Jeden z nejznámějších valašských muzikantů a zpěváků Bedřich Čuba koncertuje od 12. listopadu 2006 pouze v muzikantském nebi. Nyní byly jeho ostatky uloženy na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Svůj věčný sen tam sní největší velikáni Valašska jako například akademický malíř Karel Hofman nebo spisovatelka Marie Podešvová. Písně Bedřicha Čuby ovšem žijí dál a velmi často se zní i ve vysílání ostravského studia Českého rozhlasu. Zpívající skladatel a textař totiž natočil velké množství písní dechovkou počínaje před lidovky až po tanga a populární skladby.
V posledních letech většinu z nich natáčel v rožnovském nahrávacím studiu Alias. „Poprve jsem s Béďou setkal v hotelu Relax, kde jsem byl pozvaný na jeho vystoupení. Po akci jsme si popovídali o hudbě a dostal jsem od něj dvě kazety jeho písní. Krátce poté jsem jej pozval do našeho studia Alias. Věděl jsem o něm, že skládá vlastní písničky a spolupracuje s nějakým pražským vydavatelstvím. Líbilo se mně na něm, že neotálel a do studia přišel hned druhý den. A když si ho prohlédl, žekl mi, že by si u nás vyzkoušel nahrát písničku. Stalo se a udělali jsme první nahrávky, se kterými byl spokojen. Poté u nás začal natáčet a vzpomínám na jeho historickou větu: Prošel jsem hodně nahrávácích studií, ale to, co jste předvedli vy, jsem ještě nezažil. Žádné frekvence, prostě pohoda, konečně domácí studio v Rožnově pod Radhoštěm, kde jste mi vyhověli s »halem« dle mých představ. Bylo od něj hezké, že k nám chodil rád i s manželkou Dášou, kamarády, se psem a i když zrovna netočil. Procházky často končily u nás ve studiu a toho jsme si vážili,“ zavzpomínal na Bedřicha Čubu Ladislav Poruba (na snímku se synem Alešem) ze studia Alias.
„Béďa u nás natočil šest svých CD. Nejsmutnější na tom je, že vydání posledního, které se jmenuje Kouzelné vánoce a je hodně dobré, se už nedočkal. Nezapomenu, když jsme jej natáčeli, jak uměl Béďa vše nádherně prožít. Při natáčení se uměl takzvaně hudebně »odvázat«. Nevnímal nic, jen svou hudbu, na kterou byl plně soustředěn. Podmínkou, ale bylo, že od zvukového technika musel vše dostat podle svých představ. Jeho specialitou bylo mít při natáčení ve sluchátkách originální hall, bez kterého odmítal natáčet. Rádi jsme mu vyhověli a vše klapalo. Říkal: Doma je doma a je mi tady fajn. Chystal se u nás natáčet »živé« album, bohužel, odjel do nemocnice a z ní se už nevrátil,“ dodal Poruba.
Bedřich Čuba zůstal celý život věrný valašskému Rožnovu pod Radhoštěm i když koncertoval po celé republice. Nejvíc populátrní byl právě v rodním kraji a na severní Moravě. Spolupracoval i s dalšími valašskými umělci jako je i ve světe uznávaný skladatel meditativní hudby Roland Santé nebo zpěvačka Alenka Valová. Na svém kontě má desítky vítězství v rozhlasové hitparádě Českého rozhlasu Ostrava a asi dvacítku alb jako Písničky pro dobré lidičky, Bečvanské zvony, Zpívej rád, Největší hity, Kouzelné vánoce, To nejlepší, Písničky na přání 4, 5, Nejkrásnější tanga 1, 2, Slovenská tanga, Růže z lásky, Chlapci zpod Radhošťa, Rozmary lásky, Beskydy mé nebo mnohadiskový set To nejlepší… – Valašský král dechovky Bedřich Čuba, který před pěti lety vydala Česká muzika a prodávala jej i přes teleshopping.
Foto: Studio Alias