Vojtěch Dyk načetl Povídky o zvířatech Jaroslava Haška

Supraphon v jubilejním roce spisovatele Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923) vydává audioknihu Povídky o zvířatech, kterou načetl v režii Dimitrije Dudíka Vojtěch Dyk.


Když Jaroslav Hašek nemohl najít místo jako literát-humorista, stal se redaktorem časopisu Svět zvířat. Náhle byl kynologem i zoologem, jehož novinová rubrika přinášela čtenářům každý den informace o nejrůznějších zvířecích druzích. Haškova fantazie a hravost se však okamžitě projevila, takže si řadu zvířat vymýšlel a s chutí mystifikoval odbornou veřejnost. Následovala ovšem výpověď z redakce a Hašek znovu řešil svou existenci. Založil tedy vlastní obchod se zvířaty, honosně nazvaný Kynologický ústav. Najal si sluhu Čížka (předobraz Švejka), který byl nejen zkušený zloděj psů, ale i velký vypravěč. Humorné příhody, jež se Čížkovi dějí při jeho výpravách za obstaráváním psů v povídce Můj obchod se psy, jsou téměř opsány ze skutečnosti.


Radko Pytlík, jeden z největších znalců Haškova díla, zároveň otec interpreta Vojtěcha Dyka a autor sleeve-note k nové audioknize, píše, že jde v podstatě o »literaturu faktu«. Ve druhé nahrané povídce, ve vyprávění o psohlavém paviánovi Julče, Haškův zvířecí humor exceluje katastrofickým výčtem všeho, co mu byl pavián Julča schopen provést. Autor se dovedl vciťovat do zvířecího světa, porovnával jejich svět se světem lidí a v naivní čistotě zvířat hledal odlesk lidského chování.
Vojtěch Dyk čte humorný text s brilantní ironií a pochopením pro vrcholnou grotesknost příběhů, zároveň se svěžím zaujetím čtenáře, kterého text baví a rozesmává. Četbu rámují archivní nahrávky dvou hospodských písní o zvířatech z 30. let: Pejsku můj zpívá František Blahník a Eda Gratz, píseň Je to vůl, je to kůň, je to kráva nazpíval Ferenc Futurista.


Audiokniha Povídky o zvířatech Jaroslava Haška v interpretaci Vojtěcha Dyka vychází 12. dubna a kromě CD si ji bude možné hned v den vydání pořídit i v digitálních servisech, jako jsou Supraphonline.cz, Audioteka.cz a nebo MusicJet.

Podívejte se na video z natáčení:

Foto: Supraphon