Vlasta Peterková o synu Jana Krause: Není vyloučeno, že by mohl být prezidentem

Hostem televizní Show Jana Krause byla herečka Vlasta Peterková, se kterou se moderátor potkal již před lety v avantgardním hereckém uskupení Studia Bouře. „My jsme byli tenkrát takoví vyděděnci společnosti,“ vzpomíná paní Vlasta s tím, že se tam sdružovali senzační lidi.

Rodačka ze Zlína studovala herectví na JAMU v Brně, kde také po svém absolutoriu v roce 1968 nastoupila do svého prvního divadelního angažmá. „Tam jsem hrála nádherné role klasického repertoáru, téměř snad všechny Shakespeary. Tam jsem pobyla asi dvanáct let, a protože to byla doba normalizace, to byla taková hodně těžká doba, kdy hodně lidí odcházelo za hranice nebo měli potřebu změnit prostředí, a já jsem neměla odvahu vyloženě emigrovat, odešla jsem do Prahy.“ Toto rozhodnutí pro ni nebylo jednoduché, protože v hlavním městě tehdy neměla žádné velké jistoty. Ve Studiu Bouře, ale dostala příležitost pracovat s velkými divadelními osobnostmi své doby, například s režiséry Evaldem Schormem, Janem Kačerem. „Já na tu dobu strašně ráda vzpomínám,“ dodává.

Poté nastoupila do Hudebního divadla v Karlíně, kde nastudovala celou řadu rolí v muzikálech a kde se mimo jiné často potkávala a později i spřátelila s Krausovou partnerkou Ivanou Chýlkovou. A protože se celý život vášnivě zaobírá numerologií, sestavila dokonce pro jejich syna Jáchyma numerologický horoskop, podle kterého není vyloučeno, že by mohl být příštím prezidentem. „Nevím, kterého státu, ale každopádně mu vyšla prázdná číselná rovina, to je rovina Saturnu. A tu prý mělo dvanáct prezidentů Spojených států,“ říká tajuplně Vlasta Peterková.

Zavzpomíná také na divadelní zájezd do Japonska, ze kterého si přivezla ohromné zážitky. „Hráli jsme pro sály dva tisíce, tři tisíce diváků, a ono bylo plno. Oni milujou kulturu a divadlo. Oni na veřejnosti nemohou nebo nechtějí projevovat emoce, protože je to známka slabosti, a divadlo je jediné místo, kde ty emoce můžou pustit,“ vysvětluje herečka, která si na nedostatek práce nemůže stěžovat ani nyní, protože má čerstvě po dvou premiérách.

 

Foto: TV Prima