Bonsajové skvosty pěstitelů ze střední Evropy se představují v trojské botanické zahradě

Trojská botanická zahrada dnes za přítomnosti japonského velvyslance Jeho Excelence Kaorua Shimazakiho a dalších hostů zahájila přehlídku těch nejlepších bonsají napříč střední Evropou. Rostliny se představí pod širým nebem na pozadí zářivých barev kvetoucích rododendronů. Po tři víkendy čeká na návštěvníky doprovodný program věnovaný japonské kultuře, který potěší jak malé, tak velké. Nechte se okouzlit uměním meče, pobavit japonským divadlem nebo povznést poslechem hry na křišťálové mísy. Chybět nebude tradiční čajový obřad, skládání origami ani speciality japonské kuchyně. Zájemci se dozvědí mnohé o tvarování bonsají, zakoupí odbornou literaturu, nástroje, misky i rostliny. Prožijte nevšední chvíle v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Rezervujte si včas místo na jedné z komentovaných večerních procházek. Výstava bonsají probíhá v Japonské zahradě až do 2. června denně od 9 do 19 hodin. Obdivujte japonské umění v Troji.

Výstava bonsají (3)

V letošním roce už počtrnácté pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy přehlídku bonsají předních pěstitelů z Čech i zahraničí. „Sbírka bonsají zde vznikla v sedmdesátých letech, krátce po založení zahrady. Už tehdy si miniaturní stromky získaly obdiv veřejnosti. V letošním roce jsme se v rámci oslav 50. narozenin naší zahrady rozhodli výstavu prodloužit, a návštěvníci se tak mohou těšit na tři víkendy bohatého programu a tři týdny trvající přehlídku toho nejlepšího, co bonsajisté ze středu Evropy vypěstovali,“ zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Výstava se koná pod čestnou záštitou „Bonsaje jsou obdivuhodná a krásná součást japonské kultury. Jsem rád, že se podařilo letos uspořádat již 14. ročník této výstavy, která má navíc bohatý doprovodný kulturní program. Botanická zahrada je výkladní skříní Prahy. Hlavní město Praha přispělo letos na provoz a investice Botanické zahrady částkou 126 milionů korun.“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy.

Výstava bonsají (2)

Bonsajové umění napříč střední Evropou

Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Letos se budou moci návštěvníci v Japonské zahradě kochat stovkou těch nejlepších rostlin od předních pěstitelů z Německa, Maďarska, Slovenska a nebudou chybět ani stromky od českých a moravských pěstitelů. „Jedním z hlavních vystavovatelů je samozřejmě trojská botanická zahrada. Sbírku, která tu existuje už více než 40 let, tvoří zejména čínské stromy překvapující často zajímavými a neobvyklými tvary. Nejcennější exponáty pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Tak obsáhlou a druhově i tvarově zajímavou kolekci čínských bonsají v České republice nikde jinde než v naší zahradě nenajdete,“ říká kurátor sbírky bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy Miroslav Horský.

Po celou dobu trvání výstavy bude možné si na místě zakoupit bonsaje, misky i odbornou literaturu. Chybět nebudou ani panely, které zájemce seznámí se základní typologií bonsají a jejich pěstováním, a komentované prohlídky výstavou. Praktické ukázky tvarování bonsají povede přední český demonstrátor Václav Novák, emeritní prezident České bonsajové asociace, dále český demonstrátor Libor Slatinka, člen České bonsajové asociace a demonstrátor Enrique Castano z Mexika, bonsajista žijící a tvořící v České republice.

Výstava bonsají (1)

Doprovodný víkendový program potěší milovníky japonské kultury

Výstavu po všechny tři víkendy doplní bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Přijďte si zacvičit tai-či, vyzkoušet kaligrafii, složit origami a obdivovat umění japonského meče. O zábavu se postará představení Divadla kjógen. Chuťové buňky potěší nabídka japonských specialit z restaurace Miyabi a ujít si rozhodně nenechte ani tradiční čajový obřad, který vám přiblíží škola Urasenke. Podrobný program zájemci naleznou na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.

Japonská zahrada1

Tip na romantické rande – projděte se výstavou po setmění

Kouzelnou atmosféru výstavy i prostředí Japonské zahrady zažijete během večerní procházky za svitu luceren. Průvodce vám při hodinové procházce prozradí mnoho zajímavostí o bonsajích i samotné zahradě. Získáte nevšední zážitek v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Prohlídky se konají vždy v sobotu od 21.00 hodin. Předchozí registrace je z důvodu omezené kapacity nutná na eva.novozamska@botanicka.cz. Cena za osobu činí 200 Kč a zahrnuje vstup do botanické zahrady a hodinovou prohlídku Japonské zahrady s komentářem zkušeného průvodce.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
květen – červen 2019

Motýlí cestovatelé

do 26. 5.

skleník Fata Morgana

úterý–neděle, 9.00–19.00

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa?
To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

V rámci výstavy bude o víkendech probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Bonsaje

15. 5. – 2. 6.

Japonská zahrada

9.00–19.00

Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již počtrnácté si můžete prohlédnout jedinečnou výstavu japonského umění pod širým nebem. Tradičně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců.

Muškátová burza + prodej přebytků

24. – 26. 5. muškátová burza

24. – 25. 5. prodej přebytků

Ornamentální zahrada

9.00–18.00

Členové Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie již pošesté nabízejí návštěvníkům botanické zahrady možnost pořídit si klasické i nevšední pelargonie. Burza muškátů bude v pátek a sobotu doplněna prodejem trvalek, dřevin, sukulentů, koření, balkonových i pokojových květin a dalších rostlin ze sbírek botanické zahrady. Tradičně bude současně poskytováno odborné poradenství. Při nákupu na naší burze odborníci nabídnou cenné rady k výběru, správnému pěstování a ošetřování, ochraně proti nejčastějším chorobám a škůdcům či k podmínkám úspěšného množení rostlin.

Muzejní noc

8. 6.

19.00–1.00

Zpřístupnění jedinečných rostlinných sbírek v setmělém skleníku Fata Morgana.

Upozornění: Ostatní části venkovní expozice jsou během pořádání akce pro veřejnost uzavřené!

Pražské vinice

8. – 9. 6.

Zveme vás na prohlídku nové expozice o korku a výrobě vína ve sklepeních na vinici
sv. Kláry. Během prvního červnového víkendu máte možnost navštívit všechny pražské vinice.

Sukulenty – krása rostlinného těla

12. 6. – 21. 7.

Svět sukulentů

9.00–19.00

Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí.
I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály. Tentokrát sukulenty představíme z jiného hlediska. Všeobecně není příliš známo, že sukulentní rostliny nejsou jen kaktusy, agáve, aloe a tlustice, ale existují i sukulentní příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Na světě roste více než 10 tisíc sukulentních rostlin ze 40 až 60 čeledí (záleží na názorech autora) a stále se objevují další.

Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou,
se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově podobné, i když nejsou vůbec příbuzné. Příkladem mohou být aloe a agáve nebo kulovité či sloupovité kaktusy a sukulentní pryšce stejných tvarů, abychom jmenovali ty nejznámější. Tento jev se nazývá konvergence a návštěvníci budou překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné.

Vonná stezka – svatojánské byliny

22. 6.

od 16.00 do setmění

Otevíráme pro vás novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené
se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spojených.

Léto má narozeniny, ať žije léto!

Foto: www.botanicka.cz