Kuřačky získaly Cenu Evalda Schorma

Absolutní vítězkou letošního ročníku Ceny Evalda Schorma se stala Anna Saavedra se svou hrou Kuřačky, kterou Národní divadlo moravskoslezské uvedlo ve světové premiéře. „Velká výhoda Kuřaček podle mě spočívá v tom, že se tento text zabývá aktuálními otázkami, které spousta lidí řeší. Tento názor mi potvrzují jak rozhovory s herci, tak reakce diváků naší ostravské inscenace: že ta hra skutečně otevírá řadu problémů, které se objevují všude kolem nás,“ uvádí Anna Saavedra.


Něžná groteska o hledání »toho pravého« po třicítce, o virtuálních láskách, fenoménu singles, internetových seznamkách, baby boomu, intelektuálech a celebritách, pracujících ženách a mužích v domácnosti. To vše můžete očekávat, když mladá autorka s česko-chilskými kořeny, která hraje na akordeon v undergroundové kapele Děsně hustý roštěnky, přenese Čechovovy Tři sestry do současnosti. Anna Saavedra, absolventka divadelní dramaturgie na brněnské JAMU, ve své hře Kuřačky humornou formou představuje problémy žen od třicítky výše.


Jak vůbec vznikl nápad napsat a v Ostravě inscenovat hru Kuřačky (původním názvem Kuřačky a spasitelky), vysvětluje dramaturgyně inscenace Klára Špičková: „Oslovili jsme tvůrčí tandem, režisérku Janku Ryšánek Schmiedtovou a autorku Annu Saavedru, aby pro naši činohru napsaly hru. Variace na Tři sestry šéfa činohry Pavla Šimáka zaujala a dostala svolení k realizaci. Jsem ráda, že jsme se tak všichni zasloužili, ať už uměleckou pobídkou, připomínkami nebo zkoušením, o vznik tak kvalitního textu. Díky patří Jance, Pavlovi a samozřejmě Aničce, které ze srdce gratuluji.“
V rolích tří sester podávají skvělé výkony Renáta Klemensová (Olga), Nikola Birklenová (Máša) a Petra Lorencová (Iri). Jejich bratra hraje Vladimír Polák (Andrej) a jeho ženu ztvárňuje Kateřina Vainarová (Natálie). Dále hrají Dalibor Dufek (Baronek), Robert Urban (Jan) a Igor Orozovič (Petr).
Kuřačky ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka mají diváci možnost zhlédnout v nejbližších termínech 24. května v 18.30 hodin a 7. října v 15 hodin.

O autorce
Anna Saavedra (1984) se narodila na pobřeží Baltského moře v česko-chilské rodině. Členka divadla Ateliér, Studia Dům Evy Tálské a elitní klaunské společnosti Champ de tension. Vystudovala divadelní dramaturgii na brněnské JAMU v ateliéru prof. Petra Oslzlého. Je autorkou scénických performancí (Proměna, Chilské deníky, Cizinec, Žena v řeči bystrá, Zmizet v hlíně), adaptací (Horečka, Hedda Gabler aneb Hra s mrtvou myší, Eva, Eva!) a divadelních her (Putování, Racek, Smrt abonentů, Dům U sedmi švábů, Paso a paso – Cesta zraněného bojovníka, Mamma guerilla, Kuřačky, Česká měna). Dále se podílela na autorských inscenacích Smutné místo ke koupání, WWW – Dolů králičí dírou a na cyklu kabaretních večerů Triptych v klubu Skleněná louka. V roce 2011 jí byla za hru Dům U sedmi švábů udělena Cena Evalda Schorma. V současnosti je dramaturgyní a rezidentní autorkou brněnského HaDivadla. Věnuje se projektům divadla v sociální akci ve spolupráci s občanským sdružením Tripitaka, Nesehnutí a Divadlem Feste. V rámci svého doktorského studia na JAMU připravuje dizertační práci na téma »Drama identity: Současná česká dramatika optikou genderových teorií«. Hraje na akordeon v undergroundové kapele Děsně hustý roštěnky a v hudební formaci HaMba kolektivu HaDivadla.

Cenu Evalda Schorma uděluje každoročně agentura DILIA studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad. „Letošní ročník byl velice silný, nominováno bylo devatenáct autorů a dvacet textů,“ uvedla Marie Špalová z agentury DILIA.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské