Vydejte se na romantické rande do skleníku Fata Morgana nebo do spící zahrady

Ačkoliv je únor chladným měsícem, kdy příroda v našich zeměpisných šířkách ještě spí, v trojské botanické zahradě ho rozehřeje láska. Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do skleníku Fata Morgana, originálně tu můžete oslavit i valentýnský večer. Přednáška naší kurátorky Kláry Lorencové představí rostliny lásky a jejich tradiční úlohu v milostném životě našich předků. Koná se 14. února od 17.30 hodin. Vydat se můžete na procházku spící zahradou, kde možná uvidíte první kvetoucí dřeviny. V místní vinotéce se pak zahřejete u krbu a společně si vychutnáte výborné svařené víno. Vzájemnou lásku najdete i uprostřed zimy v Troji.

Nabídka rostlinného bistra Botanická na talíři (7)

Svátek zamilovaných je tradičně spojován s květinami, které symbolicky vyjadřují sympatie mezi partnery. Podle jedné z legend i svatý Valentin obdarovával milenecké dvojice květinami ze své zahrady, šířil poselství lásky a tajně oddával milence. Pokud si chcete v den svátku sv. Valentýna dopřát jedinečný zážitek, vydejte se spolu se svou milou či milým na romantickou procházku noční džunglí plnou tajemství i omamných vůní. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma obdrží květinu. Vstupné je 600 Kč pro pár a místa je potřeba rezervovat předem na e-mailu: eva.novozamska@botanicka.cz. Počet míst je omezen, tak neváhejte.

Nabídka rostlinného bistra Botanická na talíři (9)

Rostliny lásky i v unikátním parfému

Mocná Afrodite, starořecká bohyně lásky, krásy, plodnosti a sexuality, dokázala poplést hlavy všem mužům. Lidé od nepaměti hledali prostředky, kterými by dosáhli podobných účinků na objekty svých citů. Využívali k tomu tzv. afrodiziaka, látky různorodého, velmi často rostlinného původu. Mezi tradiční rostlinná afrodiziaka patří exotická koření, jako jsou skořice, vanilka, hřebíček, muškátový ořech, pepř, chilli a zázvor, ale i mnohé aromatické rostliny, například jasmín, růže či ylang-ylang. „Poslední ze jmenovaných rostlin je zároveň základní složkou jedinečného parfému Fata Morgana No. 1, který vznikl a zrál přímo v prostředí našeho tropického skleníku. Ylang-ylang je domorodým označením pro asijský strom kananga vonná (Cananga odorata) a značí něco vzácného a divokého. I náš parfém je vzácný – vyroben byl v limitované edici pro potěchu vašich smyslů,“ říká Klára Lorencová, kurátorka užitkových rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy. Chcete-li svou milou potěšit opravdu exkluzivním dárkem, tento parfém je ta správná volba. Zakoupíte jej v pokladně skleníku Fata Morgana za 499 korun.

Valentýnský večer ve skleníku Fata Morgana (10)

Valentýnská přednáška

Přednáška kurátorky Kláry Lorencové se zaměří jak na rostlinnou symboliku, tak i na tradiční používaní rostlin v rituálech, erotické magii a orákulech. Představí skupinu afrodiziakálních rostlin a překvapí zmínkou i o těch botanických druzích, které jsou užívané k opačným účelům. „Přednáška bude zároveň pozvánkou na slavnostní otevření dalšího zastavení Vonné stezky, které připomene u nás polozapomenuté oslavy letního slunovratu. Tento tzv. svatojánský kult je velmi úzce spjat s rostlinami, a to často i v otázkách lásky,“ dodává Klára Lorencová.

Přednášku si můžete poslechnout 14. února od 17.30 hodin v příjemném prostředí rostlinného bistra Botanická na talíři, které najdete v Ornamentální zahradě. Vstupné na přednášku činí 50 korun na osobu. Počet míst je omezen, rezervace není možná.

IMG_4137_m

Procházka zimní zahradou

Únor je sice často mrazivý a nešetří sněhovou nadílkou, přesto se najdou dřeviny, které již v této době zdobí květy. Nenechte se odradit zdáním spící krajiny a vydejte se ve dvou objevovat první přísliby jara. Možná že potkáte dřevinu příznačně pojmenovanou zimnokvět časný (Chimonanthus praecox). „Tato dřevina pochází z Číny a je schopná odolávat mrazům až -30 °C. V našich zahradách sice není příliš rozšířená, ale rozhodně vás svými neobvyklými květy zaujme. Jsou jemně krémově žluté s hnědočerveným středem a keř je jimi doslova obsypán. Kultivar »Concolor«, který v zahradě můžete také objevit, má výrazně žlutý květ bez hnědočerveného středu,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma.

Chimonanthus praecox

Procházku můžete zakončit v rostlinném bistru, kde vás zahřeje neobvyklé teplé smoothie. Připravuje se z čerstvého ovoce a koření, je tudíž plné vitaminů a prospěšných látek, které v zimě vašemu zdraví prospějí. Na vinici sv. Kláry můžete posedět v intimním prostředí vinotéky u hořícího krbu se sklenkou svařeného vína vonícího skořicí.

Foto: www.botanicka.cz