Ostraváci na Nové scéně ND a ve Stavovském divadle

Szczygiełův Gottland na Nové scéně ND a Hindemithův Cardillac ve Stavovském divadle. Národní divadlo moravskoslezské míří spolu s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a Divadlem loutek Ostrava do Prahy. Divadlo v Celetné, Stavovské divadlo a Novou scénu Národního divadla obsadí v termínu 20. – 23. října ostravská divadla, aby pražskému publiku představila to nejlepší, co přibylo na jejich repertoáru v loňské divadelní sezóně.


Národní divadlo moravskoslezské se na přehlídce ostravských divadel v Praze představí hned dvakrát, v sobotu 22. října 2011 inscenací Gottland a v neděli 23. října 2011 operou Cardillac skladatele Paula Hindemitha. Proč právě těmito inscenacemi jsme se zeptali ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila: „Dramatizace Gottlandu, kterou vytvořili režisér Jan Mikulášek a dramaturg Marek Pivovar, patří k vlakovým lodím souboru činohry našeho divadla a vysoce ji ocenil i sám autor literární předlohy Mariusz Szczygieł. Je to politické, chytré a zábavné divadlo, které rezonuje s naší současností. Pokud jde o operu Cardillac, tak její uvedení na česká jeviště po 84 letech patří k velkým počinům nejen v kontextu dramaturgie ostravského divadla, ale v kontextu dramaturgie celé České republiky.“


Gottland (22. října 2011, Nová scéna Národního divadla od 20 hodin) je úspěšnou divadelní adaptací stejnojmenné knihy reportáží polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła, která se v Čechách i v Polsku stala bestsellerem. V české premiéře převedli toto skvělé Szczygiełovo dílo do divadelní řeči režisér Jan Mikulášek a dramaturg Marek Pivovar. Mariusz Szczygieł, který se osobně zúčastnil premiéry, o hře napsal: „Představivost a nápady pana Mikuláška jsou původní, svěží, nečekané. Prostě – pro mne – je vizionář. Skvostné divadlo.“ V rolích postav dobře známých z české a československé historie se na scéně střídají Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Marie Logojdová, Gabriela Mikulková, Daniela Kupčíková, Kateřina Vainarová, Tomáš Jirman, David Viktora, Petr Houska, Vladimír Čapka, Miroslav Rataj, František Večeřa, Jiří Sedláček, Marcel Školout, Pavel Liška a další.

Cardillac (23. října 2011, Stavovské divadlo od 19 hodin)
Cardillac Paula Hindemitha je nejen vrcholným dílem německé opery 20. století, ale i strhující operní detektivkou. Světová premiéra opery se uskutečnila v roce 1926 ve Státní (Semperově) opeře v Drážďanech. O rok později se dílo objevilo pod taktovkou Alexandra Zemlinského na scéně Nového německého divadla v Praze (dnešní Státní opera Praha) a od té doby na našem území nezaznělo. Jeho uvedení v Národním divadle moravskoslezském se dá beze zbytku označit za jeden z vrcholů loňské operní sezóny v Čechách. V hudebním nastudování Roberta Jindry a režii Jiřího Nekvasila v titulní roli účinkuje vynikající barytonista Jacek Strauch, který v současné době působí jako hostující umělec řady evropských scén (například Vídeňská státní opera, Komická opera v Berlíně, Bavorská státní opera v Mnichově a operní domy v Mannheimu, Braunschweigu, Dortmundu nebo Brémách). Po jeho boku vystoupí Dana Burešová (Cardillacova dcera), WeiLong Tao (Důstojník), Zuzana Šveda (Dáma), Luciano Mastro (Kavalír) a mnozí další.

Ostrava v Praze
Tato akce se konala poprvé v loňském roce jako jedna z akcí souvisejících s neúspěšnou kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. V Praze se v loňském roce představili ostravští hudebníci, výtvarníci, fotografové a divadelníci. V letošním roce bude Ostrava v Praze přehlídkou ostravských divadel. Více informací na www.ostravavpraze.eu.

Program
20. 10. 2011, Divadlo v Celetné od 19.30 hodin
Divadlo loutek Ostrava
Ostravak Ostravski, Marek Pivovar, Radovan Lipus: Z DENIKU OSTRAVAKA
režie: Radovan Lipus

21. 10. 2011, Divadlo v Celetné od 19.30 hodin
Divadlo Petra Bezruče
Thomas Vinterberg, Mogens Ruko: RODINNÁ SLAVNOST
režie: Martin Františák

22. 10. 2011, Divadlo v Celetné od 15.00 hodin
Divadlo Petra Bezruče
George Orwell: 1984
režie: Jan Mikulášek

22. 10. 2011, Nová scéna Národního divadla od 20.00 hodin
Národní divadlo moravskoslezské
Mariusz Szczygiel: GOTTLAND
režie: Jan Mikulášek

23. 10. 2011, Divadlo v Celetné od 15.00 hodin
Komorní scéna Aréna
George Tabori: JUBILEUM
režie: Ivan Krejčí

23. 10. 2011, Stavovské divadlo, od 19.00 hodin
Národní divadlo moravskoslezské
Paul Hindemith: CARDILLAC
režie: Jiří Nekvasil

Foto: Národní divadlo moravskoslezské