Václav Hudeček slaví 60! A jeho nahrávky vstupují do digitální éry!

Ve čtvrtek 7. června 2012 oslaví houslový virtuos Václav Hudeček významné životní jubileum. Ve stejný den budou zpřístupněny jeho nahrávky z archivu Pantonu a Supraphonu v online servisu SupraphonLine.cz.


Václav Hudeček, který ve čtvrtek 7. června oslaví šedesáté narozeniny, studoval na Pražské konzervatoři a na hudební fakultě Akademie múzických umění. Byl žákem světově proslulého houslisty Davida Oistracha. V patnácti letech, triumfoval vystoupením s Royal Philharmonic Orchestra v Londýně. Již v sedmnácti letech nahrával své první album. Byly to nahrávky Koncertu pro housle a orchestr Niccolò Paganiniho a Sonáta George Friedricha Händela, které vyšly na LP desce Pantonu. „Když jsem šel do Rudolfina nahrávat svojí první desku, měl jsem obrovský respekt k dirigentovi Jaromíru Nohejlovi, kterého jsem si sám vybral. Byl v té době jediným v Československu společně s Moravskou filharmoní, kdo mně umožnil zahrát si s orchestrem před mým asi nejdůležitějším koncertem v životě a to v Londýně s Královskou filharmonií. Zároveň to pro mne bylo první setkání se symfonickým orchestrem FOK. Nahrávalo se ve Dvořákově síni Rudolfina, což »na klidu« také nepřidalo. Musím ale říct, že se ke mně všichni chovali velmi krásně a tak moje obavy se hned při prvních tónech rozplynuly,“ vzpomíná Václav Hudeček.
V archivu Supraphonu se v interpretaci Václava Hudečka nachází 1 430 minut nahrané hudby. K těm nejúspěšnějším, Platinovou deskou oceněným, se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvero ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992. Ve čtvrtek 7. června 2012, v den Hudečkova kulatého životního jubilea, bude na adrese SupraphonLine.cz celkem ke stažení 46 digitálních alb, na kterých je zachycena jeho virtuózní hra. Nebudou mezi nimi chybět jeho rané nahrávky, které dosud nevyšly na CD. „Doba jde rychle kupředu a já mohu pouze nostalgicky konstatovat, že LP desky a později CD byly hezkým dárkem, který mohl potěšit jak svým hudebním obsahem, tak i výtvarným pojetím obalu. Na druhé straně možnost prakticky okamžitě si poslechnout libovolnou nahrávku kdekoliv na světě také není špatná,“ dodává houslový virtuos k faktu, že jeho nahrávky právě vstupují do digitální éry.
Slavnostní koncerty k šedesátinám Václava Hudečka se uskuteční v úterý 5. června 2012 od 20 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze a v pátek 15. června v 19 hodin v rámci Dvořákova festivalu v Polici nad Metují v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

O autorovi
Václav Hudeček zahájil svoji strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let (dne 12. listopadu 1967) vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl jeho žákem.
Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích ( Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera ), s nejlepšími světovými orchestry ( Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další ) jakož i na světových festivalech ( Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky ). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jeho nahrávky u společnosti Supraphon.
Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem patří od roku 1992 mezi nejúspěšnější produkce v České republice a interpret za ni obdržel Zlatou a Platinovou desku Supraphonu.
Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha). Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech.

Foto: Supraphon