Štefana Margitu čeká v nejbližších dnech nejtěžší role jeho pěvecké kariéry

Před patnácti lety viděl operní tenor světového renomé Štefan Margita (61) v Paříži poprvé operu anglického skladatele, dirigenta a klavíristy, lorda Benjamina Brittena Billy Budd. A okamžitě propadl jejímu kouzlu a silnému příběhu, který vypráví.

Billy Budd (photo Hana Smejkalova - ND) 1

Věděl jsem, že si v ní chci jednou zazpívat, až trochu zestárnu, a budu mít dostatek životních zkušeností, abych se mohl ujmout role kapitána britské válečné lodi, který se jmenuje Vere (Starý výr),“ říká rodák z Košic a v Praze přes třicet let žijící tenorista.

Billy Budd (photo Patrik Borecky) 16

Když jsem se na sklonku roku 2016 dozvěděl, že ji u nás poprvé uvede pražské Národní divadlo a v režii Daniela Špinara, se kterým mám ty nejlepší zkušenosti z práce na inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, věděl jsem, že mne čeká nejen vysněná role, kterou jakoby mi Benjamin Britten ušil na míru, ale i neskutečně mnoho práce na tom, abych ji patřičně zvládl. Učit jsem se ji začal loni v únoru s náležitým úsilím. Denně hodinu nebo dvě. Ať jsem byl doma v Praze, v Turíně, Paříži nebo na dovolené ve španělské Malaze. Vedle písní Felixe Mendelssohna-Bartholdyho jsem se navíc nikdy nemusel naučit tak rozsáhlou roli v angličtině, protože operu Billy Budd, která patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století, budeme zpívat v Praze anglicky a s porozuměním díla pomohou tuzemským divákům české titulky. Prostě kapitán Vere mi dal zabrat pěvecky i herecky. Opera Billy Budd totiž vypráví poutavý příběh, jenž se odehrál na britské válečné lodi Nepřemožitelná během napoleonských válek. V době, kdy nespravedlnost na jedinci ve prospěch celku byla denním chlebem. A kapitán Vere je nucen udělat rozhodnutí, které ho pak děsí po celý zbytek života a komplikuje mu i poklidný odchod z tohoto světa. Mladý a naivní chlapec Billy Budd, námořník z předního námořního koše, se stává Verovým doživotním přízrakem. Stal se totiž předmětem nenávisti sadistického manipulátora, zbrojmistra Claggarta,který Billyho falešně obviní z podněcování ke vzpouře. Chlapec svého trýznitele neúmyslně zabije a je odsouzen k smrti. A kapitán Vere, kterého v Billy Buddovi hraji a zpívám, tak najednou stojí před rozhodnutím, zda udělit milost nevinnému, nebo dodržet válečný zákon. A tak jsem se tentokrát nepral jen s úskalími, které tato role přináší, se sedmi nesmírně těžkými áriemi, které mne v této opeře čekají, ale i s vědomím, že celé třetí dějství neslezu z jeviště, což bude pro mne v podzimu mých let i pěkná fyzická zátěž. A pochopitelně jsem se zamýšlel nad tím, jak bych se v situaci, kterou musel kapitán Vere vyřešit, zachoval já. Zda bych nechal vyhrát dobro nad zlem nebo naopak, což je otázka, kterou si musí každý z nás mnohdy několikrát za život položit. Billy Budd mi prostě přinesl do života nejen krásnou práci a šest týdnů zkoušení ve skvělém kolektivu, ale hlavně asi i nejtěžší roli mé dosavadní pěvecké kariéry.“

Billy Budd (photo Patrik Borecky) 12

Jak si Štefan Margita s rolí kapitána Vera v opeře Billy Budd poradí, se můžete sami přesvědčit v pražském Národním divadle 18., 20., 25. a 28. ledna 2018 a poté až 25. a 27. dubna letošního roku. Už dnes je jasné, že na první premiéru přijde svého manžela podpořit Hana Zagorová, která během jejich více jak čtvrtstoletí trvajícího vztahu nechyběla na Štefanově premiéře jenom jednou. Doma ani v zahraničí. Chyběla jen v roce 1999 v Paříži, kdy těsně před premiérou Janáčkovy opery Liška Bystrouška dostala strašnou chřipku. A protože se jí nemohla zbavit, za Štefanem neletěla, abych nenakazila.

Billy Budd (photo Hana Smejkalova - ND) 1

Foto: Národní divadlo / Hana Smejkalová, Patrik Borecký