Životní příběh režisérky Věry Plívové-Šimkové mapuje nový dokumentární portrét s Lábusem a Janžurovou

Páni kluci, Krakonoš a lyžníci nebo třeba Jak se točí Rozmarýny. Režisérka řady kultovních filmů Věra Plívová-Šimková zasvětila celou svou kariéru tvorbě pro děti. O jejím nasazení, nadšení pro práci s dětmi i s kamerou, ale i o odvrácené stránce jejího talentu pojednává nový dokument filmařky Anny Stichenwirthové. V bezmála hodinovém snímku se kromě samotné režisérky objeví také její rodina a spolupracovníci – mimo jiné i Jiří Lábus či Iva Janžurová. Portrét jednoduše nazvaný Věra Plívová-Šimková odvysílá Česká televize v premiéře ve středu 31. května ve 20:15 hodin na programu ČT art.

Dokument o režisérce Věře Plívové Šimkové.

„Věra Plívová-Šimková je mimořádná osobnost, která v dokumentu dokazuje, že za jejími filmy stojí neskutečná trpělivost, umanutost, mnoho času a práce s dětmi. Mnohdy šlo o poměrně velké oběti, které se promítají až k jejímu osobnímu životu a rodině,“ říká kreativní producentka ČT Martina Šantavá.
„Její snímky mají naprosto nezastupitelné místo v naší kinematografii. Herci a členové štábu na paní režisérku vzpomínají jako na velmi talentovanou osobu, která byla zapálená do své práce, až kolikrát nejedla,“ vysvětluje režisérka dokumentu Anna Stichenwirthová.
V budově České televize v Praze se uskutečnilo natáčení dokumentu o známé režisérce Věře Plívové-Šimkové.

Dětské herce pro role v jejích filmech vytipovávala režisérka přímo ve školách. Díky tomu objevila například Zuzanu Bydžovskou, Magdalenou Reifovou a řadu dalších. „Mě vybrali přes všechny žádosti učitelů, ať mě nevybírají. Přímo přede mnou učitelé říkali toho vám nedoporučuju a dávali dopředu takové ty čtenáře,“ vzpomíná v dokumentu herec a moderátor Jan Kraus, který si zahrál ve filmech Káťa a krokodýl, Lišáci, Myšáci a Šibeničák nebo v Jak se točí Rozmarýny.
„Dokument natočila filmařka, které se díky jejímu odhodlání a nadšení povedlo dostat k rodině a ke vzpomínkám, ke kterým by se možná nikdo jiný nedostal,“ dodává dramaturgyně bezmála hodinového snímku Kateřina Krobová. Diváci jej v premiéře uvidí ve středu 31. května od 20:15 hodin na programu ČT art.

Foto: Česká televize