Richard Pachman: Ve Stockholmu jsem prožil ABBA dovolenou

Richard Pachman je zpěvák, skladatel, malíř, spisovatel, muzikant a také velký obdivovatel švédské skupiny ABBA. Nyní si splnil dětský sen a v poldstatě prožil ve Švédsku týden s ABBOU. Jak k tomu došlo a co všechno vás čeká, pokud byste se ho rozhodli následovat, vám prozradí přímo Richard Pachman.

Benny Andersson, skladatel skupiny ABBA, zná mou hudbu! Tenhle zážitek zvítězil nad všemy ostatními, které jsem měl možnost vstřebat během šestidenního pobytu ve Stockhomu. Vedle výletů na kouzelný ostrov Vaxholm a do královského zámku Drottningholm jsem prožil první srpnový týden v ABBA opojení.

Bydlel jsem na ostrově Djurgarten v Pop House hotelu, který v jeho dvou podzemních patrech ukrývá ABBA muzeum. Už od prvních minut pobytu mi bylo jasné, že prožiju návrat do 70. a 80. let. Vedle recepce je obchod se suvenýry spojenými se slavnou švédskou skupinou. Skalní fanoušky jistě potěší i dva tituly, které jsou v prodeji jen zde a které mapují práci čtyř členů skupiny před jejím vznikem (album Before ABBA). Dvojalbum After ABBA je zajímavým průřezem sólových nahrávek Agnethy a Fridy po roce 1982 i skladeb, které napsali Benny a Björn pro muzikály Chess, Kristina från Duvemåla i pro různá švédská hudební tělesa.

Hotelové hale dominuje obrovská černobílá fototapeta členů skupiny a můj pokoj byl ve stylu australského turné v roce 1977. Apartmány ve stylu muzikálu Mamma Mia a ABBA Gold byly během mého pobytu rezervované, ale opravdu velmi ochotný hotelový personál mi je ukázal. Ke snídani hrála ABBA a na toaletách pouštěli dokument o ABBA muzeu. Jeho vstup láká řeckými motivy a přivádí nás do nejnovější expozice ve stylu filmu Mamma Mia 2.

Samotný vstup do ABBA muzea je vytvořen slavným blikajícím nápisem s názvem skupiny ze světového turné v roce 1979. Po půlkulaté hale se sestřihem vystoupení a klipů se návštěvník dostane do Švédska 60. let a může se seznámit s příběhy jednotlivých členů před jejich setkáním. Jako kulisa k prvnímu setkání Bennyho a Björna jsou fragmenty vozů, kterými jezdily jejich kapely na jejich koncerty. Další sál je věnován začátkům skupiny a především jejich vítězství s písní Waterloo na Velké ceně Eurovize v roce 1974.

Pro mě jako muzikanta byla velmi zajímavá replika nahrávacího studia, ve kterém skupina natáčela od roku 1978. Celé muzeum je pojato jako interaktivní expozice. U studia si například můžete smíchat písničku, nazpívat si svou verzi, zatančit si ve videoklipu. Ve studiu jsem si poslechl, jak zněly jednotlivé hlasy a nástroje při natáčení. To byl velmi ojedinělý zážitek! Nahlédl jsem do kanceláře manažera skupina, do chatičky na ostrově Viggsö, ve které byly napsány jejich největší hity, do krejčovské dílny, kde vznikaly jejich kostýmy, i do šatny před koncertem, kde na stole zpěvaček vedle líčidel a zrcadla nechyběla ani sklenička šampaňského. V audioprůvodci mi do ucha mluvili jednotliví členové skupiny a dámy se svěřily, že jedna sklenka byla to správné množství pro energii před vystoupením a že více jich nikdy nebylo! Ti, kteří měli hodně času, si mohli sednout do kinosálu a shlédnout ABBA the Movie.

