Cikánská rapsodie v Národním divadle

V pondělí 24. března proběhne na Nové scéně Národního divadla světová premiéra hudebně-taneční inscenace Cikánská rapsodie, kterou připravuje Evropské centrum romské hudby v Praze v koprodukci s Novou scénou Národního divadla na počest 100. výročí narození Bohumila Hrabala.


„A cikáni se na sebe podívali, starý první houslista začal hrát… druhé housle jej doprovodily, pak cimbál… a nakonec basa ukostřila tu cikánskou rapsodii i blues… a najednou jsme se hudbou vrátili nazpátek do cikánských pravých nebes, někam do cikánského dávnověku… byla tu Rhapsody in blue… hudba obalovaného tónu… byl to jakýsi rozhovor dvou houslí, cimbálu a basy před Bohem…cikáni zvážněli a jizba se stala kaplí sboru zasvěcených blažených, kteří hovoří hudbou…,“ cituje autor hudby a scénáře, Jiří Korman, úryvek z Hrabalovy prózy, která ho inspirovala k vytvoření Cikánské rapsodie.
Cikánská rapsodie je tvořena deseti obrazy, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě. Pohybuje na hranici mezi skutečností a představami. Divák inscenaci uvidí očima Bohumila Hrabala, v jehož hlavě se rozehrávají obrazy na motivy z romského prostředí, z prostředí hospod i vykřičených domů. Romové v inscenaci symbolizují touhu po volnosti a svobodě. Představení je netypické také tím, že v něm vystupují romští i neromští, profesionální i neprofesionální umělci. Téma má obecnější přesah k tématu osobní svobody.
Romský hudebník a skladatel Jiří Korman spolupracoval s mnoha umělci (V. Třešňák, D. Koller, M. Kocáb, M. Kubišová a další). Věnuje se scénické a filmové hudbě (D. Klein, T. Vorel, A. Krob, V. Michálka, B. Rychlík). V současné době působí jako pedagog na pražské DAMU, na které se umělecky seznámil i s režisérkou Cikánské rapsodie Danou Račkovou. Později spolu založili občanské sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze.
„Málokdo vidí v obyčejných lidech tak velkou výzvu pro pochopení všeho podstatného jako Hrabal. Ta jeho schopnost vidět poezii tam, kde ostatní vidí opak, je zásadní pro mě jako čtenáře, ale také je klíčová pro celou inscenaci Cikánská rapsodie,“ říká Dana Račková, režisérka incenace, která se věnuje režii alternativních hudebních a site specific projektů. Hudbě se věnuje nejen jako režisérka, ale také jako zpěvačka – zpívala ve slovenské Lúčnici, vede vokální kvarteto Milánosz. Ke spolupráci na specifických pohybových obrazech si přizvala choreografa Davida Rysku.
V hlavních rolích se představí Hedvika Řezáčová, Aida Mujačič, Ingrid Mikshina, Vladislav Polívka, Milan Horváth a Milan Demeter. Roli Bohumila Hrabala ztvární Petr Drholec. Obrazy budou doprovázeny živou romskou hudbou v podání Alana Sarkozyho, Radka Siváka a Jiřího Kormana.
Občanské sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze založil v Praze v roce 2011 Jiří Korman. „V současné době převažuje tendence vnímat romskou kulturu jako kulturu, která jen paralelně existuje vedle kultury evropské. Naším cílem je poukázat na fakt, že oddělenost těchto dvou kultur je pouze zdánlivá, a připomenout, že evropskou a romskou kulturu spojuje a nadále bude spojovat život ve společném prostoru,“ přibližuje cíle sdružení jeho zakladatel.

Premiéra na Nové scéně Národního divadla.
24. a 30. 3. 2014 ve 20.00.

Cikánská rapsodie
Námět, scénář, hudba: Jiří Korman
Režie: Dana Račková
Pohybová spolupráce: David Ryska
Scénografie, kostým: Tereza Sléhová

Foto: Národní divadlo