Martin Pechlát v nové inscenaci Zjevení pudla v Divadle Komedie

Studio Rote uvede v rámci festivalu příští vlna/next wave premiéru inscenace Zjevení pudla s Martinem Pechlátem v jediné roli. Pechlát se tak po několika letech vrací do Divadla Komedie, kde ztvárnil své nejznámější role. Monolog z herecké šatny po nepovedeném představení Goethova Fausta byl v květnu 2018 oceněn na slovenském festivale Nová Dráma. Premiéra proběhne 29. září 2018 od 16 a 18 hodin v Divadle Komedie. V rámci festivalu bude představení uvedeno také 13. října v brněnském HaDivadle od 16 a 18 hodin.

4_Zjevení_Pudla_Foto_Tomáš_Hejzlar

Proč mě nikdo neupozornil, že trik s bílým pudlem se změnil na trik s pudlem černým?“ ptá se charakterní herec po zkaženém výstupu. Text, jehož autorem je Ondřej Škrabal, tvoří dovětek ke Goethově slavné dramatické básni Faust, především ke známé scéně proměny pudla v Mefista. Představitel Fausta v pánské šatně analyzuje podivné události, které se na scéně odehrály během „rutinního” představení. Jako každému nespolehlivému vypravěči ale ani jemu nakonec nemůžeme věřit, že je ten, za koho se vydává, ani že jedná na stejném místě a ve stejný čas.

FB_event_komedie

Text odkazuje k netečnosti či absenci názoru, která se může za uměním skrývat. Herec zde naplňuje mýtus umělce: pohybuje se na neznatelné hranici mezi divadlem a realitou a ztrácí schopnost rozeznat zlo. Právě to je pro nás pudl – něco zdánlivě blízkého, o čem netušíme, že by mohlo znamenat zkázu“ dodává režisér Ondřej Škrabal. Monolog Zjevení pudla vznikl přímo pro herce Martina Pechláta, který v současné době Fausta ztvárňuje v inscenaci Národního divadla.

pudl_plakat-page-001

Představení probíhá přímo v herecké šatně a kapacita je proto omezena pouze na 25 diváků.

Zjevení pudla | Studio Rote

Premiéra v rámci festivalu příští vlna/next wave

29. září 2018 v 16 a 18 hodin v Divadle Komedie, Praha

13. října 2018 v 16 a 18 hodin v HaDivadle, Alfa pasáž, Brno

Hraje: Martin Pechlát

Text a režie: Ondřej Škrabal

Hudba: Aid Kid

Kostýmy a loutky: Tereza Havlová

Předprodej bude zahájen v září 2018.

Více infa: www.studiorote.cz a nextwave.cz

O Studiu Rote:

Studio Rote se profiluje jako nezávislá angažovaná umělecká platforma, která usiluje o vytvoření zázemí pro dlouhodobou práci na propojování současného divadla a literatury. Středem zájmu je »radikální« činohra, tj. soustředění se na text, minimalistickou scénografii, zkoumání brechtovského divadla a propojování divadla se současnou hudbou i performance.

Studio Rote založil v roce 2016 režisér a současný umělecký šéf Ondřej Škrabal, produkční Jakub Rálek a herec Marek Mikulášek. Začalo se formovat při přípravě inscenace textu Petera Handkeho Sebeobviňování ve Společnosti Franze Kafky. Zaměřuje se na současné německé, francouzské a české (post)dramatické, experimentální i nedivadelní texty.

2_Zjevení_Pudla_Foto_Tomáš_Hejzlar

Tvůrčí tým:

Martin Pechlát vystudoval střední průmyslovou školu strojní, ale později se rozhodl pro herectví. Byl přijat na katedru alternativního a loutkového divadla na pražskou DAMU, kde absolvoval v roce 2005. Nastoupil do angažmá v Pražském komorním divadle, sídlícím v Divadle Komedie, kde zůstal až do ukončení činnosti PKD v roce 2012. Zahrál si zde v množství oceňovaných inscenací: Procesu, Posledních chvílích lidstva, Spílání publiku, Světanápravci. Za inscenaci Goebbels/Baarová obdržel v roce 2009 cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon a cenu Thálie. O dva roky později získal opět cenu Alfréda Radoka, a to za roli Andrease Kartáka ve hře Legenda o sv. pijanovi. V divadelní sezóně 2012–2013 vstoupil do angažmá Národního divadla. Kromě divadla se též četně objevuje ve filmech i seriálech.

Ondřej Škrabal je divadelní režisér, spisovatel a redaktor. Externě pracuje pro ČRo Vltava, píše pro A2, Divadelní noviny, Kapitál a Psí víno. Je jedním z vítězů Ceny Maxe Broda. V roce 2016 založil Studio Rote, kde je podepsán pod režiemi inscenací jako P. Handke: Sebeobviňování, Bunkr (v MeetFactory), B.-M. Koltès: Tu noc těsně před lesy (v Divadle X10), E. Jelinek: Královna duchů (v A studiu Rubín).Věnuje se též scénickým čtením (např. V. Effenberger: Tlučte hrbaté, P. Handke: Krásné dny v Aranjuez atd.). V roce 2018 získal na festivalu Nová Dráma ocenění za svůj text Zjevení pudla. V témže roce pak také 3. místo v dramatické soutěži Aura-pontu za text Syntetická hostina.

Aid Kid je multiinstrumentalista, producent a DJ. V roce 2015 vydal své debutové eponymní album, za které obdržel cenu Vinyla v kategorii Objev roku. Je dále aktivní v kapelách Děti mezi Reprákama a Zvíře jménem Podzim. Věnuje se i scénické hudbě (Studio Rote, Studio Hrdinů, Horácké Divadlo). Jako skladatel spolupracoval na tvorbě mnoha spotů, znělek, instalací a videomappingu.

Foto: www.studiorote.cz / Tomáš Hejzlar