Radůza vydává nové dvojalbum Nebe je odemčené

Radůza vydává 11. března 2022 nové album Nebe je odemčené, které je neplánovaně dvojalbem. První disk kompletu nazvala Kerosin a druhý Nezhasínej. Kerosin původně zamýšlela natočit sama živě s publikem jako návrat ke svým písničkářským kořenům. První nahrávky nakonec vznikaly vinou pandemie ve studiu, v duu s jejím dlouhodobým spolupracovníkem – kytaristou Josefem Štěpánkem. Radůza tentokrát nechala akordeon stranou a doprovází se na banjo a ukulele, na něž začala hrát právě během lockdownu.

„Hned druhý den po dokončení prvního alba, jsem měla tolik inspirace, že jsem začala skládat další písně, a tak se nakonec vydání dvojalba nabídlo samo,“ uvedla Radůza.

K nahrání druhého disku kompletu Nebe je odemčené, jenž nese název Nezhasínej, již Radůza přizvala další muzikanty. Spolu s Josefem Štěpánkem si zahráli s Milošem Dvořáčkem (bicí), Janem Steinsdorferem (klavír, klávesy) a Janem Lstibůrkem (basová kytara). Duet Dobrý lidi nazpívala s legendou českého bluegrassu Robertem Křesťanem. Vzdávají v něm hold všem lidem, kteří umějí podat pomocnou ruku, jak to mnohokrát zažila i sama Radůza.

Textařsky je dvojalbum Nebe je odemčené nejotevřenější a nejniternější Radůzin počin. A jak písničkářka uvádí, ačkoli po řadě koncepčních desek chtěla napsat album nekoncepční, záměr jí úplně nevyšel. „Vlastně jde o upřímný, místy až syrový deník posledních tří let mého života. Na albu uslyšíte písničky inspirované domácí výukou mých dětí, například Leif Ericsson – rozverná skladba o objevení Ameriky, či české verze písní, které ráda zpívám s přáteli, jako jsou Za Jordán nebo srbská Zatočme se v kole,“ přibližuje Radůza obsah dvojalba, které je naplněno především písněmi odrážejícími její cestu životem.

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=JWlnYl0R7X4

MULTILINK: https://lnk.to/RaduzaNebeJeOdemcenePR

 

Aktuální termíny koncertů

 1. 3. – Řevnice, kino
 2. 3. – Praha, KC Zahrada
 3. 3. – Jirny, Kulturní dům
 4. 3. – Brno, Mahenovo divadlo
 5. 4. – Kolín, Městské divadlo
 6. 4. – Ústí nad Labem, Národní dům
 7. 4. – Praha, Divadlo Gong – křest alba
 8. 4. – Příbram, Divadlo A. Dvořáka
 9. 4. – Tábor, Divadlo Oskara Nedbala
 10. 5. – Plzeň, Měšťanská beseda
 11. 5. – Doudleby nad Orlicí, zámek
 12. 5. – Praha, Kulturní centrum »12«
 13. 5. – Třebíč, Národní dům
 14. 5. – Uničov, kino
 15. 5. – Frýdek-Místek, Nová scéna
 16. 6. – Kuřim, nádvoří zámku
 17. 6. – Chotěmice, Vesnický klub
 18. 6. – Pardubice, Univerzitní konferenční centrum
 19. 6. – Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
 20. 6. – Praha, Divadlo Dobeška
 21. 6. – Opava, Festival Slunovrat

Více infa: www.raduza.cz

Foto: Supraphon / Jana Pechlatová