Věra Čáslavská zavzpomínala v Letňanech také na dědečka Ester Ledecké

V neděli 9. března navštívila Obchodní centrum Letňany výjimečná dáma. V rámci akce Březen plný hvězd, kterou po celý měsíc moderuje zpívající spisovatel Richard Sacher, totiž přišla představit knihu Život na Olympu sedminásobná olympijská vítězka a historicky nejúspěšnější československá sportovkyně Věra Čáslavská.


Přestože letos oslaví Věra Čáslavská své dvaasedmdesáté narozeniny, životní elán jí rozhodně nechybí. O tom přesvědčila všechny přítomné během debaty o knize Život na Olympu, která věrně popisuje začátky její sportovní kariéry, ohromné úspěchy na Letních olympijských hrách v Tokiu i Mexiku, několikanásobné získání titulu mistryně světa a Evropy i veřejnosti známé neradostné okamžiky jejího života. S úsměvem na rtech vzpomínala na společné cestování s Emilem Zátopkem a s autorem knihy Pavlem Kosatíkem také na důvody, proč jej nechala tak detailně nahlédnout do jejího soukromého života.


Jak Věra Čáslavská sama zmínila, momentálně je v jednom kole a na nedostatek práce si rozhodně nemůže stěžovat. Samozřejmě si ale našla čas na sledování Zimních olympijských her v Soči a našim sportovcům přála štěstí, některým z nich, jako například Evě Samkové, dokonce i prostřednictvím sms zprávy. „Moc jsem přála úspěch také Ester Ledecké, je to šikovná a ambiciózní slečna. Jejím tatínkem je Janek Ledecký, což asi víte. Možná ale nevíte, že jejím dědečkem je Jan Klapáč, skvělý československý hokejista a můj blízký kamarád. Ester nakonec skončila v Soči šestá, já si myslím, že být šestou na světě je skvělý úspěch.“


A jaký má Věra Čáslavská vztah ke knihám? „Knížky mě provázejí téměř od mého narození. Moje maminka byla velmi sečtělá, učila mne i muzice. Doma jsme měli starý gramofon a desky a maminka mě učila znát Carusa a další operní zpěváky. Totéž bylo i s knihami, jsou mým světem.“


V Obchodním centru Letňany budete moci potkat v březnu ještě spoustu slavných osobností: Jiřího Menzela, Ladislava Špačka, Zdeňka Pohlreicha, Michala Viewegha, Marii Poledňákovou, Vladimíra Párala, Zdeňka Svěráka i Tomáše Řepku a mnoho dalších.

Foto: Obchodní centrum Letňany / Fabiana Mertová