To tu ještě nebylo! Poslechněte si, jak zpívá český mormonský misionář!

Mladých šansoniérů je v České republice jako šafránu. Jeden z nich – Nathaniel Filip – začal profesionálně zpívat v půli minulého roku. Hned na úvod absolvoval sérii samostatných koncertů v českých a moravských městech, včetně vánočního koncertu ve zcela zaplněném kostele jeho rodné obce Opatovice nad Labem, kde jej doprovázel místní pěvecký sbor. Zároveň vydal svoje první CD plné světových evergreenů od Franka Sinatry, Edith Piaf nebo Louise Armstronga. Neméně zajímavá je i minulost tohoto zpěváka…


V letech 2007- 2009 jste žil v Londýně, kde jste pracoval jako mormonský misionář a sociální pracovník. Jak jste se k tomu dostal? Co tato práce obnášela a čím vás obohatila?
Misie pro Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormoni) byla zvláštní i jedinečná zároveň. Do Církve mě v mých osmnácti letech přivedli dva američtí misionáři, kteří mě potkali na ulici. Po roce jsem se rozhodl, že i já chci jít někam na misii a pomáhat lidem najít sebe sama, možná smysl života, nebo jen nějakou radost a útěchu. Součástí práce byla i praktická pomoc potřebným nebo služba postiženým lidem. Byl jsem poslán do Anglie, která se stala mým druhým domovem a jazykovým vkladem na celý život. Na misii se chodí jednou za život a ty tvrdé dva roky bohatě stačí. Pro mě to byla škola trpělivosti, pokory i učení se od ostatních. A pravděpodobně i základ lásky k šansonu, tedy hudbě plné lidských příběhů a emocí. I proto tak rád zpívám v angličtině a miluji písně od nejobdivovanější zpěvačky a britské legendy Dame Shirley Bassey.

Co považujete za svůj největší dosavadní pěvecký úspěch a kam až byste to chtěl se zpěvem dotáhnout?
Velice si vážím a jsem vděčný za každou příležitost vystoupit před publikem. Nedávno jsem zpíval na Svatováclavské akci Radia Blaník spolu s Petrou Černockou a Jaroslavem Uhlířem, což pro mě byla velká čest stát na stejném podiu s tak prověřenými jmény české hudby. Ale nejvíce jsem pyšný na své první CD My Way, které mi vyšlo na konci minulého roku a které obsahuje jedenáct slavných písní v mém podání. Patronkou alba se stala Eva Pilarová, jež do bookletu vepsala věnování, kde mi přála hodně štěstí v budoucí kariéře… A má cílová meta? Snad právě natočení nového duetu s Evou Pilarovou, a přitom být tak dobrý, aby ona chtěla moje věnování do bookletu svého CD. (smích)

Máte nějaký pěvecký vzor?
Už od malička, když jsem poprvé ve svých šesti letech viděl v televizi Lucii Bílou, jsem obdivoval její hudbu. Proto mé hudební začátky byly ve slavném chlapeckém sboru Boni Pueri, který Lucii doprovází na mnohých turné. Tudíž jsem s ní stanul na spoustě koncertních podií a v Boni Pueri setrval dlouhých sedm let… Dnes jsou mou největší inspirací právě Shirley Bassey, ikona šansonu Edith Piaf a další velké hlasy, ale hlavně se snažím vytvořit si svůj vlastní nezaměnitelný styl.

Jak se vyvíjí rozjednaná spolupráce s Yvettou Simonovou?
S paní Yvettou jsem se setkal asi před rokem po jednom z jejích koncertů, kde mi k podpisu připsala i svou adresu a telefonní číslo, abych jí zavolal. Byla jedním z prvních posluchačů mého CD, a protože se jí líbilo, pobavili jsme se o případné spolupráci. Teď hledáme správný čas a snad brzy bude paní Simonová pravidelným hostem mých koncertů. Nyní však oslavuje své pětaosmdesátiny a také nového pravnoučka a má jiné starosti.

Kde bydlíte a čemu se věnujete ve volném čase?
Třetinu času trávím ve svém bytě v Opatovicích nad Labem na okraji Hradce Králové, druhou třetinu ve Vídni a třetí na své chalupě v Uhersku na Pardubicku… Vzhledem k tomu, že práce kolem nemovitostí je současně mým hobby, a dvě velké zahrady mi dávají zabrat, tak svoje volno trávím právě tam. Miluji čas strávený v přírodě, ale zároveň jsem často v Praze, kde navštěvuji společenské akce a také svoje oblíbené kavárny.

Muzika vás živí?
Částečně ano, i když v začátcích to nejsou žádné miliony, zvláště v tak malém hudební rybníčku, jako je Česká republika. Zpěv mě naplňuje a věřím, že jednou mi to na chleba stačit bude.

Co zajímavého plánujete v nejbližší době?
Právě startuje moje vánoční miniturné po východních Čechách. Vánoční období je úžasné a lidé jsou vnímavější. Až do konce ledna budu se svým klavíristou Alexanderem Döme vystupovat v několika městečkách a vesnicích, kde v místních kostelích uvedu své sólové šansonové koncerty. Na některých mě doprovodí místní dětské pěvecké sbory. Například v pondělí 9. prosince zazpívám v Opatovicích nad Labem.

Jak se s vámi mohou spojit příznivci a pořadatelé?
Na Facebooku mám profil www.facebook.com/fanpage.nathaniel a moje mailová adresa je nathaniel@nathanielmusic.cz. Mám i internetové stránky www.nathanielfilip.cz .

Foto: www.nathanielfilip.cz

Zde si můžete poslechnout slavný hit Hallelujah v podání Nathaniela Filipa: