Na brněnské Muzejní noci přistane kosmická loď Crew Dragon Elona Muska

Raketu společnosti Space X, která přepravuje nejen astronauty, ale i turisty na mezinárodní kosmickou stanici, uvidí lidé tuto sobotu v rámci brněnské Muzejní noci. Nafukovací model zmenšený na polovinu reálné lodi Crew Dragon si Brňané poprvé prohlédnou v expozici Technického muzea.

„Přejeme si kosmické lety přiblížit všem zájemcům. Maketu vesmírné lodi Crew Dragon jsme vybrali, aby si každý mohl udělat představu o velikosti této techniky. Zavřít oči, zasnít se a alespoň na chvíli se stát kosmonautem,“ popisuje kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.

Model je ke skutečné raketě velikostně v poměru 1:2. Originál má na výšku 8,1 metru a průměr čtyři metry. Skládá se ze dvou částí. Nahoře je kabina pro posádku, dole servisní část. Zmenšený model lodi vyrobila brněnská firma Kubíček Visionair, která šije například nafukovací modely planet pro venkovní expozice nejen brněnského planetária, jež mohou lidé v létě vídat na Kraví hoře.

„Nafukovadlo Crew Dragon dosahuje výšky čtyř metrů a v průměru má 2,8 metru. Je vyrobeno z polyesteru a PVC a komponenty na plášti rakety vykresluje digitální tisk s ochrannou vrstvou proti poškození,“ popisuje Petra Hájková z Kubíček Visionair. Většina rakety je podle ní střižena ručně. Nafukovadlo není zajištěno špuntem – ventilátor do něj vhání vzduch po celou dobu výstavy, takže si raketa udržuje stále rovnoměrný tvar.

Vladimír Remek v roli kmotra

Nafukovací raketa je mimo jiné výjimečná i díky svým kmotrům, minulý měsíc ji totiž v Žatci pokřtila čtveřice českých a slovenských kosmonautů: Michal Fulier, Ivan Bella, Vladimír Remek a Oldřich Pelčák. „Historicky se na oběžnou dráhu Země vydalo pouhých 586 mužů a žen, což je neskutečně málo. Pro vytvoření modelu lodi společnosti Space X Elona Muska jsme se rozhodli proto, že ji považujeme za nejprogresivnější kosmickou firmu současnosti. To, co dokázala během dvaceti let vybudovat, je obdivuhodné,“ dodává Přibyl.

Na Muzejní noci si fanoušci vesmíru a moderních technologií budou moci raketu prohlédnout a osahat v areálu Technického muzea od šesti hodin večer. Po setmění si na stejném místě vychutnají tematické promítání snímků pořízených z vesmíru z expozice Svět očima špionážních družic. Promítat se bude na nafukovacím plátně ze stejné dílny, odkud pochází model rakety.

Po Muzejní noci se lidé s raketou mimo Brno setkají 11. června na Festivalu rekordů v Pelhřimově nebo později na hvězdárně v Českých Budějovicích.

 

Foto: www.narrativemedia.cz