Petr Zuska Gala X

Retrospektiva choreografické tvorby uměleckého šéfa Baletu Národního divadla
v desetiletí 2002–2012. Od 10. května do 30. června v Národním divadle, ve Stavovském divadle a na Nové scéně Národního divadla. Přijďte se ohlédnout zpátky, zavzpomínat a oslavit jednu dekádu vývoje souboru Baletu ND a Petra Zusky v jeho čele aneb 6 večerů, 18 titulů a 10 let tvorby.


Neopakovatelná příležitost vidět vývoj umělecké osobnosti Petra Zusky, zhlédnout díla starší s mladšími, tituly, které již nejsou na repertoáru ND nebo které vznikly pro zahraniční scény. Dopřejte si zážitek z choreografií, které jsou nyní seskupeny a zařazeny k sobě ne časosběrně, ale buď tematicky či stylově, hudebně nebo žánrově.
Součástí festivalu bude také výstava velkoformátových fotografií na piazzetě Národního divadla mapující období 10 let Baletu Národního divadla pod vedením uměleckého šéfa Petra Zusky.
U příležitosti tohoto výročí bude vydána programová publikace, která shrnuje období 10 let Baletu Národního divadla a tvorbu Petra Zusky z různých úhlů pohledu včetně zajímavého obrazového materiálu.
Festival bude slavnostně zakončen 30. června 2012 představením Doteky folklóru v historické budově Národního divadla, kde se divákům představí v živém vystoupení známé kapely Čechomor, Hradišťan a Vyšivanlka – Lada. Večer bude pokračovat na piazzetě Národního divadla happeningem, kde soubor Baletu ND a Petr Zuska chystá pro diváky letní překvapení.

Program
10., 12. května 2011, Stavovské divadlo
GALA S MLADÝMI
Růže
Déjà vu
Way out
Empty Title
Bolero
Tento večer reprezentuje dosavadní spolupráci Petra Zusky s panem Jaroslavem Slavickým, ředitelem Taneční konzervatoře hl. města Prahy a souborem Bohemia Balet. Potkají se zde mladí (studenti) se „staršími“ (sólisty Baletu ND) a podělí se o večer, který má díky tomu určitý Gala charakter.

17., 18., 19. května 2012, Nová scéna ND
BLÁZNOVINY
A Little Extreme
A Little Touch Of The Last Extreme
Mariin sen
Jak již název napovídá, jedná se o opusy mírně vyšinuté, silně bizarní, lehce tajuplné. Díla spolu vzájemně silně kontrastují, a zároveň každé z nich obsahuje nějaký zdánlivě neslučitelný kontrast samo o sobě … A o humor zde vskutku není nouze, což k »bláznovství« taky patří.

26., 27., 28. května 2012, Národní divadlo
SÓLO PRO P. Z.
Brel – V ysockij – Kryl / Sólo pro tři
Nejúspěšnější inscenace Petra Zusky,
Cena Thálie (M. Štípa), Cena za nejlepší
sólistický výkon (A. Katsapov),
Cena za autorské dílo
„Když jsem před lety vymýšlel název pro nevšední »trojlístek« J. Brela, V. Vysockého a K. Kryla, napadla mne jednoduchá a vystihující hříčka se slovy, která však nebyla tak úplně z mé hlavy. Snad nejpovedenější a nejznámější duet z dílny slavného Matse Eka se jmenuje Sólo pro dva. Zavolal jsem mu, zda v rámci úplně jiného představení, mohu tento princip v názvu použít. Mats souhlasil, ale dodal, že by se to vlastně mělo jmenovat Sólo pro čtyři, jelikož tím čtvrtým jsem přece já sám. Tehdy jsem ho neposlechl, ale v rámci tohoto Gala učiním výjimku. Snad proto Sólo pro mne…“ (Petr Zuska)

7., 8., 9. června 2012, Národní divadlo
CESTY A ZASTAVENÍ
Ways 03
Les Bras de Mer
Smrt a dívka
Česká premiéra
Smrt a dívka
pouze tři uvedení!
Jedinečná možnost spatřit choreografii Smrt a dívka. Od své premiéry v Monte Carlu
20. října 2011 je totiž výhradně na repertoáru Les Ballets de Monte-Carlo, její nynější slavnostní uvedení v Praze je velice výjimečné.
„Cesty – náš pohyb v prostoru a čase je pro náš život stejně důležitý jako občasná »zastavení« – momenty ticha, kdy máme možnost nahlédnout dovnitř, do duše. Své, či někoho jiného.“ (Petr Zuska)

20., 21., 22. června 2012, Národní divadlo
POCTA VELKÝM TÓNŮM
1. symfonie D-dur
D.M.J. 1953–1977
Svěcení jara
„Gustav Mahler, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček a Igor Stravinskij – skladatelé, jejichž hudbu zde „zhmotňuji“, byli všichni velkými umělci a myslím, že i velkými lidmi. Není tedy divu, že i jejich tóny byly, jsou a zůstanou „velké“. A vůbec zde nehraje roli, jak „velké“ je nástrojové obsazení.“ (Petr Zuska)

28., 29., 30. června 2012, Národní divadlo
DOTEKY FOLKLÓRU
Ej lásko
Lyrická
Mezi horami
Hradišťan, Čechomor, Vyšivanka-Lada
LIVE KONCERT a Balet ND
„Unikátní propojení live koncertu slavného Hradišťanu, Čechomoru a Vyšivanky–Lady s Baletem ND. Ozvěny folklórní tradice, zpět ke kořenům, k prapodstatě v nás – to je cyklus tří představení, jimiž Balet ND završí sezonu 2011/2012.
Lidové písně jsou a vždy budou velice důležité. Pro mne jsou obrovskou inspirací. Z hlediska čistě hudebního, ale stejnou měrou i skrze nádhernou poezii. Lidé jako Jiří Pavlica, Karel Holas či duo Vyšivanka– Lada, jsou muzikanti a skladatelé, kteří to, myslím, cítí podobně jako já a svůj talent a kreativitu »poslali« právě touto cestou. Kromě toho jim děkuji i za to, že společně se svými kapelami tento večer s námi odehrají živě. Nechme tedy folklór, aby se nás »dotýkal«. Nechme ho do sebe i vstoupit.“ (Petr Zuska)

Možnost slevy
6 vstupenek na 6 různých večerů – sleva 40 % a programová publikace zdarma
3 vstupenky na 3 různé večery – sleva 25 %
2 vstupenky na 2 různé večery – sleva 20 %

Foto: Národní divadlo