Marek Epstein a Stanislav Gazdík navštívili premiéru Veterána

V sobotu 8. listopadu se v Divadle Rokoko odehrála česká premiéra inscenace Veterán, dramatu o vině a svědomí v realitě současného maloměsta. Premiéru navštívili i autor hry Marek Epstein a bývalý legionář Stanislav Gazdík. Mezi dalšími hosty byli také herečtí kolegové Aleš Procházka, Vasil Fridrich, Zbigniew Kalina ad. Divadlo Rokoko připravilo k premiéře zajímavé trailery.


Významný filmový scenárista a spisovatel Marek Epstein se při psaní Veterána inspiroval setkáním s bývalým spolužákem, který před několika lety spáchal trestný čin a utekl do francouzské cizinecké legie, a druhým zdrojem byl román Martin Eden. Stejně jako ve svých ostatních dílech, i tady hledá Marek Epstein odpovědi na základní otázky lidské existence a poměřuje jimi prostředí současného maloměsta s jeho klientelistickými vazbami, sociálními rozdíly a neuskutečnitelností snů o velké lásce a vykoupení.

Stanislav Gazdík se do Francouzské cizinecké legie přihlásil v roce 1991 a působil v ní až do roku 2006. Jak uvádí na svých stránkách, díky výborným výsledkům v roli odstřelovače se dostal jako první člověk z východní Evropy do jednotky Group Commandos Parachutistes (GCP) v 2 REP. V jednotce působil devět let jako šéf instruktor pro boj z blízka, také měl na starosti výcvik a technickou přizpůsobivost v terénu.

Jednotka má pouze 25 vojáků z celkových 7.200, kterými legie disponuje, a patří k nejprestižnějším speciálním jednotkám světa. Během své armádní kariéry se zúčastnil misí v Sarajevu, Kosovu, Mostaru, Makedonii či v Centrální Africe, Čadu, Brazavilu, Kongu, Gabonu a Djibouti. O svých zkušenostech vyprávěl hercům na jedné z prvních čtených zkoušek a výsledná podoba inscenace se mu líbila: „Perfektní zážitek, Marek to napsal, jako by tam byl.“

Foto: Městská divadla pražská