Stromboli se vracejí s velkou parádou! Víme víc!

K nadcházejícímu třicátému výročí se skupina Stromboli rozhodla vystoupit na »jedinečném a neopakovatelném« vzpomínkovém koncertu 4. prosince od 20 hodin v O2 areně v Praze. Kromě toho ovšem Michal Pavlíček – hlava, srdce a duše skupiny – dokončuje nové, v pořadí třetí studiové album, na kterém dominuje svým hlasem a projevem Bára Basiková.


„Album je víc písničkové, ale nejsou na něm obyčejné písničky. Mají určitou hudební nadstavbu, nejsou v nich tradiční a zažité postupy. Michal napsal krásné melodie, které jsou pro Stromboli charakteristické a navazují na první období kapely,“ říká Bára Basiková.
Michal Pavlíček složil deset nových skladeb. Otextoval je Vlastimil Třešňák a ke dvěma napsal texty Petr Kolečko. Album nese název Fiat Lux (Budiž světlo) a vyjde v polovině listopadu. Na obale, který bude vycházet z toho původního, slavného, debutového, pracují akademický sochař Michal Blažek a fotograf a kameraman Jan Malíř.
„Hudebně pro mne nebylo těžké navázat, ale o čem zpívat? To byla zásadní otázka, kterou jsem si kladl. A jsem rád, že obsah sdělení nakonec určily první texty Vlasty Třešňáka. Poslal mi své básně a ty mne prostě vzaly u srdce. Některé jsem zhudebnil, některé vznikly až poté, co jsem napsal hudbu. Dva texty napsal Petr Kolečko, i ty do koncepce alba také zapadly,“ prozradil Michal Pavlíček.


Několik ochutnávek z nového alba bude tvořit i část velkolepého koncertu v O2 areně, kde Stromboli vystoupí v původní sestavě i s dřívějšími příležitostnými hosty skupiny, a to ve složení: Michal Pavlíček, Bára Basiková, Klaudius Kryšpín, Jiří Veselý, Vendula Kašpárková, Vilém Čok, Vladimír Guma Kulhánek a Roman Dragoun. Album bude při té příležitosti rovněž pokřtěno. Scénu a světelné show na koncertě designuje a zajišťuje Pink Panther Agency – Radek Havlíček a Petr Panki Volek. Management a produkci kapely Stromboli zajištuje Rockingbooking production.
Počátky skupiny Stromboli pohybující se na hranicích rocku a nové vlny sahají do jara 1985, kdy vznikla jako původně příležitostná kapela pro živý koncert tria Michala Pavlíčka na festivalu Jazz Praha ve složení kytarista Michal Pavlíček, baskytarista Vladimír Guma Kulhánek a bubeník Klaudius Kryšpín.
V únoru 1986 skupina dostala název Stromboli (inspirováno Pavlíčkovým zážitkem, kdy viděl erupci stejnojmenné sopky). Přibyly dvě členky: vokalistka Bára Basiková (která přišla z Precedensu) a klávesistka Vendula Kašpárková, a Gumu Kulhánka vystřídal Jiří Veselý. Stálým hostem byl i Vilém Čok, který zpíval mediálně nejslavnější skladbu Stromboli Ó hory, ó hory.
Debutové dvojalbum vyšlo v Pantonu pod názvem Michal Pavlíček – Stromboli v roce 1987. Čtyři skladby měly za text básně Christiana Morgensterna v překladu Jiřího Hiršala a ostatní otextovali Zuzana Michnová, Josef Novotný a Vilém Čok. O dva roky později vyšlo u Pantonu album Shutdown. Veškerou hudbu opět složil Michal Pavlíček, texty jsou dílem Martina Němce, Michaela Žantovského, Michala Horáčka a Ondřeje Hejmy.

Foto: Warner Music / Jan Malíř