Vašo Patejdl: Život se žít musí, ale bez lásky by nestál za nic

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani Vašo Patejdl, kterého jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Nejkrásnější vztah dvou lidí.

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
Láska je asi to nejdůležitější v životě a to všechny její druhy. Myslím teda lásku mezi lidmi, mileneckou, mateřskou a podobně, ne třeba lásku k penězům…

Dokázal byste žít bez lásky?
Život se žít musí, ale bez lásky by nestál za nic.

Věříte v lásku na první pohled?
Asi ano, ale spíš věřím na ten vnitřní první pohled, spřízněnost duší, krása není všechno.

Co všechno jste ochotný pro lásku udělat či obětovat?
V rozumných mezích všechno, ale určitě ne obětovat zdraví, či život kohokoliv. Někdy je problém, že Láska Lásku zabíjí…

Byl jste už někdy na Martinském mlýně?
Zatím ještě ne, moc se těším.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Je důležité nejen brát, ale i dát. Je důležité myslet a pomáhat těm, co naši pomoc potřebují.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
Určitě své blízké, rodinu a svou práci.

Jak prožijete letošní léto?
Zčásti pracovně, zčásti budu odpočívat doma, případně v lázních. Čeká mě náročný podzim, tak na »velkou« dovolenou není čas.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
Během letních měsíců bychom měli udělat s Elánem novou desku a pak v říjnu nás čeká turné Elán Best Of 2.

Kdo je Vašo Patejdl
Vašo Patejdl – legenda slovenské populární hudby, zpěvák, skladatel, autor mnoha hitů, hráč na klávesové nástroje se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech. Roku 1968 zakládá skupinu, ze které v průběhu následujících dvou let vznikne jádro budoucího Elánu.
Vystudoval obor kompozice na VŠMU v Bratislavě. Do roku 1985 je člen skupiny Elán, po té nastupuje na svou sólovou dráhu. V roce 1987 získává zlatou Bratisklavskou lyru. Koncertuje a vydává několik úspěšných sólových alb, skládá hudbu k filmům, produkuje alba svým pěveckým kolegům – Beata Dubasová, Marika Gombitová, Banket, Heidi Janků apod. V roce 1996 obnovuje spolupráci se skupinou Elán.
Během své profesionální kariery se Vašo Patejdl kromě tvorby pro Elán podílel na projektech snad všech hudebních žánrů včetně muzikálů a vážné hudby. Jako skladatel filmové hudby se proslavil písněmi pro film Fontána pro Zuzanu a jeho několika pokračování nebo písněmi k české verzi muzikály Jack rozparovač. Je zakladatelem, majitelem a provozovatelem nahrávacího studia Relax v Bratislavě. Od roku 2001 se navíc věnuje přípravám a natáčení svého pravidelného týdenního hudebního rozhlasového pořadu o slovenské hudbě, který pod názvem Sme tu vysílají vybraná česká rádia. Vašo Patejdl stále tvoří jak pro skupinu Elán, tak pro své sólové projekty a stejně tomu je i s koncertní činností

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production