Z herečky Vlastiny Svátkové je teď módní návrhářka

Nová kolekce charitativního projektu Klokart, jehož veškerý výtěžek jde na podporu Fondu ohrožených dětí, je tady. Tentokrát je autorem grafického návrhu inspirativní žena, herečka a především matka tří synů Vlastina Kounická Svátková. Motiv s názvem Prostor pro duši, použitý na mikiny a trička, vychází z názvu její knihy a je ztělesněním jí samé.

Proč se Vlastina rozhodla pomoci Klokánkům? „Pomáhat mi přijde normální a lidské. A co se týká Klokánků, tam je taková osobní vazba, protože děti to je moje téma, sama mám tři, a když je dětem ubližováno nebo žijí v nelidských podmínkách, bez dostatku lásky, tak to já bych se rozdala celá,“ říká Vlastina Svátková.

 

Vlastino, co pro vás znamená prostor a co duše?

„Prostor pro sebe je důležitý. Umět a moct se na chvíli, ideálně denně, zastavit, přestat se soustředit na problémy, povinnosti, minulost, budoucnost a jen být. Když si člověk takový prostor dopřeje, opečovává svou duši. Své nitro. Sebelásku.“

 

Umíte si představit, že byste byla teta v Klokánku?

„Podle mě je to velmi náročná profese. Být tam pro děti, dát jim tolik potřebný pocit rodiny, bezpečí, domova. Kdybych neměla vlastní děti, tak si to umím představit. A stejně tak si umím představit postarat se o dítě v nouzi u sebe doma.“

Dává vám smysl projekt Klokart?

„Obrovský. Sehnat peníze na to, aby mohly Klokánky fungovat? Absolutně. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby Klokánky byly mnohem víc podporovány státem. Ale tady každý dělá maximum, co může.“

 

Myslíte si, že pobyt dětí v Klokánku zformuje jejich chování k ostatním i k sobě?

„Když jsem se tam byla osobně podívat, viděla jsem šťastné děti. Děti neumí předstírat štěstí ani spokojenost. Překvapila mě jejich samostatnost a vzájemnost. Jako by tam byli jeden pro druhého, silná pouta, která tolik potřebují, pocit, že někam patří. Bylo to zvláštní zpovzdálí pozorovat, jak je na jednu stranu smutné, že jsou tady děti bez rodičů, na druhou stranu ale vypadaly spokojené.“

 

Klokart klade velký důraz na kvalitní materiály, proto volí výrobce Stanley/Stella (držitele mnoha certifikátu udržitelnosti a fairtrade) a spokojenost zákazníků. Nevyrábí pouze »trička na spaní«, ale produkty, které budou lidé s oblibou nosit a s důvěrou opakovaně kupovat výrobky z dalších kolekcí.

Růžová mikina Vlastiny – 85 procent organická prstencová česaná bavlna, 15 procent recyklovaný polyester (350 g/m²), výrobce Stanley/Stella. Cena: 1249 Kč (50 procent obdrží Fond ohrožených dětí).

Růžové a bílé tričko Vlastiny – 100 % organická prstencová česaná bavlna (130 g/m²), výrobce Stanley/Stella. Cena: 379 Kč (60% obdrží Fond ohrožených dětí).

Fond ohrožených dětí

Charitativní projekt Fondu ohrožených dětí, ve kterém známé osobnosti navrhují motivy na oblečení a další produkty a výtěžek z prodeje (50 až 80 procent prodejní ceny) jde na podporu Klokánků, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Klokánků je v ČR aktuálně 15 a v péči mají více než 200 týraných, zneužívaných, zanedbávaných, opuštěných, nebo jinak sociálně znevýhodněných dětí. Za 20 let působení pomohly už více než 9000 dětem. Pro rok 2020 chybí 30 procent nákladů na provoz těchto zařízení, proto je potřeba shánět zdroje od sponzorů. Osobnosti, které s námi již spolupracovali: Matěj Ruppert, Jakub Kohák, Aňa Geislerová, Dan Přibáň, Dan Bárta a další.

 

Více o projektu Klokart: www.klokart.cz

Foto: www.klokart.cz