Rozkvetlé jaro v trojské botanické zahradě. Květen bude patřit bonsajím, muškátům a kosatcům

Kde jinde prožít vrchol jara než v rozkvetlé zahradě. Trojská botanická zahrada se pyšní množstvím kvetoucích vzácných rostlin i unikátních sbírek, z nichž mnohé mají tradici už téměř 50 let. K takovým patří i kolekce kosatců, která zde byla založena krátce po vzniku zahrady v roce 1969. Blíže se s ní mohou návštěvníci seznámit během komentovaných prohlídek s kurátorkou sbírky dne 18. května. V sedmdesátých letech minulého století vznikla též sbírka bonsají, jejíž nejcennější exponáty pocházejí z botanických zahrad v Číně. I letos se návštěvníci mohou těšit na unikátní výstavu pod širým nebem, tentokrát nazvanou Bonsaje napříč střední Evropou a představující bonsajistické skvosty od autorů z Čech i zahraničí. Akce se koná již tradičně v Japonské zahradě od 15. května do 2. června a je přístupná denně od 9 do 19 hodin.

Bonsaje

O víkendu expozici doplní bohatý doprovodný program věnovaný japonské kultuře. Již pošesté se zájemci mohou těšit také na burzu klasických i nevšedních pelargonií, která bude uspořádána v Ornamentální zahradě od 24. do 26. května. V pátek a sobotu ji obohatí prodej přebytků ze sbírek botanické zahrady.

Trojská botanická zahrada vznikla před 50 lety na slunné trojské stráni, která je ideálním prostředím pro pěstování široké škály rostlin. Záhy po svém vzniku se v jejím areálu soustředily cenné sbírky.
Ty mohli návštěvníci obdivovat od
roku 1992, kdy byla zpřístupněna první expozice – dnešní Ornamentální zahrada. „Už v sedmdesátých letech minulého století byly položeny základy dnešního bohatství našich sbírek. Kolekce kosatců má u nás tradici od roku 1972 a jen o dva roky později se v zahradě začaly pěstovat bonsaje. Za necelých padesát let prošly obě sbírky velkým rozvojem a dodnes patří k velkým lákadlům pro naše návštěvníky. Bonsaje se letos představí už počtrnácté, opět jejich krása vynikne na pozadí rozkvetlé Japonské zahrady. V rámci narozeninového roku jsme výstavu prodloužili, a návštěvníci se tak mohou těšit na tři víkendy plné zajímavého doprovodného programu pro malé i velké,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

japonská zahrada_jaro_2

Bonsaje v Troji už 45 let

V roce 1974 byla v trojské botanické zahradě založena sbírka bonsají. „Nejcennější exponáty sbírky, které překvapí zajímavými a neobvyklými tvary, pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Jsou to zejména javory. Ve sbírce ale nechybějí ani kreativně tvarované méně známé dřeviny, jako například čínské jilmy, drmek čínský, hlošina pichlavá nebo tomel. Rostliny zahrada získala díky mezinárodní spolupráci darem od zmíněných čínských zahrad, nebo byly zakoupeny od čínských pěstitelů,“ uvádí Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají trojské botanické zahrady.

Opět tedy budou moci návštěvníci obdivovat dokonalost i ladnost tvarů bonsají vystavených v meditativní Japonské zahradě. Akce je díky délce trvání i způsobu prezentace rostlin unikátní. Procházka zahradou je v dnešní uspěchané době balzámem na duši. Tentokrát se uprostřed zeleně kromě sbírky botanické zahrady představí i výpěstky předních pěstitelů z Čech i dalších zemí střední Evropy. Chybět nebudou ani ukázky pěstování a péče o bonsaje, prodej rostlin, náčiní, misek i literatury. Na své si přijdou milovníci orientálních chutí i umění, pro něž je připraven víkendový doprovodný program inspirovaný Japonskem a jeho kulturou.

Jaro v zahradě

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
duben – červen 2019

Motýlí cestovatelé

do 26. 5.

skleník Fata Morgana

úterý–neděle, 9.00–19.00

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa?
To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

1. máj

1. 5.
Vinice sv. Kláry, Vinotéka sv. Klára
9.00–21.00
Oslavte s námi První máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.

Hudební procházky
5. 5. – 22. 9.
Ornamentální zahrada
každou neděli od 17.00

Zaposlouchejte se do klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Přijďte si odpočinout do Ornamentální zahrady a zaposlouchat se do tónů skladeb známých klasiků. Koncerty se konají také v zoo (od 13.00 hodin) a v trojském zámku
(od 15.00 hodin).