Když jsem pak vkročil do koncertího sálu s pódiem, překvapila mě uvaděčka, která se mě zeptala, jestli si chci zazpívat se skupinou jako pátý člen. Na výběr byla píseň Dancing Queen a Mamma Mia. Vybral jsem si tu druhou a za minutu vedle mě ožili holografičtí členové skupiny, kteří se mnou tančili a zpívali. Vedle této atrakce byl sál s voskovými figurínami, u kterých jsem měl pocit, že se za chvíli pohnou a začnou zpívat. Sbírka všech alb, singlů, výběrů a CD, zlatých desek a kazet i výstava slavných kostýmů z různých vystoupení je dechberoucí. Tato část expozice je zakončena loutkami z videa nazvaného prostě ABBA – poslední video.

Malý kinosál, kterým každý musí projít do další části expozice, ukázal sestřih ze sólových projektů členů skupiny po ukončení její činnosti počátkem 80. let. Závěr výstavy je pak věnován sólovým projektům Agnethy, Fridy a všem muzikálům, které Benny a Björn napsali. Před odchodem si můžete s muzikanty z BAO zazpívat krásnou píseň Thank You for the Music.

Co že to je BAO? Benny Anderssons Orchester. Band plný vynikajících muzikantů hrajících šlágry, písně inspirované skandinávskou lidovou hudbou, ale i balady. To vše pod vedením a za doprovodu harmoniky a klavíru Bennyho Anderssona. Některé jejich písně napsal Benny spolu s Björnem. V roce 2005 jsem jejich koncert již jednou zažil a popovídal jsem si po něm s Bennym. Ten byl od dětství mým hudebním vzorem. Jako devítiletý jsem se učil písničky ABBY na piano a hrál jsem je spolužačkám na základní. Hrál jsem doma každý den a jednou jsem zahrál melodii, která nebyla od ABBY. A já začal skládat hudbu vlastní. Když jsem se někdy v prosinci dočetl, že BAO chystá letní turné, koupil jsem si lístek a objednal hotel, který je pět minut od skanzenu, kde se letošní stockholmský koncert uskutečnil. Chtěl jsem zažít to maximum, co fanoušek skupiny ABBA může naživo zažít. Koncert jedné čtvrtiny skupiny obklopený partou skvělých muzikantů, muzikálovou hvězdou Helen Sjöholm a výborným zpěvákem Tommy Körbergem, mimo jiné představitelem hlavní role v muzikálu Chess.

Čtyřhodinový koncert byl plný tanečních skladeb pro parket plný nadšených tančících párů a nechyběly ani hity skupiny ABBA (jako například Lovers, He Is Your Brother, Put On Your White Sombrero, Why Didi It Have To Be Me, On and On and On). Po koncertě na Bennyho čekali jeho příznivci. Ne každý se však k němu dostal. Protože jsem týden před akcí napsal manažerce pana Anderssona e-mail s tím, že jsem český skladatel a že bych poprosil o krátké setkání s ním, poštěstilo se mi si popovídat s Bennym, požádat ho o podpis na album BAO i na obal ABBA the Movie a věnovat mu svá CD. Když se na ně podíval, řekl mi: ,Ale vaše jméno já znám!ʻ Řekl jsem mu o našem setkání roce 2005 i o tom, že jsem mu tehdy věnoval svá dvě CD. Řekl mi, že mou hudbu poslouchal a že ji dělám moc dobře. Tato slova od mého hudebního vzoru opravdu zahřála! Od setkání s tímto panem skladatelem rád používám rčení, že pokud není nafoukaný člen skupiny ABBA, tak by neměl být nikdo na světě! Setkání s Bennym, Helen i Tommym, pobyt v hotelu, v němž jsem byl obklopen plakáty a suvenýry s ABBOU, krásné počasí, výlety na lodi a přívětiví lidé na každém kroku mě naplnili láskou ke Švédsku. Třeba se tam zase brzy podívám. Vždyť podnik s Mamma Mia the Party nedaleko Pop House hotelu měl zrovna během mého pobytu pauzu! Další inspirace, jak prožít ve Stockholmu ABBA víkend!“

Facebook: www.facebook.com/richardpachman

Foto: www.richadpachman.cz , www.pachman.cz