Štefan Margita: Grappu nepiju, ale jen kloktám!

Prvním hostem televizní Show Jana Krause byl Štefan Margita, kterého moderátor představil jako světovou extratřídu operního nebe. „Já myslím, že u nás je operní zpěv trochu nedoceněný. U nás jste spíše ten od Zagorky. Trochu je mi z toho smutno,“ posteskl si moderátor. „Máte pravdu, že jsem pro hodně lidí v Česku hlavně ten od Zagorky. I v Americe se mi stalo, že mě oslovila nějaká paní a zeptala se, jestli je tu se mnou také moje paní, ale úplně se netrefila a řekla: Helenka Vondráčková. Řekl jsem, že nikoli, že už je doma v Řitce,“ pobavil diváky Margita.


Štefan Margita vzpomínal, jak v newyorské opeře vystupoval naposledy před 4500 diváky. „V Metropolitní opeře existuje osoba, takzvaný cover, který nastudovává role se zpěváky, aby mohl zaskočit, když by byl nějaký zpěvák indisponován. A představte si, že tento člověk stále souběžně s někým zkouší roli, už dvacet let, a ještě nikdy nevystupoval. Za tu dobu se totiž nikdo neomluvil ze svého vystoupení. To vypovídá o tom, jak prestižní je vystupovat v Metropolitní opeře,“ vyprávěl Margita. Moderátora Krause zajímalo, jak si Margita »pěstuje« hlas. „Jednou se ptali Dominga, jak si pěstuje hlas. On řekl, že s oponou hleny přicházejí a s oponou dolů zase odcházejí. Je to hlavně psychika,“ vysvětloval Margita.
Moderátora Jana Krause zajímalo, proč Štefan Margita nezpívá tady a nebo na Slovensku. „Nezvou mě. Oni nezvou nikoho, kdo zpívá v cizině. Zezačátku mě to mrzelo, že mě nezvou třeba do Národního. Teď by mě více mrzelo, kdyby mě nezvali do Metropolitní opery,“ přiznal pěvec a dodal, že příští rok chystá s Dagmar Peckovou turné v Čechách a na Slovensku s názvem Začínáme končit. „Co děláte, když jste indisponován?“ chtěl vědět Kraus. „Grappa a zázvor. To zabírá. Kloktám grappu a vařím zázvor,“ prozradil Margita. A Jana Krause zajímalo, jestli je Margita někdy nervózní, že nedá nějaký vysoký tón. „To se stane občas každému, že zakokrhá,“ ujistil ho pěvec.


Moderátora zajímalo, jestli má Štefan Margita nějaký recept, jak se držet v kondici. „Nepokouším osud a jsem ukázněný. Třeba nepiju studené a nejím zmrzlinu před premiérou. Alkohol také škodí, maximálně tak bílé víno v rozumné míře, ale třeba grappu nepiju, tu jen kloktám,“ vysvětloval Margita. A probrali spolu, kam se posunulo dnešní pojetí operních inscenací. „V jakém nejmodernějším kousku jste vystupoval?“ chtěl vědět Jan Kraus. „To bylo v Metropolitní opeře, kde jsem na popruzích létal, chodil po šikmé ploše do kopce a podobně,“ prozradil pěvec. „Co text?“ chtěl vědět moderátor. „Hlavně pořád něco mlít, protože se stane, že vám skutečný text vypadne,“ prozradil pěvec. A dodal, že má rád legraci na jevišti a že občas svým kolegům zaškodí. „Třeba jsem kolegovi přilepil k podlaze botu a on ji chtěl obout a nic,“ smál se Margita.
Jana Krause zajímalo, jak Štefan Margita vnímá různé publikum. „Němci jsou dobré publikum. Italové nic moc. Ti jsou takoví, že všemu rozumí. Nedávno jsem byl svědkem toho, že začali bučet na jednoho zpěváka jen proto, že to nebyl jejich miláček. Anebo existuje taková praxe, že si můžete za sto eur zaplatit někoho z publika, kdo bude při představení křičet bravo. To se mi stalo, že za mnou před představením někdo přišel a nabízel mi to. Odmítl jsem,“ prozradil pěvec.
Do dalšího slovenského dílu Show Jana Krause přijali pozvání operní pěvec Štefan Margita, farářka Vendula Kalusová a syn Jana Wericha Jiří Werich Petrášek. A v roli hostů se poprvé objeví i diváci. Premiéru dalšího dílu čtvrté série Show Jana Krause uvidíte v pátek 27. prosince ve 22.10 hodin na Primě.

Foto: TV Prima