Tanja řádila s Citronem! Teď je ale v Německu a víme, co jí tam schází!

Jak to jen Tanja dělá, že nestárne a už čtvrt století vypadá úplně stejně! A dokonce jí to pořád i skvěle zpívá! Přesvědčit se o tom mohli všichni, kdo přišli na úspěšně a vyprodané Radegast Tour 2013 skupiny Citron. Tanja totiž ve druhé poloviny osmdesátých let minulého století s Citronem začínala svou profesionální kariéru a nyní zpívala jako host na celém turné.

„Turné s kapelou Citron bylo pro mne úžasné, ale i překvapivé. Sama jsem nečekala, že na nás přijde tolik lidí a fanoušků. Když se mě na začátku roku Radim Pařízek zeptal, jestli bych neměla chuť si s Citronem vyjet na jejich turné jako host, řekla jsem si, že to určitě může být fajn postavit se zase po letech s muzikanty, kteří stáli u zrodu mých začátků na stejné pódium a trochu to roztočit. To jsem ovšem netušila, že to bude takový nářez. Cítím se jako ryba ve vodě. Když se na to celé podívám s nadhledem, tak zjišťuji, že se vlastně nic moc nezměnilo, jdeme do každého vystoupení s plným nasazením, ve vzduchu je cítít, že nás TO ještě i po letech baví, a že pro muziku žijeme. Když máme někde koncert, trávíme spolu většinu času a stále si máme co říct a čemu se smát. S klukama z Citronu je legrace a pokaždé mají připravenou nějakou kulišárnu a tak jsem byla vždycky zvědavá s čím zase přijdou,“ rozpovídala se Tanja, které nyní vyšlo její debutové album z roku 1988 poprvé na CD.


„Na závěr turné mě ale hodně překvapili, protože jsem dostala velkou kytici růží a to jsem opravdu nečekala. Publikum bylo skvělé a tak si koncerty s Citronem prostě vychutnávám. Atmosféra na rockových koncertech je něco, co se dá jen těžko popsat, ta se musí zažít. Ta energie, která vychází z muziky a z nadšeného publika pokaždé přeskoči na mě a to mě vždy úplně dostane. Ovšem stane se i to, co se mi přihodilo právě nedávno při jednom koncertu, kdy pořadatelé nezajistí určité požadavky a zpěvák to odnese třeba anginou. Stačí nevytopená šatna a je to docela nemilá záležitost. Při rockovém koncertě bývá opravdu horko a nevytopená šatna je průšvih. Takže další koncerty už jsem absolvovala s antibiotiky. Jistě si umíte představit, jak vám taková angína ubírá na síle, ale na pódiu a v sále to nesmí nikdo poznat, že uvnitř je vám pod psa. Takže na studené šatny si už teď budu dávat velký pozor,“ prozradila Tanja po konci turné s Citronem.


„Už jsme odehráli poslední koncert Radegast Tour 2013 a na jedné straně jsem ráda, že je to všechno za námi, že všechno proběhlo bez jakýchkoliv problémů, a že jsem stihla v klídku přichystat na vánoční svátky a vrátila se za přítelem do Německa. Na druhé straně je mi zároveň smutno, že už to skončilo, protože to, co jsme na všech těch pódiích zažívali, tu atmosféru, která zaplní sál, když se sejde skvělé publikum a zpívá s vámi, tleská… prostě vám dává najevo, že se mu líbíte, ty srandičky uvnitř kapely, které vám dají jistotu, že všichni táhnete za jeden provaz, a že vám všem jde jen o jeden společný cíl a to udělat skvělý koncert, to jsou všechno neopakovatelné zážitky a to všechno mi najednou bude chybět. Během turné jsme navštívili i města, kde jsem naposledy vystupovala před deseti a více lety a právě díky turné s kapelou Citron jsem teď měla opět možnost se v těchto městech setkat se známými, které jsem strašně dlouho neviděla,“ dodala Tanja, která stihla navštívit na severní Moravě i rodinu a dceru, která žije a studuje v Praze.

Těsně před svátky odjela do Německa, kde žije v lázeňském městečku s kouzelným názvem Bad Pyrmont, abych se zase v únoru vrátila zpět do České republiky, kde ji čekájí další koncerty. „Už teď se na ně moc těším! A všem doma přeju veselý Silvestr a jen vše dobré nejen v roce 2014!“


Foto: Archiv Tanji / Josef Marek