, jež se dočkalo mimořádného úspěchu u nás i v zahraničí, či CD s vynikajícím americkým tenoristou Bryanem Hymlem pro vydavatelský major Erato/Warner Classics, jež bylo natočeno letos v srpnu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze a vyjde na přelomu února a března příštího roku. Villaume byl mimo jiné v minulosti dvakrát pozván do abonentní sezony PKF.
V aktuální sezoně čeká Emmanuela Villaume s PKF – Prague Philharmonia dvojice silvestrovských koncertů v arabském emirátu Omán, kde v Royal Opera House Muscat společně doprovodí sólisty Bryana Hymla, Irini Kyriakidou a Andrewa von Oeyena. Objeví se také v abonentní sezoně PKF v Praze, konkrétně v květnu 2015 v Rudolfinu na koncertě se sólo flétnistou Berlínské filharmonie Emmanuelem Pahudem.
Z dalších významných momentů jeho aktuální sezony stojí za zmínku rovněž uvedení Čajkovského opery Jolanta se sopranistkou Annou Netrebko, již bude dirigovat jednak v Dallaské opeře a v červnu 2015 ji pak uvede v rámci evropského turné v Lucernu, Kodani, Monte Carlu a londýnské Royal Albert Hall. Nahrávku Jolanty řízenou Emmanuelem Villaumem opět s Annou Netrebko vydá v lednu příštího roku label Deutsche Grammophone. V Metropolitní opeře v New Yorku se pak představí s Massenetovou Manon ve slavné inscenaci Laurenta Pellyho s Dianou Damrau, Vittoriem Grigolem a Nicolou Testé v hlavních rolích. Villaumovo provedení opery Manon v minulé sezoně ohodnotil deník Financial Times slovy: „Na tomto představení je vůbec nejlepší práce dirigenta. Emmanuel Villaume udržuje elegantní tempo a zároveň nechá vyniknout jemnému a smyslnému jádru opery.“

Více informací o Emmanuelu Villaumovi na: www.emmanuelvillaume.com

Poslechněte si ukázku z nahrávání CD Souvenirs zde:

Informace o PKF a projektech s Emmanuelem Villaumem jsou na: www.pkf.cz

Foto: www.pkf.cz