Zpěvačka a dvojnásobná maminka Eva Skalická čte dětem!

Celé Česko čte dětem (CČČD) je mnohými významnými osobnostmi našeho kulturního a společenského života podporovaný projekt, jehož posláním je prostřednictvím společného čtení budovat pevná pouta mezi rodiči a dětmi. Pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionální zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. Proto se Iveta Houšková, koordinátorka projektu CČČD pro Prahu, jinak také známá jako klaunka Leontýnka spojila se zpěvačkou a moderátorkou Evou Skalickou, která je tváří dětského centra Sloníkov na podporu tohoto projektu.


Akce proběhne v neděli 1. dubna 2012 od 15 hodin v dětském centru Sloníkov, NC Galerie Butovice, 1. Patro, Radlická 117, Praha 5. Na akci mimo čtení proběhne křest nového singlu s písní, která je hymnou dětského centra Sloníkov, nazpívaného zpěvačkou Evou Skalickou. Symbolicky tak bude pokřtěno i samotné centrum. Mezi kmotry tohoto singlu bude i dietolog Vít Chaloupka. Akci budou moderovat Petr a Michal Jančaříkovi. Pozvání přijaly také maminky z řad předních známých osobností, které do Sloníkova přijdou i se svými ratolestmi. Účast na celé akci spojené s autogramiádou známých tváří přislíbili Kateřina Hrachovcová, Zdeněk Troška, Jiří Krytinář a další.
Pohádkové čtení otevře klaunka Leontýnka, na kterou navážou v podobě štafety známé osobnosti, které se ztotožňují s tímto projektem. Následně bude s těmito lidmi probíhat též autogramiáda. Pro děti VIP hostů i pro veřejnost je navíc připravena zábava s klaunem Mirečkem, pohoštění i malá pozornost. Veřejnost může podpořit CČČD také formou nákupu pohádkových pohlednic za symbolickou cenu.
Akce CČČD v průběhu celého roku se konají na mnoha místech České republiky. Tentokrát bude probíhat čtení v unikátním velkém multifunkčním dětském zábavním centru Sloníkov s dětskou restaurací na ploše 1200 metrů čtverečních. Kromě možnosti využít volnou hernu pro dovádění dětí za vedení školeného personálu a pod dohledem rodičů, nabízí Sloníkov širokou škálu kurzů, kroužků a služeb. Dále také pravidelné kulturní, sportovní programy a různé formy zábavy. Sloníkov přináší osobní přístup, nasazení, nadšení a především chuť vykouzlit úsměvy na dětských tvářích. Je to také ideální místo pro konání narozeninových oslav.

Celé Česko čte dětem
Poslání
Posláním obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. Pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionálního zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. Předčítání utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Stačí 20 minut denně. Každý den.

Záštity
Projekt Celé Česko čte dětem zaštiťuje Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Dětský fond OSN UNICEF a osobně pan Václav Havel.

Podpora
K dnešnímu dni projekt Celé Česko čte dětem aktivně podpořilo přes padesát známých osobností ze světa kultury, umění a sportu: Václav Havel, jeho žena Dagmar, Michal Horáček, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk, Emma Srncová, Barbora Špotáková, Petr Nárožný, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Michal Viewegh s ženou Veronikou, Petr Hapka, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková, Aňa Geislerová, Ondřej Pavelka, Monika žídková, Martin Dejdar, Jan Přeučil, Vanda Hybnerová, Saša Rašilov, Petr Kostka, Jaroslav Dušek, Ester Janečková, Richard Krajčo, Arnošt Goldflam, Pavel Zuna, Kateřina Neumannová, Viktor Preiss, Libuše Šafránková, Dominik Hašek, Ewa Farna, Aleš Juchelka, Olga Sommerová, Olga Špátová, Eva Dřízgová, Helena Třeštíková, Pavel Jungwirth a Halina Pawlowská.

Proč je projekt Celé Česko čte dětem v dnešní době tolik důležitý?
Každodenní čtení dítěti pro radost je nejúčinnější metodou výchovy čtenáře – člověka samostatně uvažujícího, s rozsáhlými vědomostmi, které je sám schopen dále rozšiřovat. Člověka kulturního, jenž postupuje eticky, člověka s představivostí, který si v životě umí poradit rozumem, nikoli silou. Odklon od psaného slova je nebezpečný obzvláště v demokracii. „Národ, který málo čte, málo ví. Národ, který málo ví, se špatně rozhoduje – doma, na trhu, u soudu, u volebních uren,“ píše Jim Trelease, americký propagátor čtení dětem, a dodává: „Nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu – to je velmi nebezpečná stránka demokracie.“
Moudré knihy jsou také nositeli univerzálních morálních hodnot. Čtení učí děti rozeznávat dobro od zla a povzbuzuje k reflexi nad důsledky vlastních slov a činů.
Pravidelné předčítání je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.
Všichni chceme, aby naše děti obstály proti vulgárnímu naparování v dospívajících kolektivech, proti nástrahám nabízených drog, proti primitivismu hracích automatů, proti podrývání autority učitelů. Nemůžeme očekávat, že dítě přijde na svět s kompletním hodnotovým systémem. Právě my mu musíme ukázat, čím je úcta, moudrost či solidarita. Je totiž úkolem rodičů, aby vštěpili svým dětem morální hodnoty, které by měly v budoucnu vyznávat. Dovolme dětem být dětmi a dejme jim co nejvíce prostřednictvím čtení, rozhovorů a společných chvil.

Pravidelné čtení dětem:
 vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem.
 podílí se na emočním rozvoji dítěte.
 učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově.
 rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení.
 formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život.
 rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění, usnadňuje učení.
 je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

Foto: www.evaskalicka.cz, www.celeceskoctedetem.cz