Tajemství Jaroslava Uhlíře: Víme, jak se rozešel s Karlem Šípem!

Co písnička, to hit, který si zpíváme napříč generacemi. Holubí dům, Severní vítr, Dělání, Ani k stáru, Hlupáku najdu tě, Chválím tě Země má…. Písničky Jaroslava Uhlíře známe velmi dobře všichni, tajemství jejich autora už mnohem méně. Není nutno, aby bylo přímo veselo, ho zřejmě vystihuje lépe, než bychom si mohli myslet. Tajemství Jaroslava Uhlíře uvede TV Barrandov v pátek 14. listopadu ve 21.10 hodin.


Jaroslav Uhlíř měl ve svém životě štěstí především parťáky. Nezapomenutelnou dvojici vytvořil s Karlem Šípem, největší hity psal se Zdeňkem Svěrákem. Koncertní sály ale obráží sám a nejraději hraje pro děti. Jeho tajemství prozradí nejen on sám, ale také Karel Šíp, Zdeněk Svěrák, Petra Janů, režisér Viktor Polesný nebo bubeník Vítězslav Vávra.

Karel Šíp: O konci Hitšarády a rozchodu se Schelingerem
„Když jsme se společně začali objevovat v televizi, lidé nás vnímali jako dvojici a vnikla poptávka, abychom vystupovali společně i jinde, po různých koutech republiky. Jenomže Jarda je čistokrevnej muzikant a najednou se dostal do fáze, kdy ho lidé vnímali víc jako toho televizního komika, než hudebního skladatele, a to mu začalo vadit. Kdyby přišel a narovinu řekl, že už tu televizi dělat nebude, tak by to asi bylo lepší, než to pak nakonec bylo. Nakonec jsem to byl já, kdo navrhl, abychom se rozešli, i když mi srdce krvácelo,“ vzpomíná v dokumentu o Jaroslavu Uhlířovi Karel Šíp. Rozpad komického dua nebyl prvním, který s Jaroslavem Uhlířem zažili.
„Měli jsme skupinu Faraón. Patřil do ní i Jirka Schelinger, ale jakmile se mu dostavil první úspěch s písní Holubí dům, hodil mu lano František Ringo Čech, Schelinger odešel a naše skupina se po čase rozpadla,“ jde v Tajemství Jaroslava Uhlíře ještě hlouběji do vzpomínek Šíp.

Jaroslav Uhlíř: O netradičním zrodu svém i vlastní tvorby
„Moje narození je zajímavé tím, že jsem se nenarodil jako většina lidí v porodnici, ale na schodech na Žižkově. Bořivojova 75 mezi druhým a prvním patrem. Zdeněk Svěrák to glosoval tak, že naši byli v kině a mamince se udělalo špatně a nedoběhli,“ vypráví s pobavením Jaroslav Uhlíř. S úsměvem vzpomíná i na svoje začátky u klavíru, ačkoliv tehdy mu do smíchu moc nebylo. „K pianu mě přivedla láska k dívce. Hrál jsem do té doby na foukací harmoniku a její mamince se to nezdálo. Tak jsem začal hrát na piano jako samouk.“

Zdeněk Svěrák: O úskalích spolupráce
„V té spolupráci musí jeden druhému ustupovat, ale zas ne moc. Já vím, že když mi pln euforie pouští nějakou muziku, tak ho nesmím zmrazit tím, že už jsem to někde slyšel anebo že se mi to nelíbí. Tak mu řeknu, že je to slibný a že ta první část se mi líbí víc než ta druhá. A on se ke mně chová stejně,“ prásknul na mnohaletého parťáka v dokumentu TV Barrandov Zdeněk Svěrák.

Příští týden v pátek 21. listopadu ve 21.15 hodin přinese TV Barrandov Tajemství Jiřího Sováka.

Foto: TV Barrandov