Nejlepší wagnerovský tenorista současnosti vystoupí na mimořádném koncertu Orchestru Státní opery Beethoven-Berg-Wagner

Milovníci operního umění si přijdou na své na mimořádném koncertu Beethoven-Berg-Wagner 16. listopadu 2017 od 19 hodin ve Foru Karlín, kde bude mimo jiné uvedeno i celé 1. dějství opery Valkýra Richarda Wagnera za účasti proslulého rakouského wagnerovského tenoristy Andrease Schagera (Siegmund), vynikající americké sopranistky Meagan Miller (Sieglinde) a skvělého slovenského basisty Petra Mikuláše (Hunding). Orchestr Státní opery řídí hudební ředitel Státní opery Andreas Sebastian Weiser. Na programu večera dále bude Beethovenova předehra Leonora I, op. 138 a Bergův Houslový koncert v provedení talentované rakouské houslistky Lidie Baich.

Schager-Credit-David-Jerusalem-1

Andreas Schager je považován za nejlepšího wagnerovského tenoristu současnosti. Přijíždí na pozvání Národního divadla. „Jsme šťastni, že se nám daří kontinuálně zvát výjimečné světové osobnosti. Nejenže špičkoví umělci, jako je Plácido Domingo, José Cura nebo Yusif Eyvazov, naše pozvání s nadšením přijímají, ale dokonce se k nám vracejí a chtějí s námi opakovaně spolupracovat,“ říká ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová. Vystoupení Andrease Schagera si světové operní domy rezervují až na šest let dopředu! Hostuje na nejvýznamnějších operních scénách včetně milánské La Scaly a Wagnerových slavností v Bayreuthu, kam je opakovaně zván ke ztvárnění role Parsifala. Na návštěvu české metropole si čas ale udělal: „Na Prahu se moc těším, na spolupráci s Andreasem Sebastianem Weiserem i s Orchestrem Státní opery. Státní opera má velkou a bohatou tradici a pro mě je velká čest, že se tímto koncertem stanu částečkou jejích dějin. Je pro mě ale přirozeně zvlášť radostné, že mám tady v Praze příležitost stát na jevišti společně se svou manželkou Lidií. V první polovině programu bude hrát Houslový koncert Albana Berga.“

Lidia Baich je jednou z nejpozoruhodnějších umělkyň mladé generace a má na svém kontě celou řadu úspěchů v Evropě, v Jižní i Severní Americe a Asii. Houslový koncert Albana Berga, který přednese, patří do kmenového repertoáru všech světových houslistů. Berg ho komponoval na »památku anděla«, předčasně zesnulé, teprve osmnáctileté Manon, dcery Almy Mahler z druhého manželství s významným architektem Walterem Gropiusem. Účinek tohoto koncertu je výjimečný,“ upozorňuje houslistka. „Posluchač tou skladbou získá ´cosi na cestu´, něco, že o tom i po koncertě přemýšlí.“

Lidia Baich

Koncert Beethoven-Berg-Wagner je druhý z řady volného koncertního cyklu souboru Státní opery ve Foru Karlín, který zahájil nevšední koncert v březnu 2017 (Wagner-Korngold-Zemlinsky). 1. března 2018 vás do Fora Karlín zveme na koncertní uvedení kdysi velmi slavné opery Emila von Rezniceka Donna Diana.

Forum Karlín využívá Státní opera po dobu rekonstrukce historické budovy jako jeden z náhradních prostorů pro svůj provoz.

Nejbližší operní premiérou sezony Národního divadla bude světová premiéra opery Don Hrabal Miloše Orsoně Štědroně, a to 14. prosince 2017 na Nové scéně Národního divadla s Romanem Janálem v titulní roli.

Foto: Národní divadlo