Hity Bedřicha Smetany zazní v hudební úpravě Ivana Hlase

Hru Bedřich Smetana: The Greatest Hits, komediální muzikál pro zpívající činoherce, uvedou Městská divadla pražská v Divadle ABC. Autorský projekt zkoumající odkaz českého hudebního velikána vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků. Nejslavnější Smetanovy melodie nápaditě upravili a nově zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem. Účinkují Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková, Svatava Milková, Zbygniew Kalina, Jiří Klem a jako speciální host Ivan Hlas. Premiéra bude 17. března 2012 v Divadle ABC.

Bedřich Smetana v rytmu rock´n´rollu
Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí pro finanční záchranu divadla urychleně nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět podmínkám japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho velkolepého včera není však vůbec snadné…
Jak připomněl režisér Petr Svojtka, původní verze hry byla poprvé uvedena už v roce 2004 ve Středočeském divadle Kladno. „V Divadle ABC je ale herecký soubor více generačně rozvrstvený, nové jsou také nápadité hudební aranže Ivana Hlase a Jiřího Janoucha. Smetanovský muzikál se tak stal zároveň procházkou hudebními žánry a styly od 60. let až po současnost.“ uvedl Petr Svojtka, režisér hry a zároveň umělecký ředitel Městských divadel pražských.


„Bedřich Smetana je skutečný český hitmaker: Kdyby žil dnes, jeho písničky by nejspíš bodovaly v hitparádách,“ řekl Ivan Hlas, který v Divadle ABC vytvořil už oblíbený muzikál Šakalí léta. Teď se stal společně s Jiřím Janouchem autorem nových „cover verzí“ vybraných Smetanových písní. „Písně Bedřicha Smetany jsem vzal, sundal z nich kabátek harmonie a zkusil jim obléct jiný – jenže to obvykle nebyly ty pravé kabátky. Pak se do toho dal Jirka Janouch – a najednou jim seděly všechny,“ popsal spolupráci Ivan Hlas. „Ivan Hlas je samozřejmě výborný muzikant s výjimečným citem pro písňovou tvorbu. Bez něj by to vůbec nešlo!“, reagoval Jiří Janouch.


Známé Smetanovy árie tak zazní jednou jako regge, jindy jako rock and roll, song a la Beatles nebo balada ve stylu skupiny Queen… Ivan Hlas navíc ve hře vystoupí nejen jako frontman živého hudebního doprovodu, ale zahraje si tu i malou roli svého méně známého bratra Saši Hlase. „Který mne, Ivana, ve hře nemá rád. Ve skutečnosti ale takového bratra nemám,“ vysvětlil Ivan Hlas.

Maruška s Daliborem, Libuše s Braniborem
„Muzikál pro zpívající činoherce se Smetanovou hudbou pokračuje v tradici divácky oblíbených komedií jako byla Šakalí léta, Pan Kaplan má třídu rád nebo Saturnin,“ doplnil dramaturg Jiří Janků informace o novém komediálním muzikálu, kde činoherci předvedou svůj talent také jako zpěváci a muzikanti.
„Smetanovy opery milovala moje babička a písničky Hajej, můj andílku a Letěla bělounká holubička mi zpívala jako ukolébavky – a bývala při nich vždycky dojatá. V představení je teď zpívám já a s dojetím vzpomínám na mou milovanou babičku,“ uvedla Veronika Kubařová, která v představení vystupuje v roli Mařenky.


Herečka také potvrdila, že Mařenka naváže ve hře překvapivý vztah s Daliborem v podání Romana Říčaře. „Postava Mařenky tu má samaritánské sklony a pokouší se zhýralého Dalibora přivést na správnou cestu,“ řekl herec a muzikant Roman Říčař, který v Divadle ABC zazářil už v muzikálu Ivana Hlase Šakalí léta. „Já sám mám hudby momentálně v životě tolik, že doma ze všeho nejradši poslouchám ticho,“ přiznal Roman Říčař.
Výraznou roli Branibora ztvárnil Michal Slaný: „Branibor se zprvu nepohodne s kněžnou Libuší, kterou hraje Veronika Gajerová, ale nakonec jsou to právě oni dva, kteří společně zapějí slavnou árii Věrné milování,“ naznačil složité vztahy hlavních postav Michal Slaný.
Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Kateřina Hájková, choreografem je Martin Pacek, pod hudebním nastudováním je podepsán Milan Potoček. Šermířské souboje s vidlemi secvičil s herci zkušený Karel Basák.

Kdo je kdo:
Dramaturg Jiří Janků a režisér Petr Svojtka se věnují autorskému divadlu již 15 let. Začínali v Divadelním sdružení CD 94. Svoji poetiku rozvíjeli několik sezon v kladenském divadle a navázali na ni i v Městských divadlech pražských. Dnes mají za sebou více než deset společných autorských projektů, ve kterých se jako hlavní téma objevuje zkoumání české národní povahy. Námět hry Bedřich Smetana: The Greatest Hits poprvé zpracovali už ve Středočeském divadle Kladno, nyní na svůj původní projekt navazují s novým hereckým obsazením a také v nových hudebních aranžích Ivana Hlase.
Bedřich Smetana (1824-1884), významný český hudební skladatel a vrcholný představitel operního romantického stylu je společně s Antonínem Dvořákem nejvýznamnější osobností české hudby 2. poloviny 19. století. Ve svých dílech oslavil české mýty i českou historii, krásu české přírody i života. Zkomponoval celkem devět oper: Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna a fragment opery Viola. Známý je i svým cyklem symfonických básní Má vlast, je také autorem i mnoha půvabných písní. Právě v březnu 2012, kdy má v Divadle ABC premiéru nová hra podle jeho „největších hitů“, uplyne 188 let od jeho narození.

Bedřich Smetana: The Greatest Hits
Režie: Petr Svojtka
Dramaturgie: Jiří Janků
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Bedřich Smetana, Ivan Hlas, Jiří Janouch
Choreografie: Martin Pacek
Hudební aranžmá: Milan Potoček
Šerm: Karel Basák
Premiéra 17. března 2012 v Divadle ABC

Hrají
Režisér: Pavel Juřica
Ředitel: Jiří Klem
Lucie – dramaturgyně: Lucie Pernetová
Sváťa – choreografka: Svatava Milková
Radim – šermíř: Radim Kalvoda
Michal – Branibor: Michal Slaný
Roman – Dalibor: Roman Říčař
Zdeněk – Stařenka: Zdeněk Vencl
Hanuš – Navrátil: Hanuš Bor
Zbyšek – Sabina: Zbygniew Kalina
Veronika – Libuše: Veronika Gajerová
Verča – Mařenka: Veronika Kubařová
Lenka – Hostinská: Lenka Zbranková
Saša Hlas: Ivan Hlas
Hudebník – klávesy: Jiří Janouch
Hudebník – kytara: Jiří Milota
Hudebník – bicí: Petr Eichler
Hudebník – basa: Marek Eichler

Foto: Divadlo ABC / Igor Chmela