Bonsaje napříč střední Evropou

15. 5. – 2. 6.

Japonská zahrada

9.00–19.00

Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již počtrnácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců.

Procházky zahradou s odborníkem

18. 5. – 10. 8.

vybrané soboty od 14.00 a od 16.00

Projděte se zahradou s našimi kurátory a seznamte se s bohatstvím sbírek trojské botanické zahrady, která v tomto roce slaví 50. výročí svého založení.

18. 5.

Kosatce

Iveta Bulánková (SV)

15. 6.

Japonská zahrada a bonsaje

Miroslav Horský (JV)

22. 6. Svatojánské byliny

Jarmila Skružná a Klára Lorencová (JV)

29. 6. Hortenzie

Tomáš Vencálek (SV)

JV = Jižní vchod, ulice Nádvorní

SV = Severní vchod, ulice Na Pazderce

Botanická zahrada chystá prezentaci Prahy v projektu Cervia Citta Giardino – Maggio In Fiore v Itálii

23. 5. – 30. 9.

V květnu se v přímořském letovisku Cervia v severní Itálii uskuteční 47. setkání zahradnických týmů evropských metropolí, jehož cílem je vytvořit květinové expozice reprezentující příslušná města. Prezentací Prahy jsou již po počtrnácté pověřeni zahradníci trojské botanické zahrady.

Letošní ročník zahradnické přehlídky je věnován památce pana Riccarda Todoliho,
který v roce 1972 přišel s nápadem sezvat zahradníky z partnerských a spřátelených měst
a nechat je vyprávět o jejich městě skrze květinové expozice.

Muškátová burza a prodej přebytků

24. – 26. 5

Ornamentální zahrada

9.00–18.00

Členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie již pošesté nabízejí návštěvníkům botanické zahrady možnost pořídit si klasické i nevšední pelargonie. Burza muškátů bude v pátek a sobotu doplněna prodejem trvalek, dřevin, sukulentů, koření, balkonových i pokojových květin a dalších rostlin ze sbírek botanické zahrady. Tradičně bude současně poskytováno odborné poradenství. Při nákupu na naší burze odborníci nabídnou cenné rady k výběru, správnému pěstování a ošetřování, ochraně proti nejčastějším chorobám a škůdcům či podmínkám úspěšného množení rostlin.

Noc kostelů

24. 5.

19.00 – 21.00

Kaple sv. Kláry, vinice sv. Kláry

Navštivte barokní kapličku sv. Kláry a vychutnejte si genia loci tohoto jedinečného místa.
Po celou dobu bude otevřená také Vinotéka sv. Klára, kde si můžete zakoupit víno
z naší vinice. Připraven bude pro vás rovněž hudební program a komentované prohlídky.

Muzejní noc

8. 6.

19.00–1.00

Zpřístupnění jedinečných rostlinných sbírek v setmělém skleníku Fata Morgana. Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené!

Pražské vinice

8. – 9. 6.

Zveme vás na prohlídku nové expozice o korku a výrobě vína ve sklepeních na vinici
sv. Kláry. Během prvního červnového víkendu máte možnost navštívit všechny pražské vinice.

Sukulenty – krása rostlinného těla

12. 6. – 21. 7.

Svět sukulentů

9.00–19.00

Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí.
I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály. Tentokrát sukulenty představíme z jiného hlediska. Všeobecně není příliš známo, že sukulentní rostliny nejsou jen kaktusy, agáve, aloe a tlustice, ale existují i sukulentní příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Na světě roste více než 10 tisíc sukulentních rostlin ze 40 až 60 čeledí (záleží na názorech autora) a stále se objevují další.

Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově podobné, i když nejsou vůbec příbuzné. Příkladem mohou být aloe a agáve nebo kulovité či sloupovité kaktusy a sukulentní pryšce stejných tvarů, abychom jmenovali ty nejznámější. Tento jev se nazývá konvergence a návštěvníci budou překvapeni, co vše v bezlistém stavu vypadá jako tatáž rostlina.

Vonná stezka – svatojánské byliny

22. 6.

od 16.00 do setmění

Otevíráme pro vás novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spojených.

Léto má narozeniny, ať žije léto!

Foto: www.botanicka.cz