Zbyněk Drda: Nejraději mám klid

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani Zbyněk Drda, kterého jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Přátelství, dotek, cit, nenávist, radost, strach, dokonalost.

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
Slovo láska může mít několik podob. Láska mezi mužem a ženou, láska mezi sourozenci, láska mezi přáteli. To slovo má pro mě silný význam, protože v tomto slovu je obsaženo v podstatě vše, co se týká lidských emocí a citů.

Dokázal byste žít bez lásky?
Přátelství, dotek, cit, nenávist, pocit bezpečí, radost, strach, dokonalost… Dokázal by někdo bez těchto věcí žít?

Věříte v lásku na první pohled?
Ano věřím, ovšem rozlišuju první okouzlení a zakoukání se od pravé hluboké lásky k člověku, kterého miluji díky tomu, že jsem ho mohl blíže poznat.

Co všechno jste ochotný pro lásku udělat či obětovat?
Především dát prostor tomu druhému. Dokázat i přes bolest v srdci odejít.

Byl jste už někdy na Martinském mlýně?
Ještě ne, ale díky vyprávění mých přátel a kolegů se na Martinský mlýn moc těším.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Kdo umí mít rad, dokáže pochopit důležitost těchto akcí.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
Nejraději mám klid. Pokud ten je, mám prostor pro svoji práci, lásku, rodinu, přátelé a pohodu v sobě samém.

Jak prožijete letošní léto?
Každé léto jsem měl vždy velké plány výletů, relaxu a odpočinku, ale často to dopadlo opačně. Proto se snažím v tomto ohledu příliš neplánovat. Jak prožiju letošní léto bude záležet na tom, jak vše sladím se svojí prací. I přes pracovní vytížení však bezpodmínečně musím jeden týden věnovat výletu se svou přítelkyní, na který se moc těším.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
Pracuji na nových písních, věřím, že se budou líbit a nevynechám ani zahraniční cesty, na kterých často vystupuji. Rád bych také zrealizoval můj nový videoklip.

Kdo je Zbyněk Drda?
Dne 17. prosince 2006 zvítězil Zbyněk Drda v české verzi světové soutěže PopIdol – Česko hledá SuperStar. Zbyněk pochází z česko-ruské rodiny, jeho otec pracuje v hotelovém domě v Karlových Varech, matka Galina učí ruštinu, starší bratr Svatoslav studuje práva.
Po svém vítězství natočil Zbyněk Drda u labelu Sony BMG debutové CD Pohled do očí, za něž převzal ocenění Deska roku za nejprodávanější debutové album. Cenu mu počátkem února 2008 předávala v Divadle Hybernia v Praze samotná ikona české populární hudby Karel Gott. V nejvýznamnější domácí anketě popularity Český slavík získal titul Skokan roku 2007, když si proti předchozímu ročníku dokázal polepšit o 68 příček. Úspěchy slavily Zbyňkovy písničky i v českých hitparádách. Singl Možná opakovaně zvítězil v několika rozhlasových hitparádách (ČRo Sever, RCL, ČRo Domino). Výjimečně dobře si vedl i videoklip k písničce Možná, který třikrát po sobě zvítězil v nejprestižnější české televizní hitparádě ESO.
Zbyněk Drda se věnuje také charitě. Dlouhodobě spolupracuje zejména s charitativní organizací Chance 4Children, věnující se handicapovaným dětem.

Více na: www.drdazbynek.cz

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production