Noc na Karlštejně v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské uvádí v licenci Provox music publishing muzikál Noc na Karlštejně. Podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického upravil Zdeněk Podskalský ml. Původní český muzikál na motivy divadelní hry Jaroslava Vrchlického se odehrává za doby vlády českého krále a císaře římského Karla IV. a vypráví o lásce zkušeného panovníka k mladičké Alžbětě Pomořanské. Hrad Karlštejn, který dal Karel IV. postavit jako místo rozjímání a uchování svatých ostatků, však nesmí znesvětit ženská přítomnost, dokonce ani ta královnina.


To by ale nebyly ženy ženami, kdyby si nenašly cestu do srdce Karlštejna za muži, které milují, a to i přes nejpřísnější zákaz císařův. Zvláště je-li jejich pohnutkou stesk, láska a starostlivost. A tak jedné noci Karlštejn poprvé zažije zázrak políbení. Od těch dob, jak se praví, nechť ženy žijí, milují a třeba i trochu vládnou po boku mužů na Karlštejně. Stejně by v osvícených dobách příštích nikdo nevěřil, že za doby panování otce vlasti, blahé paměti, existoval zákon, který to zakazoval.
Divadelní úprava notoricky známého filmového muzikálu vznikla předněkolika lety pro Hudební divadlo Karlín, kde se s úspěchem dodnes hraje. Autorem úpravy je Zdeněk Podskalský mladší, scénická hudba navazující na původní písně pak vyšla z pera Karla Svobody. Národní divadlo moravskoslezské bude po Hudebním divadle Karlín teprve druhou profesionální českou scénou, na které proběhne premiéra tohoto díla.
Ostravské provedení vzniká v hudebním nastudování Karola Kevického, dramaturgii Patricka Fridrichovského, režii Gabriely Petrákové, na scéně Ondřeje Zichy, v kostýmech Lucie Loosové a v choreografii Kristýny Černé.
V hlavních rolích se můžete těšit hned na tři půvabné Elišky v podání Oľgy Bezačinské, Hany Fialové a Evy Zbrožkové. V roli otce vlasti, krále Karla IV. uvidíte Marcela Školouta. Těšit se můžete také na mnoho dalších Vámi oblíbených ostravských umělců. Milým hostem inscenace bude skupina historického šermu Durandal.


Premiéry 19. a 21. května 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Noc na Karlštejně
Hudba: Karel Svoboda
Libreto: Zdeněk Podskalský
Texty písní: Jiří Štaidl, Eduard Krečmar
Úprava textů: Zdeněk Podskalský ml.
Dirigent: Karol Kevický, Jakub Žídek
Hudební nastudování: Karol Kevický
Režie: Gabriela Haukvicová-Petráková
Premiéry 19. a 21. května 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Foto: Národní divadlo moravskoslezské